Osnovna uloga imunog sistema je uspostavljanje prirodne barijere koja će sve bakterije, viruse i gljivice sprečiti da naškode zdravlju. Imunitet je, zapravo, sposobnost organizma da se brani od ovih napadača. 

Naše telo poseduje impresivne odbrambene snage, poznate kao imunološki, odnosno imuni sistem, kojima blokira, hvata i ubija strane organizme - koje prepoznaje kao pretnju. U tu svrhu, organizam svakog sata stvara preko deset miliona antitela, a za takvu produktivnost zahteva izdašne zalihe hranljivih materija.

Tokom trudnoće, porođaja i u periodu dojenja, žena je mnogo podložnija infekcijama nego u periodu van graviditeta, jer je tada njen imuni sistem oslabljen. Postoji veliki broj prirodnih preparata i lekovitog bilja koje može da pomogne u jačanju imuniteta. Međutim, nisu svi proizvodi, niti sve biljke adekvatne za upotrebu u periodu dojenja. Zbog toga, evo nekoliko saveta koje smo dobili od mr ph. Ivane Stajić, kako mame mogu bezbedno da ojačaju imunitet - na prirodan način, posebno ako doje svoju bebu.

EHINACEA

Biljka ehinacea (Echinacea angustifolia, Echinacea purpurea) izvanredno jača imuni sistem, sprečavajući bakterijske i virusne infekcije. Dokazana su njena imunostimulativna svojstva, a preporučuje se preventivna primena kod oslabljene otpornosti organizma, stresa i povećanih fizičkih i psihičkih napora. Ehinacea može da se koristi i kao pomoć kod dečjih bolesti, gripa, upale sinusa, bronhitisa, upale disajnih organa ili herpesa. Na tržištu se mogu naći proizvodi u obliku tableta, tinkture, kapi ili osušenog čaja ove biljke.

NONI

Naučna istraživanja su pokazala da sastojci ploda biljke noni (Morinda citrifolia) stimulišu prirodnu imunološku reakciju organizma, pročišćavaju krv, regulišu rad ćelija i regenerišu oštećene ćelije. Biljka je potpuno bezbedna za upotrebu u periodu laktacije, a može da se konzumira u vidu soka ili tableta.

MALINE

Da bi se sprečila iscrpljenost i ojačao organizam, preporučuje se konzumiranje čaja spravljenog od listova maline (Rubus idaeus), koja je bogata vitaminima C i E, kao i visokim sadržajem kalcijuma i magnezijuma.

KOPRIVA

Još jedna izuzetna biljka, kopriva (Urtica dioica), sadrži sve vitamine i minerale neophodne za ljudski rast i razvoj, pa se  preporučuje u svim fazama trudnoće i perioda dojenja. List koprive sadrži visok nivo gvožđa i kalcijuma, kao i folne kiseline. Može da se konzumira svež, u svakodnevnoj ishrani, ili u vidu čaja. Kopriva će pomoći mamama u periodu uspostavljanja laktacije i obogatiće njihovo mleko.

BELI LUK

Njegova lekovita svojstva su dobro poznata - beli luk (Allium sativum) ispoljava antibiotska svojstva, pravi je stimulator imunog sistema, inhibira mnoge viruse, smanjuje upalne procese, flavonoidi nađeni u luku uništavaju bakterije, jedan je od najbogatijih izvora selena (koji je neophodan za proizvodnju potentnog antioksidantnog enzima).

Omega masne kiseline

Odavno je poznat dobar učinak polinezasićenih masnih kiselina na kardiovaskularno zdravlje. Međutim, u poslednje vreme ima sve više dokaza da omega-3 i omega-6 masne kiseline utiču i na imuni sistem.

Važan cink

Rizik od infekcije povećava čak i blagi nedostatak cinka u organizmu. Ovaj mineral je veoma važan za stvaranje antitela i razvoj belih krvnih zrnaca - ćelija imuniteta, koje prepoznaju i uništavaju bakterije, viruse i druge patogene.

Koristan jogurt

U probavnom sistemu se nalazi čak 60 odsto ćelija našeg odbrambenog sistema, pa njegova uloga zavisi od stanja crevne flore. Jogurt i ostali probiotski napici sadrže bakterije (Lactobacillus i Bifidobacterium) koje utiču na takozvani pozitivan imunološki odgovor.

RECEPTI

Evo i nekoliko recepata za spravljanje čajnih mešavina koje mogu pomoći mamama da ojačaju svoj imuni sistem i odbrane se od infekcija.

Pet velikih kašika sitno iseckanog mladog lista koprive (Urtica dioica) staviti u litar proključale vode. Ostaviti da stoji poklopljeno tri sata. Procediti i piti po dva decilitra posle doručka, ručka i večere. Piti 30 dana.

Po jednu veliku kašiku sitno iseckanog lista breze (Betula alba), lista nane (Mentha piperita) i lista matičnjaka (Melissa officinalis) staviti u sedam decilitara proključale vode. Ostaviti poklopljeno dva sata. Procediti i zasladiti. Piti sedam dana.

Uzeti po dve velike kašike sitno iseckanog lista i cveta hajdučke trave (Achillea millefolium) i lista nane (Mentha piperita). Sve to staviti u sedam decilitara proključale vode. Ostaviti poklopljeno dva sata. Procediti i piti po dva decilitra pre doručka, ručka i večere. Piti 30 dana.

Deset velikih kašika sitno iseckanog lista deteline lucerke (Medicago sativa) staviti u litar proključale vode. Ostaviti poklopljeno dva sata. Procediti i dodati kilogram ipo šećera. Kuvati na laganoj vatri jedan sat. Nakon toga skloniti lonac i ostaviti ga poklopljenog dva sata. Piti po pola decilitra posle doručka, ručka i večere. Piti deset dana.

Po jednu veliku kašiku sitno iseckanog lista nane (Mentha piperita), lista matičnjaka (Melissa officinalis) i cveta zove (Sambucus nigra) staviti u sedam decilitara proključale vode. Ostaviti poklopljeno dva sata. Procediti i piti po dva decilitra pre doručka, ručka i večere. Piti deset dana.

Uzeti po jednu veliku kašiku sitno iseckanog lista ruzmarina (Rosmarinus officinalis), lista i cveta hajdučke trave (Achillea millefolium) i lista i ploda komorača (Foeniculum vulgare). Sve to staviti u sedam decilitara proključale vode. Ostaviti poklopljeno dva sata. Procediti i zasladiti. Piti po dva decilitra pre doručka, ručka i večere. Piti pet dana.

V. Stanimirović