Prema rezultatima jednog istraživanja, gotovo 70 posto novopečenih mama pati od postporođajne tuge ili već dobro poznatog 'bebi bluza'. U tom periodu osećaju tugu, plačljive su i sklone promenama raspoloženja. 

"Postoji određen pritisak u društvu da žene nakon porođaja moraju da budu srećne, tako da one zbog krivice i stida ne govore o tome kako se zaista osećaju", objasnila je prof. Melcer-Brodi, voditeljka programa za psihološku pomoć ženama tokom trudnoće i posle porođaja.

"Taj period posebno je stresan za žene koje su prvi put postale majke. Traumatičan porođaj, problemi sa dojenjem, neispavanost, sve to može da utiče na promene raspoloženja", rekla je profesorka i istakla glavne razlike između postporođajne depresije i tuge.

"Kod postporođajne tuge stalno vam se plače i osećate se jako ranjivo, a simptomi traju oko dve nedelje nakon porođaja. Promene raspoloženja su česte pa možete da budete i razdražljivi i depresivni, ali i da osećate teskobu", rekla je i dodala kako su simptomi postporođajne depresije puno ozbiljniji i jači.

"Što se pak postporođajne depresije tiče, ona traje puno duže od dve nedelje. Obično su majke depresivne, razdražljive, osećaju se bezvredno, nezainteresirane su za bebu, nemaju koncentraciju, razmišljaju o povređivanju bebe ili sebe ili se pak previše brinu o bebi zbog čega neke od njih uopšte ne mogu da spavaju. Postporođajna depresija obično se javlja u prva dva-tri meseca nakon porođaja i može da se pojavi u bilo kom trenutku", objasnila je.

Melcer-Brodi smatra kako bi o ovoj temi trebalo više da se priča pa tako podržava ispovesti slavnih osoba koje su se susrele sa tim problemom poput Krisi Tajgen ili Bruk Šilds.