Ni sve knjige ovog sveta ne mogu da nas pripreme na promene koje se dešavaju kada postanemo roditelji i na sve izazove koje donosi vaspitanje mališana. Na kraju krajeva, svako dete je potpuno različito, i svaka porodica je drugačija. Ipak, jedna novija studija pokazala je da dobri roditelji imaju jednu zajedničku osobinu.

Naime, studija je pokazala da roditelji koji dobro rade svoj posao, odnosno dobro vaspitavaju decu, imaju jednu zajedničku osobinu – humor.

Naučnici i psiholozi koji su radili na ovom istraživanju objavljenom 2024. godine, utvrdili su da humor ima veliku ulogu u uspešnom roditeljstvu. Oni su analizirali oko 300 ljudi, ispitujući ih o njihovim iskustvima u odrastanju, da li su odrasli uz humor ili ne, kako vide svoje detinjstvo.

Čak 55 odsto je prijatilo da je humor roditelja bio značajan deo njihovog odrastanja, a 72 odsto smatra da je to veoma koristan alat za roditelje. Većina ispitanika smatra da je bliska veza koju su imali sa roditeljima u detinjstvu, ali i sada kao odrasli, delimično takva i zahvaljujući tome što su odgajani uz dozu humora od strane mame i tate, prenosi YourTango.

"Dok je veza roditelj-dete mnogo nežnija nego neka poslovna veza, u roditeljstvu ima puno stresnih situacija. Humor može da pomogne u smanjenju tenzije i hijerarhije i pomogne obema stranam da se osećaju bolje u stresnoj situaciji", kaže jedna od autorki studije Lusi Emeri.

Mnogi pedijatri i stručnajci za roditeljstvo su takođe primetili da humor utiče i na dečji razvoj.

"Humor može da nauči ljude kognitivnoj fleksibilnosti, smanjuje stres i podstiče kreativno rešavanje problema i otpornost", kaže profesor pedijatrije dr Bendžamin Livaj, autor studije.

I Dečja bolnica u Minesoti ističe da usađivanje dobrog smisla za humor deci pomaže da situacije sagledaju iz neke druge perspektive i prihvate neke nekonvencionalne načine razmišljanja. Humor takođe pomaže mališanima i da se nasmeju sebi kada pogreše, umesto da budu ljuti ili razočarani.

"Deca sa razvijenim smislom za humor su srećnija i optimističnija, imaju više samopoštovanja, mogu bolje da podnesu razlike, bilo svoje ili tuđe", piše na sajtu bolnice. "Decu koja cene i imaju smisao za humor vršnjaci lakše prihvataju i bolje se nose sa izazovima odrastanja – od preseljenja u novi grad, do nekih zadirkivanja na igralištu", dodaju.

Naravno, humor nije uvek rešenje problema, ali u nekim situacijama zaista može da pomogne.

Različiti faktori odlučuju o tome da li je prikladno da se roditelji u nekoj situaciji postave sa dozom humora. Uzrast deteta, problem koji ima, namera šale, ali i ponašanje osobe koja prihvata tu šalu su faktori koje uvek treba imati na umu. Ono o čemu takođe treba voditi računa je da roditelji nikada ne zbijaju nikakve šale koje imaju cilj da ponize dete i učine da se oseća loše.

BONUS VIDEO:

Šta psiholog ne bi rekla svom detetu TikTok/psychologywithdrana