Nema ništa lepše nego kada svoje dete privijete čvrsto uz sebe, grlite ga, ljubite, nosite, ljuljate... Ali, zbog svega toga mame često muče bolovi u leđima, posebno kada beba malo poraste, pa opterećenje postane veće.

Novopečene mame pogoršavaju problem time što su zauzimaju loše položaje prilikom dojenja, ali i načinom na koji podižu i nose dete.

Kako da pravilno podignete i nosite dete

Jednostavna pravila će sprečiti da povredite leđa ili pogoršate bol.

  • Kada treba da podignete dete, sagnite se savijajući se u kolenima, a ne u struku. Na ovaj način ćete koristiti snagu nogu, a ne snagu leđa za podizanje tereta, tj. deteta, piše wday.ru.
  • Kada podignete i nosite dete, držite ga što bliže grudima, time ćete manje opteretiti donji deo leđa.
  • Izbegavajte da nosite dete na kuku, što mnoge mame rade, jer se tako asimetrično opterećuju mišići. Takođe, vodite računa da ne uvijate leđa dok kupate dete, stavljate ga u auto-sedište, hranite ga i slično, već gledajte da vam leđa uvek budu u pravom položaju.
  • Nemojte da nosite dete uvek na istoj strani, tj. istom rukom, već menjajte, da ne bi samo jedna strana leđa trpela opterećenje.

Kada je dete preteško da ga nosite

Ne postoji tačan odgovor kada je dete preteško da ga nosite jer to zavisi od vas. Na primer, za one koji su fizički spremni, dete teže od 20 kilograma nije preteško i neće povrediti leđa noseći ga, a kod nekih čak i ono teže od pet kilograma može da izazove bolove u leđima.

Nošenje na rukama ili nosiljke – šta je bolje za leđa?

Ne postoje nikakvi naučni podaci koji bi potvrdili da će razne nosiljke sprečiti nastanak bola u leđima, ali neki stručnjaci kažu da se na ovaj način težina ravnomernije raspoređuje, te da leđa trpe manji teret.

Međutim, treba biti izrazito oprezan u korišćenju nosiljki u prvim mesecima bebinog života jer nisu sve bezbedne za novorođenčad i treba imati na umu da postoji rizik od gušenja ukoliko se dete ne namesti pravilno u nosiljku.

Kada je reč o deci od pet-šest meseci, nosiljke su praktične jer su roditeljima onda slobodne ruke da obavljaju kućne poslove dok je beba sve vreme sa njima, ali treba biti oprezan kako bi se izbegle povrede, mada je rizik mali.

Naravno, važno je da uvek birate nosiljku koja je skladu sa uzrastom i težinom vaše bebe, a stručnjaci kažu da je zbog leđa najbolje birati nosiljke koje su u formi ranca i nose se na leđima ili na grudima.

BONUS VIDEO:

Kako se postavlja marama za nošenje bebe keywords: beba, nosiljka, marama Tik Tok/madisonandbabies

(Yumama/N. Z.)