Muškarci se sve češće, u dogovoru sa partnerkom, odlučuju da prisustvuju rođenju zajedničkog deteta. Postoje oni koji to istinski žele od samog početka trudnoće, međutim tu su i mnogi budući očevi kojima prisustvovanje porođaju nije ni na kraj pameti. Razmotrili smo nekoliko različitih varijanti i razloga zbog kojih žena i njen partner žele ili ne žele da budući tata prisustvuje bebinom rođenju.
Sigurni partneri
"Porođaj? Naravno, zajedno!"
Realnost: U praksi se mnogo toga odvija drugačije od očekivanog!
U vašem i njegovom rokovniku su uredno obeleženi dani psihofizičke pripreme za porođaj. Kad god je moguće, partner odlazi sa vama kod lekara, na razne preglede. Uopšte ne pomišljate na to da trudove proživljavate sami, a njemu je nezamislivo da vam se pridruži tek nakon što njegovo dete donesete na svet.
Razmislite
Niko ne želi da vam sumnjom kvari sreću. Međutim, čak bi i „sigurni“ parovi trebalo da razmišljaju o zajedničkom porođaju, jer i najbolja priprema za porođaj ne može da vas u potpunosti pripremi za tu izuzetnu situaciju. Takođe, nije dovoljno da porođaj „prođete“ više puta u glavi. U praksi se mnogo toga odvija drugačije, a često se dešava i da nas preplave neočekivana osećanja. Kada muškarac shvata da je porođaj događaj koji ne može da se predvidi, to je znak da je spreman da mu prisustvuje. Porođaj ne može da se isplanira - on se, jednostavno, dogodi. Nije retkost da ga prate jaki bolovi, a pomoći ženi - ne znači lišiti je svih muka. Pružati pomoć, pre svega znači sa ženom „ići do kraja“. Partner će se osećati znatno jače ako pre samog porođaja zna da ženu ne može da oslobodi trudova.
Oprezni skeptici
"Da li, zaista, želim da budem u porođajnoj sali?"
Realnost: Čak je i za ulogu posmatrača potrebno privikavanje!
Gledati dolazak sopstvenog deteta na svet, neverovatan je doživljaj! To je jasno i muškarcima koji sumnjaju. Upravo ih ta činjenica i plaši. Ili, barem u njima budi nelagodnost. Takva osećanja izaziva uloga posmatrača - koji stoji po strani, ne može mnogo da pomogne, niti da kompetentno reaguje u ključnim trenucima. Osećaj „nametnute“ bespomoćnosti je za većinu muškaraca veliko iskušenje, posebno kada njihovu voljenu partnerku muče bolovi (zbog trudova). Teško je stajati po strani kao „uzročnik“ tih trenutaka, tako iscrpljujućih za nju.
Retki muškarci se usuđuju da izuste svoje sumnje. Mnogi se boje da će partnerka to da protumači kao nedostatak ljubavi. Osim toga, mnogi osećaju i krivicu pri samoj pomisli da ženu - koja "odrađuje" najteži deo "projekta dete" - suoče sa takvim sumnjama. Nijedan muškarac ne želi da bude toliko slab!
Razmislite
Mnogi skeptici ispod rečenice: "Ne mogu da vidim krv!", skrivaju razne strahove. U prenesenom značenju, to bi bilo: „Molim te, shvati moja osećanja ozbiljno!“. Upravo zato neće pomoći ako im iznesete podatak o količini krvi u mililitrima koja se može očekivati u toku porođaja. Bolje je da shvatite partnera ozbiljno, i prepustite njemu da odluči koliko želi (može) da podnese. I, svakako ga saslušajte kada sa vama želi da podeli svoja razmišljanja.
Neodlučne žene
"Je li dobro rešenje da moj muž u vreme trudova bude pored mene?"
Realnost: "Da li želim da me vidi takvu? Znojavu i očajnu?"
Ne očekuje svaki par zajedničko dete tek kada se partneri u potpunosti upoznaju. U vezama mlađih ljudi, ili onih koji pre braka nisu zajedno živeli, prisutan je osećaj nepoznatog - koji fascinira, ali može da prouzrokuje i nesigurnost. Razmišljanje o tome da li je prisutnost partnera dobro rešenje, često znači: „Da li želim da me vidi takvu, znojavu i očajnu, u bolovima, izobličenog lica, raširenih nogu, možda dok budem vrištala? Da li želim da moj muž vidi krv i muku, i deli to sa nepoznatim ljudima, koji imaju stalan pristup mojim intimnim delovima?“.
Tokom porođaja, često dolazi do tolike bliskosti između partnera - da strah nestane, i ženama tek tada postane jasno da u partnerovoj prisutnosti mogu da budu onakve kakve jesu.
