Pojedinim ženama za vreme kontrakcija dodiri baš i ne prijaju. Međutim, mnoge žene smatraju da im je masaža na porođaju izuzetno prijala i to od početka do samog kraja. Ukoliko se i vi odlučite da na ovaj način ublažite porođajne bolove, evo nekoliko korisnih saveta...

Zbog čega se masaža primenjuje na porođaju?

1. Olakšava porođajne bolove. Masaža stimuliše telo da luči endorfin, prirodni hormon koji olakšava bol i podiže raspoloženje.
2. Porodilji pruža utehu. Za vreme porođaja, masaža vas zbližava sa osobom koja se o vama brine. To može biti babica ili vaš partner na porođaju.

Bol i nervoza tokom prve etape porođaja uspešno se mogu otkloniti uz pomoć masaže

Dodir može učiniti da se osećate bolje dok izlazite na kraj sa kontrakcijama, ili ste umorni i uplašeni.
3. Smanjuje nervozu u toku porođaja. Dokazano je da masaža, pored toga što olakšava bol,  umanjuje anksioznost tokom prve etape porođaja. Ona vam može pomoći da se izborite sa kontrakcijama  time što ćete steći utisak da su manje bolne i lakše za podnošenje.
4. Skraćuje porođaj i olakšava period posle njega. Kraći porođaji i manji rizik od postnatalne depresije takođe se često povezuju sa masažom.

Da li trudnice smeju da koriste ulje za masažu?

Masiranje uz pomoć ulja je lakše i prijatnije. Međutim, ulje za porođaj treba da bude pažljivo izabrano, po preporuci lekara ili akreditovanog aromaterapeuta.
Jake supstance iz eteričnih ulja mogu da ometaju kontrakcije,

Ukolikoznateilisumnjatedastealergičninaorašasteplodoveizbegavajtebademovoulje!

te je poželjno razblažiti ga sa nekim baznim uljem, poput ulja od badema ili grožđa.


Različita ulja odgovaraju različitim potrebama. Na primer, eterična ulja od kamilice, bergamota, nerolija i ruže služe za relaksaciju i poboljšanje raspoloženja. Lavanda i žalfija deluju opuštajuće, ali i olakšavaju kontrakcije. Takođe, i "obična“, bazna ulja, su dobrodošla na porođaju.
PageBreak

Koja mesta je najbolje masirati?


Masaža ramena

Pravilno disanje u toku porođaja povećava količinu kiseonika potrebnog porodilji i bebi. Masaža ramena će opustiti telo i omogućiti ritmično disanje.


Preporuke za masiranje
:Neka  vaš partner  ili babica stavi ruke na vaša ramena i lagano se nasloni na njih. To će vam pomoći da spustite ramena ukoliko su pogrbljena usled stresa. Zatim neka rukama ritmično potiskuje vaša ramena ka laktovima. Recite mu da li vam masaža prija i kako da je poboljša.

Saveti za budućeg tatuMože se desiti da vaša pertnerka loše reaguje na masažu. Imajte razumevanja jer neke žene ne mogu da podnesu da ih tokom kontrakcija neko dodiruje. Kontrakcije su izuzetno bolne i čak i najslabiji stimulans može postati više nego što žena može da podnese. Ne shvatajte njene primedbe lično, budite fleksibilni i potrudite se da nađete drugi način da joj pomognete.

Partner vam takođe može staviti ruke na ramena i palčevima masirati tačke iza lopatica malim kružnim pokretima. Reagujte ako vam masaža ne prija usled prejakog ili preslabog pritiska ili ukoliko je prebrza. Veoma je važno da njegovi pokreti ne budu previše brzi jer će vam to verovatno ubrzati disanje, a poenta je da se ono uspori!


Masaža leđa

Mnoge žene osećaju bol u donjim leđima tokom kontrakcija, tako da masaža ovog dela tela može umnogome pomoći.


Preporuke za masiranje
:Na početku porođaja, vaš partner može dlanovima gladiti jednu stranu vaše kičme od ramena do samog dna leđa. Zatim neka drugom rukom gladi drugu stranu kičme, održavajući ritmične pokrete dok je jednom rukom u konstantnom dodiru sa vama. Ovi dugački, spori pokreti mogu biti veoma umirujući.

Neka vas masira celom šakom a ne samo dnom šake. Prstima mora da dodiruje vaše telo da bi osetio gde ste napeti.

U poodmakloj fazi porođaja,

VežbajtepreporođajaPredloženetehnikemasiranjamožetedasasvojimpartneromvežbatekodkuće.Takođe,pomoćmožetedapotražiteiodfizioterapeutakojićevasnaučititehnikamajedan-na-jedan,prenegoštosepribližidanporođaja.Nekipredporođajnikurseviusvetunudebesplatnečasovemasaže,nakojimaparovimogudanaučerazličitepozeitehnikemasiranja.

vaš partner može dnom šake čvrsto pritiskati dno vaših leđa. Moraće da primeni dosta pritiska kako bi pružio otpor jakim kontrakcijama. Ili može svojim palčevima praviti kružne pokrete preko rupica koje se nalaze u dnu vaših leđa. Recite mu šta vam najviše prija.


Masaža stopala

U toku porođaja čvrsta, ritmična masaža stopala uglavnom prija trudnicama. Masaža stopala  mora biti jaka  - u suprotnom ćete imati osećaj golicanja.


Preporuke za masiranje
:Ukoliko ste u sedećem položaju ili duži vremenski period ležite u krevetu, masaža stopala će biti idealna za vas. Partner vam može jednostavno masirati stopala od palca ka peti, pa sve do članka i praviti palčevima kružne pokrete svuda po vašim tabanima. Može vam se desiti da tokom porođaja osetite da su vam se stopala ohladila - a masaža će ih ugrejati.


Masaža ruku

Ukoliko se na porođaju primenjuje epiduralna anestezija, za porodilju koja  leži u krevetu, masaža ruku može biti veoma umirujuća.


Preporuke za masiranje
:Neka vam partner masira ruke naizmenično, prvo nadlanicu a zatim dlan, prevlačeći pokretima od vašeg članka ka vrhovima prstiju. Može praviti male kružne pokrete po vašem dlanu i nežno povlačiti svaki prst kako bi spustio tenziju u rukama. Ovo je odličan način da se zbližite sa njim i da vam porođaj ostane u lepom sećanju.


Prevela i priredila: Una Hadžinikolić