Ko može da ostvari pravo na dečji dodatak?

Dečji dodatak ostvaruje jedan od roditelja, odnosno staratelja ili hranitelja koji je državljanin Republike Srbije, ima prebivalište na teritoriji Republike Srbije i zdravstveno je osiguran preko Republičkog zavoda za zdravstveno osiguranje. Ostvaruje ga za prvo četvoro dece, pod uslovom da o njima neposredno brine od dana podnetog zahteva.

Deca za koju se ostvaruje pravo ne mogu da budu starija od 19 godina i moraju da se redovno školuju u obrazovnim ustanovama koje su u sistemu škola Republike Srbije.

Koji su uslovi koji se postavljaju podnosiocu zahteva?

Podnosilac zahteva i članovi porodice ne mogu da poseduju nepokretnosti, osim odgovarajućeg stambenog prostora u kome žive, koji ne može da bude veći od sobe po članu domaćinstva, uvećane za još jednu sobu. Podnosilac zahteva i članovi domaćinstva mogu da poseduju poljoprivredno zemljište koje ne prelazi dva hektara po članu domaćinstva. Podnosilac zahteva i članovi porodice ne mogu da poseduju novčana i druga likvidna sredstva u vrednosti većoj od iznosa 30 dečjih dodataka po članu porodice u momentu podnošenja zahteva.

Šta još može da utiče na ostvarivanje prava na dečji dodatak?

Od uticaja na ostvarivanje prava na dečji dodatak su prihodi ostvareni u tri meseca, koji prethode mesecu podnošenja zahteva. Cenzus za ostvarivanje prava na dečji dodatak za zahteve podnete u novembru 2007. godine - iznosio je 4.943,74 dinara, a za samohrane roditelje, hranitelje, staratelje i roditelje deteta ometenog u razvoju, za koje je donet akt o razvrstavanju a koje nije smešteno u stacionarnu ustanovu (uvećani cenzus) - iznosi 5.932,48 dinara.

Cenzus za ostvarene prihode od poljoprivrede za mešovito domaćinstvo (prihodi po nekom osnovu i prihodi od poljoprivrede) iznosi: redovni - 2,35 dinara po članu domaćinstva, odnosno uvećani cenzus - 2,82 dinara po članu.

Cenzus za ostvarene prihode isključivo od poljoprivrede iznosi: redovni - 5,49 dinara po članu domaćinstva, odnosno uvećani cenzus - 6,58 dinara po članu.

Koja dokumenta treba priložiti uz zahtev?

Zahtev za ostvarivanje prava na dečji dodatak se podnosi u opštinskoj/gradskoj službi dečje zaštite u mestu prebivališta roditelja, a uz njega se prilažu sledeća dokumenta:

- fotokopije izvoda iz matične knjige rođenih za svu decu u porodici

- fotokopija uverenja o državljanstvu Republike Srbije podnosioca zahteva

- fotokopije ličnih karata odraslih članova zajedničkog domaćinstva, a za decu fotokopije prijava prebivališta

- fotokopije overene zdravstvene knjižice podnosioca zahteva

- potvrda o prihodima u tri meseca koji prethode mesecu podnošenja zahteva za sve članove porodičnog domaćinstva

- potvrda o katastarskim prihodima u prethodnoj godini za sve članove porodičnog domaćinstva (iz mesta rođenja i mesta prebivališta)

- poresko uverenje iz mesta prebivališta o imovinskom stanju domaćinstva

- dokaz o nezaposlenosti (uverenje Nacionalne službe za zapošljavanje i fotokopija radne knjižice)

- školske potvrde za decu osnovnoškolskog i srednjoškolskog uzrasta, odnosno potvrda nadležne zdravstvene ustanove o razlozima za neredovno školovanje

- dokaz o činjenicama u vezi nepokretnosti, kao i stambenog prostora (izvod iz zemljišnih knjiga - vlasnički list, ugovor o kupovini nepokretnosti, rešenje o porezu, uverenje Republičkog geodetskog zavoda, ugovor o korišćenju stana, i drugo)

- fotokopija kartice tekućeg računa

Ako je potrebno, radi dokazivanja posebnog statusa, prilažu se i:

- akt o razvrstavanju za dete ometeno u razvoju

- akt o produženju roditeljskog prava

- dokazi na osnovu kojih se ostvaruje status samohranog roditelja (izvod iz matične knjige umrlih za drugog roditelja, presuda o razvodu braka, potvrda vojnog organa, potvrda kazneno-popravne ustanove)

- dokazi o starateljstvu ili hraniteljstvu (akt nadležnog organa starateljstva)

Kako se i gde isplaćuje dečji dodatak?

Isplata dečjeg dodatka je na tekući račun Poštanske štedionice, a korisnicima koji ga nemaju - službenim putem se otvara poseban račun kod Poštanske štedionice. U zahtevu se obavezno navodi tačan poštanski broj mesta prebivališta za prvu isplatu.

Trajanje prava na dečji dodatak

Pravo na dečji dodatak se priznaje u trajanju od godinu dana. Zahtev za obnavljanje prava se podnosi najranije 30 dana pre isteka važnosti rešenja. Uz popunjen obrazac zahteva, potrebno je priložiti dokaze o prihodima domaćinstva isplaćenim u poslednja tri meseca pre podnošenja zahteva, a od drugih dokaza samo za promene koje su od uticaja na ostvarivanje prava.

