Smeha ne može biti previše i on ne može biti štetan. Naprotiv. Bez obzira da li je u pitanju dete ili odrasla osoba, svako u svom društvu voli one koji se mnogo smeju i koji su dobro raspoloženi. Zašto? Dobro raspoloženje zarazno je koliko i loše.

Na žalost, već sa prvom socijalizacijom, naša deca malo pomalo prestaju da se smeju. Za neke je prva socijalizacija vrtić, a za neke osnovna škola. Ukoliko je vrtić dobro organizaovan i u velikoj meri odgovara potrebama deteta, ova velika promena u njegovom životu ne mora se odraziti naglim prestankom osmehivanja ili smeha.

Predlog 1

Ono što se preporučuje, kada vam se učini da imate sve manje vremena za maženje ili igranje, pokušate da to nadoknadite - smehom. Zajedničkim smehom vi ne samo da produžavate detinjstvo vašeg mališana, već mu povećavate i šanse da u životu bude optimista. Što se više smejete (i vi i vaše dete) više uspevate da izgrađujete čvrste međusobne veze i optimizam.

Predlog 2

Važno je da za ovaj sat odaberete vreme kada su svi ukućani prisutni (možda neko popodne ili vikend pre podne) i da ga se dosledno pridržavate iz nedelje u nedelju. Kontinuitet koji se na ovaj način postiže je od ogromne važnosti. To znači da svi ukućani imaju celu nedelju da se pripremaju i da smisle nešto što će druge zasmejati. Da li će nešto izrecitovati, praviti grimase, pričati viceve - stvar je pojedinačne odluke.

Predlog 3

Idealno bi bilo da nedeljne seanse smejanja snimate kamerom. Ona ne mora biti sakrivena, ali dobro je da stoji na jednom mestu, bude uključena na vreme, a ne da zahteva angažavanje nekog od ukućana. Pregledanje ovih snimaka donosiće vam dodatnu radost, naročito kada prođe nekoliko godina i deca poodrastu. PageBreak

Predlog 4

Novogodišnji praznici su posebno pogodni jer su univerzalni, zajednički, nevezani za uzrast, pol, veru, naciju. Ono što dete zapamti od vaših zajedničkih praznika, odnos koji prema tome vi imate i značaj koji im pridajete nosiće sa sobom ceo život i verovatno obeležiti način na koji će ono praznovati sa svojom porodicom, jednom, kad odraste. Dakle, učinite praznik - praznikom. Negujte svečanu atmosferu.

Predlog 5

U zavisnosti od detetovog uzrasta, znaćete šta od predloženih aktivnosti možete da primenite. Na primer: na poseban način ukrasite kolače. Pitajte ga za želje. Stare igračke ili bebeće čarapice mogu vam koristiti kao odlični ukrasi za jelku. Dečje rukotvorine od testa ili plastelina - takođe. Ofarbajte sprejom za kola ili lakom za nokte sitnije komadiće kartona isečenih u obliku srca ili zvezda. Novogodišnje čestitke pravite zajedno sa detetom. Sve dok veruje u bajke, negujte običaj pisanja pisma Deda Mrazu sa spiskom želja za paketić.

Predlog 6

Ako imate mogućnosti, potražite među oglasima nekog od raspoloživih Deda Mrazova, dovedite ga kući, (prethodno ste mu, naravno, doturili paketić koji ste sami kupili) i uđite sa njim, ruku pod ruku.

Kako se koristi osmeh?

Osmeh svi imaju ali ne umeju svi da koriste. A on ne košta ništa, zdraviji je, lepši, prijatniji. Osmeh je istovremeno i najbolji napad i najbolja odbrana. Kao sredstvo protiv umora ovaj  lek ne deluje uvek, ali je uvek dostupan. Optimizam nije samo pozitivno razmišljanje već životni stav, navika dobrog raspoloženja. Dete uči iz vašeg ponašanja. Kao što će se iskrenosti tj. nelaganju naučiti najpre ako vi sami ne lažete, ili ponašanju za stolom, gledajući u vas - tako će i način razrešavanja problema, preuzeti od vas. Ukoliko to radite sa osmehom - činite mnogo za njegov budući pristup problemima.

Predstavite ga detetu: Evo, ovo je moj prijatelj Deda Mraz... Ne lišavajte ga bajke ili verovanja u dobre čike. Takođe, ako već pišete i pravite čestitke za Novu Godinu, zašto jednu istu takvu, ne bi napisali pa i poslali svom detetu, na sopstvenu adresu?

Predlog 7

Ako niste u mogućnosti da se na ovaj način bavite svojom porodicom priuštite sebi i drugima makar često i bezrazložno golicanje. Čak i ova vrsta smeha, potpuno neargumentovanog, zasnovanog samo na taktilnom dodiru, za vaše dete je od velike važnosti. Na golicanju ili dodiru zasnovane su i mnoge jednostavne igre. Na primer, recite detetu da stane ispred vas, potpuno se opusti i padne. Naravno, vi ćete ga sačekati i uhvatiti ispod pazuha.Ako je dete dovoljno veliko, obrnite uloge. Ovo je dobra vežba za uspostavljenje poverenja i odličan šlagvort da ga još jednom podsetite kako na vašu podršku može računati.

Svaka zajednička igra, ako je po želji deteta, njega će radovati. Važno je da za to i sami budete raspoloženi, jer ako u igri zaista ne uživate, ono će to osetiti. Vašu trenutnu mrzovolju ili nervozu može protumačiti kao:"Mami je teško da se igra sa mnom, ja sam težak". Ne zaboravite da deca daleko bolje nego odrasli umeju da tumače različite neverbalne poruke kojih često nismo ni svesni. Zato pokušajte da za igru sa detetom, ma šta ona bila, budete pripremljeni i istinski raspoloženi.

Praznike, dečje raspuste, vikende i vreme koje najviše provodite zajedno, ispunite smehom. Poklanjajte svoje osmehe, podstičite ih u drugima. Dobra armosfera i raspoloženje je često najviše što možemo učiniti za svoju porodicu.

Jelena Holcer, pedagog