Upotreba auto-sedišta za decu već godinama je obavezna i u Srbiji, a sve kako bi mališani bili što bezbedniji tokom vožnje. Pored toga što je važno da roditelji znaju kako da pravilno i bezbedno smeste dete u auto-sedište, bitno je i da znaju šta ne treba da rade u slučaju da dođe do saobraćajne nezgode.
Bivša medicinska sestra koja je radila u Hitnoj pomoći Niki Jurkuc govorila je za kidspot.com.au o greškama koje treba izbeći nakon saobraćajnih nezgoda, a jedna je posebno opasna, o čemu je govorila i na Instagramu.
Pomeranje deteta iz auto-sedišta
Bolničarka kaže da je to jedna od najopasnijih grešaka koje roditelji prave nakon saobraćajne nezgode.
"Najveća greška je da odmah izvadite dete iz auto-sedišta. Kod udesa do kojeg je došlo pri brzini od 60 kilometara na sat ii većoj, deca treba da budu što mirnija u sedištu kako bi se smanjio rizik od potencijalnih povreda kičme", kaže ona.
Jurkuc je pojasnila da u svakom udesu zapravo dolazi to tri udaraca.
"Auto će udariti u drugi auto ili u neki predmet, telo će se pomerati i udarati o različite delove automobila, zadobijajući povrede. Treći udarac su zapravo organi koji se pomeraju u telu – uključujući i mozak koji udara o lobanju".
Šta raditi u slučaju udesa?
Savet bolničarke je da:
- Ako je bezbedno, ostavite dete u auto-sedištu do dolaska hitne pomoći
- Ako je u automobilu nebezbedno (širi se dim ili vatra, na primer), otkačite i izvadite celo auto-sedište sa detetom u njemu, trudeći se da se mališan što manje pomera.
- Ako dete mora hitno da bude izvađeno iz sedišta, pridržavajte mu glavu, vrat i kičmu što je više moguće tokom pomeranja
BONUS VIDEO:
Još uvek nema komentara - sjajna prilika da pokreneš diskusiju.