Autonomna Pokrajina Vojvodina

Dodatno se roditeljski dodatak samo za prvo dete isplaćuje i od strane Pokrajinskog sekretarijata za socijalnu zaštitu i demografiju, i to samo majkama koje žive na teritoriji AP Vojvodine, a njegov iznos je 30.000 dinara. Uz zahtev, potrebno je dostaviti gradskoj službi dečje zaštite u mestu prebivališta roditelja sledeća dokumenta:

♦ dokaz o prebivalištu majke

♦ fotokopiju kartice tekućeg računa Poštanske štedionice

Korisnicima koji nemaju otvoren tekući račun, službenim putem biće otvoren na ime majke.

- izvod iz matične knjige rođenih za dete - dokument da nije stariji od šest meseci.

*Majke koje žive na teritoriji grada Novog Sada, dobijaju i od grada roditeljski dodatak, čiji je iznos 15.000 dinara. Uz ovaj zahtev, potrebno je dostaviti Gradskom sekretarijatu za socijalnu i dečju zaštitu sledeća dokumenta:

- izvod iz matične knjige rođenih za dete - dokument da nije stariji od šest meseci

- fotokopiju lične karte (lica koja poseduju biometrijsku ličnu kartu dostavljaju original na uvid i očitavanje)

- fotokopiju kartice tekućeg računa Poštanske štedionice

Korisnicima koji nemaju otvoren tekući račun, službenim putem biće otvoren na ime majke.

*Pokrajinski sekretarijat, osim roditeljskog dodatka za prvo dete, nudi još:

-  novčanu pomoć porodici u kojoj se rode blizanci - u iznosu od 400.000 dinara, a taj iznos se isplaćuje ucelo

-  novčanu pomoć porodici u kojoj se rode trojke, odnosno četvorke - u iznosu od 600.000 dinara, a taj iznos se isplaćuje ucelo

*Uz zahtev se prilaže:

  • dokaz o prebivalištu na teritoriji opštine/grada koji se nalazi na teritoriji Autonomne Pokrajine Vojvodine (fotokopija lične karte)
  •  izvodi iz matične knjige rođenih za blizance, trojke, odnosno četvorke

Opština Jagodina

  •  Nezaposlene trudnice i porodilje dobijaju mesečnu finansijsku pomoć od 10.000 dinara. 
  • Svako novorođeno dete dobija 200 evra, a svako četvrto, peto i naredno dete po 200 evra mesečno, i to 18 godina, do punoletstva.

Prava se ostvaruju i dodatne informacije dobijaju u organu opštinske službe nadležnom za poslove socijalne zaštite.

Grad Beograd

  • Pravo na jednokratno novčano davanje nezaposlenoj porodilji

Pravo na jednokratno novčano davanje ima nezaposlena porodilja za svako dete rođeno od stupanja na snagu Odluke 13. februara 2009. godine - u iznosu od 40.000 dinara za 2009. godinu, bez obzira na broj prethodno rođene dece.

*Pravo može da ostvari nezaposlena porodilja sa prebivalištem na teritoriji grada Beograda, prijavljenim zaključno sa 11. februarom 2009. godine, odnosno nezaposlena porodilja - interno raseljeno lice sa Kosova i Metohije, sa prijavljenim boravištem zaključno sa 11. februarom 2009. godine.

Ovo pravo se ostvaruje na osnovu zahteva podnetog u roku od tri meseca od dana porođaja Sekretarijatu za socijalnu zaštitu, Beograd, Tiršova 1.

Zahtevi se podnose preko pisarnice, svakog radnog dana, od 08,00-17,00 sati.

Uz zahtev se prilaže:

- Fotokopija izvoda iz matične knjige rođenih za dete/decu za koju se traži naknada

- Izvod iz matične evidencije Republičkog fonda penzijskog i invalidskog osiguranja za podnosioca zahteva, Beograd, Nemanjina 30

*O pravu će se odlučivati rešenjem.

Sa primerkom rešenja i ličnom kartom, nezaposlena porodilja podiže novac sa namenskog tekućeg računa kod Poštanske štedionice, koji će biti otvoren po službenoj dužnosti.

  • Pravo na stalnu novčanu pomoć za roditelje trojki, četvorki, petorki, šestorki i duplih blizanaca

Pravo na stalnu novčanu pomoć, na osnovu Odluke o pravima u socijalnoj zaštiti na teritoriji Grada Beograda, pored ostalih imaju i roditelji trojki, četvorki, petorki, šestorki i duplih blizanaca.Ovaj vid pomoći se ostvaruje preko nadležnog Centra za socijalni rad - jednom godišnje, i iznosi:

za roditelje dece predškolskog uzrasta - dve prosečne zarade isplaćene u gradu u prethodnom mesecu

za roditelje dece osnovnoškolskog uzrasta - tri prosečne zarade isplaćene u gradu u prethodnom mesecu

za roditelje dece koja pohađaju srednju školu: do kraja školovanja, a najduže do 20. godine života - četiri prosečne zarade isplaćene u gradu u prethodnom mesecu

za roditelje dece koja pohađaju višu školu: do kraja školovanja, a najduže do 23. godine života, odnosno za roditelje dece koja pohađaju fakultet: do kraja školovanja, a najduže do 26. godine života - pet prosečnih zarada isplaćenih u gradu u prethodnom mesecu

Udruženje Roditelj