I druga pitanja često zaokupljaju neodlučne žene: „Da li je moj partner zaista dovoljno jak da izdrži ako mu ne budem posvećivala pažnju? Hoće li da ga povredi ako se budem koncentrisala na sebe ili, na primer, ako uhvatim ruku babice umesto njegove?“.
Razmislite
U ovim slučajevima, i te kako se „isplati“ da se dobro razmisli o vlastitim sumnjama, a posebno da se glasno izgovore - čak i ako muškarac privremeno bude reagovao povređeno. Obazrivost ne pomaže! U porođajnoj sali ionako ima mesta samo za prava osećanja, dok ona na koja čovek mora da se prisiljava - tamo često bivaju brzo odbačena.
Odlučni muškarci
"Porođaj? Hvala lepo, ali bez mene!"
Realnost: "Bolje je da bude prisutna neka bliska ženska osoba"
Muškarci koji decidirano ne žele da uđu u porođajnu salu, gotovo uvek donose takvu odluku mnogo pre termina porođaja. To treba poštovati. Ni u kom slučaju se ne treba stideti partnera koji ne želi da bude prisutan! Mala dopuna: u redu je da muškarac to ne želi, ali je važno da se žena pritom ne oseća „ostavljenom“. Jer, ako ga ona moli da je ne ostavi samu, a on ne želi da joj „udovolji“, to za vezu može da bude veliko opterećenje.
Razmislite
Svakako bi trebalo da o svemu mirno razgovarate sa partnerom. Postoji mali trik koji može da pomogne pri „otkrivanju“ vlastitih osećanja i uverenja: žena napiše početak nekoliko rečenica, a suprug treba da ih bez previše razmišljanja dovrši:
1. Moj najveći strah kod porođaja...
2. Kada bih bio prisutan...
3. Ako ne odem sa tobom, tada...
4. Kada mislim na budućnost...
Začudiće vas kakve misli mogu da iskrsnu spontano - ispisane na papiru. Bilo bi dobro da se o tome kasnije porazgovara.
Ne mogu svi da podnesu iste stvari na isti način. Ako je procena vašeg partnera da je bolje da ne bude prisutan na porođaju treba to da prihvatite. Iskrenost je još uvek vrlina, zar ne?
Odlučne žene
"Učiniću to sama!"
Realnost: "Zašto me isključuje?"
Ženska odlučnost ponekad može da prouzrokuje zbunjenost kod muškarca: „Zašto ne želi da budem u blizini? Zašto me isključuje i tako mi uskraćuje zajedničko iskustvo rođenja našeg deteta?“.
Razmislite
Važno je da se u ovom slučaju ne iskazuje ženska moć. Sigurno postoje dobri razlozi za odbijanje prisutnosti budućeg oca u porođajnoj sali. Možda i u ovakvim situacijama mogu da pomognu nedovršene rečenice, kako bi se bolje shvatila odluka žene.
Na primer, ove četiri rečenice, koje sada treba da dovrši žena:
1. Na tebi najviše volim...
2. Ti si za mene ljubavnik, prijatelj, uvek pouzdan, ali ne i...
3. Za vreme trudova, potrebno mi je...
4. Bojim se da ćeš...
Ne treba ništa očekivati, pogotovo ne insistirati. Često se i čvrste odluke na kraju promene. Jer, i osećanja mogu da se promene. Ako možete da iskreno razgovarate o svojim istinskim osećanjima, a da se ni vi ni partner ne uvredite zbog onog što ćete, eventualno, da čujete - tada ćete mnogo lakše znati na čemu ste, i lakše ćete da odlučite šta je najbolje za oboje. Na kraju će to biti najbolje i za sam porođaj, tokom kojeg žena treba da bude maksimalno rasterećena.
Tekst: Ivona Šatrak
DOKTOR JE BEZ BLAMA TRAŽIO 900 €: Iskustvo mame Danijele iz Novog Sada kojoj je beba jedva preživela jer nije imala pare
SAMO JEDNA DEVOJČICA U SRBIJI SE OVAKO ZOVE: Svaki dan ga čujete, a ne bi vam palo na pamet da je žensko ime
MAME U SRBIJI ODABRALE: Ovo je lista od 10 najlepših imena za dečake, a ne zna se koje ima moćnije značenje
TRI RUSKA MUŠKA IMENA KOJA SRBI OBOŽAVAJU: Vrlo su popularna među mladim roditeljima, zvučna su i imaju moćna značenja
TRI ŽENSKA RUSKA IMENA KOJA SRBI OBOŽAVAJU: Nose ih brojne generacije, ali poslednje 3 godine su mega popularna