Osim što oporavak duže traje, nakon carskog reza je i pojava bolova (zbog rane, ali i zbog kontrakcija materice, koje žena ima kao da se porodila prirodno) češća. Bolovi (probadajući, osećaj pečenja, trnjenja) su i jačeg intenziteta nego kod žena koje su imale vaginalni porođaj.

Kako se žena oseća posle anestezije?

Nakon buđenja iz totalne anestezije, oseća se malaksalost, ošamućenost, mučnina, moguće je povraćanje, a prisutan je i bol u predelu reza, jer je nekoliko slojeva tkiva sečeno i zašiveno. Može da dođe i do problema sa disanjem, težeg okretanja u krevetu i težeg silaska - ako je krevet visok, što dodatno otežava postavljen kateter ili dren. To sve često doprinosi da se žena oseća loše, uprkos činjenici da je rodila dete. Kada bi se u porodilištima sprovodila fizikalna terapija, ženama bi bilo daleko lakše, a mnoge postporođajne komplikacije bi bile izbegnute. Zato je važno da znate šta treba da sprečite, i na koji način.

Koje su moguće komplikacije posle carskog reza?

Po završenom porođaju, važna je prevencija, da ne bi došlo do:

- poremećaja cirkulacije

- pojave plućne embolije

- postporođajne pneumonije

Ovo su moguće postoperativne komplikacije zbog neophodnog ležanja. Zato po završenom porođaju, takozvanog nultog dana, treba odmah započeti sa vežbama za poboljšanje cirkulacije, koje se izvode u ležećem položaju, u krevetu.

Brzim i energičnim pokretima savijanja i opružanja, kružnim pokretima u skočnim zglobovima, širenjem i skupljanjem prstiju - pospešićete cirkulaciju u nogama. Pri svakom pokretu, u krajnjoj amplitudi - zastanite nekoliko sekundi, kako biste osetili istezanje mišića.

Kako da se što lakše okrećete u krevetu?

Nakon urađenih vežbi za cirkulaciju, u naredna dva dana pokušajte da se okrenete na jedan i drugi bok, jer ćete morati da ustanete iz kreveta i malo prošetate (isključivo u prisustvu lekara ili sestre), ako to niste već radili. Prvo savijte nogu na suprotnoj strani od one na koju hoćete da se okrenete. Drugu nogu opružite, pomerite se malo prema ivici kreveta, gde je savijena noga, i petom se oduprite o krevet. Malo se podignite i zarotirajte karlicu na stranu gde ćete da se okrenete. Dok se okrećete, odgurnite se rukom - na strani savijene noge, a drugom rukom pridržavajte stomak ispod pupka, da se ne bi previše pomerao. Istovremeno, sa okretanjem na bok - izdišite vazduh, jer će vas tako rana manje boleti (svako pomeranje izaziva bol i pečenje, ali svaki naredni put je to manje). Ostanite na boku dok vam odgovara, a onda se polako okrenite na drugu stranu.

Narednog dana, stavite jastuk između kolena i ostanite što duže na boku, jer ćete u tom položaju da dojite bebu.

Zašto su važne vežbe grudnog disanja?

Ako imate poteškoća sa disanjem, ili osećate šlajm u grlu - uradite vežbe disanja po nekoliko puta u toku dana, kako biste otklonili smetnje. Udahnite duboko kroz nos, da vam se grudni koš napuni vazduhom, a onda izdahnite na usta - izgovarajući istovremeno "s" ili "š", tako što će izdisaj duplo duže da traje od udisaja. Takvo disanje bi trebalo da traje dva do tri minuta.

Preporuka za vežbe disanja važi i za žene kojima je carski rez urađen u epiduralnoj anesteziji, zbog toga što i one moraju da miruju u krevetu nekoliko dana, a posebno za one koje puše ili imaju bronhitis, ili probleme sa sinusima. Dobro je da radite vežbe disanja sve dok ste u bolnici, a možete da ih radite u svim položajima - ležeći na leđima, na strani, sedeći ili stojeći.

Kada se rade vežbe trbušnog disanja?

Trećeg dana nakon carskog reza (nulti, plus tri dana), ponavljajte sve vežbe za cirkulaciju i grudno disanje. Ako vam je izvađen dren, aktivirajte trbušnu muskulaturu - vežbama trbušnog disanja. Dok izdišete na usta, izgovarajući "s" ili "š", istovremeno uvlačite pupak. Žene koje su pre trudnoće vežbale Pilates, znaju taj pokret, a za ostale - to je u pravcu kičmenog stuba, kao da hoćete da pupak spojite sa kičmom. Udišite polako vazduh, takođe na usta, opuštajući stomak... Ovako dišite dva do tri minuta, nekoliko puta tokom dana.

Zašto je važno aktiviranje ruku i nogu?

U naredna dva dana, nakon urađenih svih vežbi - koje radite otkako ste se porodili, počnite da aktivirate ruke i noge u krevetu. Ako ste pre trudnoće imali bilo kakav problem sa rukama ili nogama (povrede, urođene ili stečene deformitete kukova, karlice, kičme, operacije...) - pre vežbi se obavezno posavetujte sa lekarom i fizioterapeutom.

Ruke i noge možete da odmičete i primičete "klizeći" po krevetu, da ih podižete i spuštate (noge uvek naizmenično, nikada ih ne podižite istovremeno), da savijate i opružate kolena - "klizeći" petama po krevetu. Vežbe radite polako, sa po nekoliko ponavljanja, dva do tri puta tokom dana. Sledećeg dana povećajte broj pokreta, kako biste stekli što bolju kondiciju i uspostavili normalno kretanje.

I na kraju...

Budite strpljivi i uporni. Što pre "naučite" da zauzmete odgovarajući položaj kada dojite bebu, da se okrećete u krevetu i ustajete iz njega, da hodate lagano, pre ćete se snaći sa bebom i mnogim drugim obavezama po povratku kući.

Snežana Milanović, visoki strukovni terapeut