Sezona gripa i drugih virusa je u jeku, pa su čekaonice u domovima zdravlja ovih dana pune, kako odraslih, tako i dece. Nije uvek lako bez testiranja znati da li je u pitanju grip ili neka druga infekcija, ali doktori su otkrili najčešće simptome gripa koji u nekim slučajevima mogu da pomognu da se ovaj virus prepozna.

Simptomi se pojavljuju brzo, iznenada

"Simptomi se kod gripa obično pojavljuju iznenada", kaže dr Sindu Aderson. To znači da, najčešće, kod gripa nema simptoma upozorenja, poput onog grebanja u grlu koje traje dan ili dva koje "najavljuje" neku infekciju, već se simptomi pojavljuju niotkua.
Kada se porede grip i prehlada, simptomi prehlade su obično blaži i sporije se javljaju, objašnjava dr Vesli Long za huffpost.com.

Temperatura, kašalj i bol u grlu

"Teško je razlikovati simptome gripa od simptoma drugih respiratornih virusa koji cirkulišu", kaže specijalista za infektivne bolesti dr Skot Roberts. Međutim, dr Aderson dodaje da se kod gripa najčešće javljaju povišena temeperatura, drhtavica, kašalj, bol u grlu i curenje iz nosa.

Česti su bolovi u telu i umor

Bolovi u mišićima se veoma često javljaju kod osoba zaraženim gripom, kaže dr Roberts, a dr Aderson dodaje da se neretko javljaju i glavobolje.

Prema podacima Klivlendske klinike, bolovi u telu su češći simptomi kod gripa nego kod prehlade ili neke druge virusne infekcije, a osim toga, ovi bolovi su u slučaju gripa obično jači, izraženiji.

Simptomi kod dece mogu da budu različiti

"Neki ljudi će usled gripa povraćati ili će imati dijareju, ali se ovi simptomi češće javljaju kod dece nego kod odraslih", kaže dr Aderson.

Osim toga, mališani zaraženi gripom mogu da budu nervozniji nego inače, a doktori otkrivaju i koja je najbolja zaštita od virusa gripa, pored sezonske vakcine.

"Najbolja prevencija od gripa pomaže i kod drugih respiratornih virusa. To uključuje pranje ruku, izbegavanje bolesnih ljudi, provetravanje, nošenje maske u rizičnom okruženju", ističe dr Roberts.

Doktori podsećaju da vakcina protiv gripa ne štiti od same infekcije odnosno nije garancija da se osoba neće zaraziti ovim virusom, već može da ublaži ozbiljnost simptoma i trajanje bolesti.

U slučaju infekcije gripom, važno je unositi dosta tečnosti, uzimati lekove koje propiše lekar za ublažavanje simptoma (povišene temperature, bolova u telu) i odmarati.

"Ako spadate u visokorizičnu grupu, koja uključuje imunokompromitovane ljude, starije od 65 godina ili one koji imaju neka hronična medicinska stanja, obavezno idite kod lekara ako posumnjate da imate grip. Doktor može da vam propiše lekove koji će ublažiti simptome i proveriti da nemate ozbiljnije simptome poput poteškoća u disanju, dehidracije ili bolova u grudima", poručuje dr Aderson.

BONUS VIDEO:

Batut objavio alarmantne podatke, evo kako da se zaštitite od gripa: Ove grupe se moraju vakcinisati Kurir televizija