Sve što kao dojilja unosite u svoj organizam, dospeva u manjoj ili većoj meri u vaše mleko. To se posebno odnosi na lekove.
Dojenje je najlepši čin bliskosti između dva bića, pri čemu iz majke u dete ne teče samo mleko, već i sva ljubav ovog sveta. Majčino mleko je po svom sastavu idealna hrana za bebu, i ne može da joj škodi - ako je majka zdrava.
Šta ako se razbolite dok dojite bebu, ili ste od ranije bolesni? Da li su lekovi koje koristite štetni za vaše dete?
Neki lekovi se izlučuju u mleko u beznačajno maloj količini, ali je u izvesnim slučajevima koncentracija leka koji koristite veća u mleku nego u vašoj krvi! Kod pojedinih lekova, izlučivanje u mleko nije poznato, pa u periodu dojenja moraju da se koriste krajnje oprezno.
Mnogi lekovi su neškodljivi za odojče,
Znanje o dejstvu mnogih lekova na odojče je nedovoljno, jer u praksi jako malo dojilja uzima bilo kakav lek, a iskustva iz eksperimenata na životinjama nije uvek moguće preneti na ljude. Sa druge strane, postoji dodatna teškoća oko merenja sadržaja lekova u mleku.
Propisan vam je lek koji je štetan za bebu. Da li treba da prekinete dojenje?
Ako je lek opasan po bebu, a ne postoji adekvatna zamena,
To se čini tako što se flašica sa smrznutim mlekom potopi u posudu sa toplom vodom, a nakon otapanja zagreva do temperature tela (37 stepeni), uz povremeno protresanje. Vaše mleko može u sterilnim flašicama da stoji u zamrzivaču do tri meseca. Jednom odmrznuto, ne sme da se ponovo zamrzava, već može da se drži u frižideru još 48 sati. Ono što se ne upotrebi, mora da se baci.