Krajem 2023. godine društvenim mrežama je zavladao trend koji se naziva glasna štednja. To je naziv za stretegiju koja podrazumeva da svako može da uštedi malo novca tako što će realno sagledati svoj budžet i postaviti granice u trošenju, ali i tako što će otvoreno o tome govoriti.

Finansijski stručnjak Dženifer Sajc je za portal mother.ly otkrila kako roditelji da nauče decu da pametno raspolažu novcem.

Šta je glasna štednja

Ovaj koncept štednje ohrabruje otvorenu diskusiju o novcu sa decom i postavljanje prioriteta koji se tiču finansija. To podrazumeva da sa deom otvoreno razgovarate o donošenju odluka o novcu, postavljaju granica u trošenju i slično. Trend glasne štednje zapravo je osvežavajuća ideja jer nije stvar samo u tome da se odluči šta neko ne može sebi da priušti, već i na šta ne želi da potroši svoj novac jer ima druge finansijske prioritete.

Kako da razgovarate sa decom o novcu

Od malih nogu razgovarajte sa decom o tome šta su potrebe, a šta su želje, a najjednostavnije je da im to objasnite na sledeći način.

Potrebe: stvari koje nam trebaju da preživimo

  • Hrana
  • Odeća
  • Krov nad glavom

Želje: stvari koje želimo da bismo uživali

  • Igračke
  • Slatkiši ili druge stvari koje nam pričinjavaju zadovoljstvo

Kako dete raste, važno je da nauči zašto je važno da potrebe imaju prioritet u odnosu na želje. Novac nije neograničen, tako da će morati da donose odluke i pažljivo razmisle šta će dobiti za novac koji potroše.

Ključ je u tome da u budžetu ima mesta i za potrebe i za želje, ali je balans važan.

Kako se odupreti trendovima

Da biste sprečili dete da prati trendove, u smislu da vam traži da kupite nešto jer svi imaju, objasnite mu da trošenje više novca u jednoj kategoriji znače manje u drugoj kategoriji.

Ohrabrite ih da unapred pažljivo razmisle o svakoj kupovini, da upitaju sebe da li im neka stvar donosi trajni užitak ili je to nešto prolazno. Ako su, recimo, ranije kupili nešto zbog čega su se pokajali, podsetite ih na to kao na lekciju koju treba da nauče.

Kako da ih naučite vrednosti novca

Da bi dete bolje shvatilo vrednost novca, savet stručnjaka je da ga ohrabrite da učestvuje u aktivnostima koje su u skladu sa njegovim uzrastom, bilo da su to kućni poslovi ili poslovi koje može da radi za džeparac.

Osim toga, savet je da im date neki ograničen budžet i pustite ih da tim novcem sami raspolažu, kako bi imali priliku da donose finansijske odluke. Jasno im saopštite svoja očekivanja, razgovarajte o važnosti postavljanja finansijskih ciljeva.

Saveti za štednju

Učenje mališana štednji je značajno za njihove finansije u budućnosti. Objasnite im da je budžet prosto plan kako će potrošiti novac, a sve počinje od sume koju imate na raspolaganju, pa koliko ćete na šta potrošiti i koliko ćete odvojiti "sa strane".

Finansijski stručnjak iznela je i još neke savete za uspešnu štednju:

  • Uvek postavite cilj za šta se štedi, bilo da je to porodično letovanje, karte za koncert... Redovno pratite kako štednja napreduje, kako biste motivisali dete da nastavi i ostane na pravom putu.
  • Napravite spisak troškova. To će pomoći da imate bolji uvid u to na šta se novac troši. Uporedite plan troškova sa svojim realnim troškovima, kako biste videli da li ima još prostora za štednju.
  • Budite dosledni. Najvažnija stvar je da se držite plana! Podsetite sebe i dete na cilj koji ste postavili, kako bi vas to motivisalo da nastavite.

BONUS VIDEO:

kako uštedeti novac Tiktok/lukasbattle

(Yumama/N. Z.)