Kada je u pitanju ishrana trudnica, važno je da bude raznovrsna, bogata vlaknima, proteinima, mineralima i vitaminima. Nervni sistem bebe razvija se već od samog začeća, a folna kiselina je od izuzetne važnosti za pravilan razvoj. Jedna od namirnica koja je bogata folnom kiselinom jesu i urme, pa ako planirate trudnoću ili ste već u prvom tromesečju, posegnite za suvim urmama kako biste osigurali dovoljno ovog nutrijenta.

Urme još obiluju i vitaminom K koji je važan tokom bebinih prva tri meseca jer pomažu u stvaranju i apsorpciji vitamina D. Zato, ako majke pre porođaja i nakon njega jedu urme, preneće određenu količinu ovog vitamina i na bebu putem mleka.

Bogate su i gvožđem, što smanjuje rizik od anemije tokom trudnoće, ali i za vreme oporavka od porođaja, pogotovo kada krene krvarenje.

Jedna od trudničkih tegoba su i grčevi u mišićima, kao i nizak pritisak. Urme sadrže kalijum koji reguliše sastav vode i soli u telu, a njegov nedostatak može da dovede i do problema sa bubrezima.

Još jedna prednost koje trudnice mogu da dobiju ako se zaslade urmama jeste i regulisanje opstipacije ili zatvora, kao i nadutosti, što je česta tegoba budućih mama.

Urme, trudnoća
Shutterstock Urme u trudnoći

Urme su bogate i magnezijumom, koji je važan za razvoj kostiju kod ploda, a trudnicama pomaže u regulisanju krvnog pritiska i nivoa šećera u krvi.

Neka istraživanja su pokazala i da trudnice koje u poslednjem mesecu trudnoće jedu dnevno po 6 urmi, imaju lakši i brži porođaj, a prema rezultatima istraživača, njihov porođaj će da traje i čak sedam sati kraće. Pretpostavljaju da neki od sastojaka urmi podstiče lučenje oksitocina koji stimuliše matericu na kontrakcije i na taj način olakšava porođaj. Zbog toga se urme ne preporučuju od drugog tromesečja jer neki smatraju da mogu da izazovu prevremeni porođaj.

(Yumama)