Baš kao što lepi maniri nikada ne izlaze iz mode, tako su i neke metode vaspitanja uvek dobre i efikasne. Nije nimalo lako biti roditelj, a posebno što mame i tate često upadaju u zamku misleći da treba da budu savršeni, što zaista nije realno.
Dovoljno je to što se trudite da u svakom trenutku budete što je moguće bolji, a znajte da ste dobar roditelj i ako se pridržavate ovih metoda u vaspitanju.
1. Ne pokušavate sve da popravite
Dajete svom mališanu šansu da pokuša samo da nađe neko rešenje, u skladu sa uzrastom naravno. U redu je da ne "potrčite" da mu udovoljite u svakom trenutku, već da nekad prosto kažete "vidim da si frustriran" – to će mu svakako mnogo značiti za sticanje samopouzdanja.
2. Spuštate se na nivo deteta
Igra je jezik kojim deca govore i upravo kroz različite igre – bilo da je to slaganje kocki ili možda dete glumi prodavca, a vi dolazite kao kupac, ili možda igrate društvene igre – roditelji i mališani imaju sjajnu priliku da se povežu.
Za razvoj dece je jako važno da se mama i tata igraju ponekad sa njima, jer interaktivna iskustva iz igre podstiču razvoj kognitivnih, socijalnih, emocionalnih i fizičkih veština, poboljšavaju samoregulaciju, unapređuju razvoj jezika i podržavaju zdrav razvoj mozga, piše YourTango.
3. Podržavate dete
Umete da pohvalite dete kada uradi nešto lepo ili korisno, entuzijastično navijate za njega. Mala deca uče da se ponašaju u odnosu na reakcije svojih roditelja, pa je zato važno da, na primer, kada dete sakupi igračke u korpu, date mu do znanja da je to dobro i lepo. Na taj način ćete podstaći lepo ponašanje.
4. Poštujete razlike u vaspitanju
Jako je važno da roditelji međusobno podržavaju jedno drugo u načinu vaspitanja i da u tom aspektu nemaju većih neslaganja. Ukoliko mama i tata kritikuju jedno drugo pred detetom, time čine više štete nego koristi, pa ako vaš partner misli da je dete dovoljno veliko da preuzme neku kućnu obavezu, recimo, podržite ga.
Istraživanje iz 2023. godine je pokazalo da poštovanje razlika u vaspitanju koje roditelji pokazuju jedno prema drugom je ključno za održavanje zdrave porodične dinamike.
5. Uživate u trenutku
Kao što smo rekli, roditeljstvo nije lako, naprotim – kuća vam je u haosu, čeka vas puna korpa veša za pranje, puna sudopera sudova, a dete želi da se igrate sa njim... Ali, onda vam se mališan nasmeje i zaboravite na sve prethodno. Uživajte u malim, lepim trenucima koji vam pomažu da se povežete sa detetom.
6. TV vam nije dadilja
Brojna istraživanja su pokazala da postoji veza između razvoja mozga i aktivnosti, zato je važno da TV ne bude dadilja deci, odnosno da ne sede po ceo dan "prikovani" za ekran.
Pustite dete da hoda umesto da ga vozite u kolicima ili nosite, neka mališane trče, igraju se. Ne samo da im je boravak napolju dragocen zbog kretanja, već i zbog dnevne svetlosti odnosno vitamina D.
7. Deci su potrebne granice
Iako je roditeljima ponekad teško da deci postave granice, mališanima su one zapravo potrebne kako bi se osećali sigurno i voljeno, ali im takođe pomažu i da se snađu u ovom zbunjujućem svetu.
Pokušajte da budete dosledni i da uvek jasno komunicirate granice – na primer, jasno kažite do kada dete mora da se vrati kući posle škole ili koje obaveze treba da završi kod kuće.
8. Čitanje uvodi učenje na mala vrata
Sjajno je da roditelji čitaju deci dok su još sasvim mala. Bebe vole da slušaju mamin i tatin glas, pa će čak i pre nego što razumeju reči, uživati i učiti da prepoznaju ton glasa i govor jezika. Čitanje knjige detetu je takođe sjajna prilika da zajedno provedete vreme kvalitetno i da se zbližite još više.
Inače, istraživanje je pokazalo da deca kojoj roditelji redovno čitaju knjige su izložena znatno većem broju reči i bolje su pripremljna za čitanje kada za to dođe vreme.
9. Deci treba pažnja
Roditelji su danas zaista prezauzeti, ali je važno da svakog dana izdvoje barem 15-20 minuta tokom kojih će biti posvećenih isključivo detetu. Tada razgovarajte, interesujte se za njegov dan, šta je radilo, čega se igralo, šta ga je obradovalo, pokažite da vas iskreno zanima.
10. I roditeljima treba pauza
To što ćete neko veče naručiti picu jer vam se ne sprema večera ne čini vas lošim roditeljem. Imajte na umu da i najbolji roditelji prave greške, ali i da iz toga što vi ponekad pogrešite i mališani uče da je u redu da se i njima to nekad desi.
Napravite ponekad pauzu jer je jako važna za vaše mentalno blagostanje, a to što ćete se nakon toga bolje osećati će pomoći i da vaš odnos sa detetom ostane pozitivan.
Studija iz 2022. godine je pokazala da redovne "pauze" za brigu o sebi pomažu roditeljima da napune baterije, regulišu emocije i zadrže pozitivan stav u roditeljstvu, što je dobro i za njih i za mališane.
BONUS VIDEO:
Još uvek nema komentara - sjajna prilika da pokreneš diskusiju.