Ovo godine je letovanje na moru, posebno u Crnog Gori i Grčkoj, popularnije nego ikada. Plaže su krcate, set ležaljki sa suncobranom nikada skuplji, a sve to nosi i brojne negativne posledice – smeće i prljavštinu koju nesavesni turisti ostavljaju za sobom.

Kako odabrati plažu ako na more idete sa bebom, a koja je najbolja za mališana od pet godina, otkrile su mame na brojnim forumima gde su razmenjivale lična iskustva.

Pa tako većina mama se složila da su za decu najbolje peščane plaže na kojima mogu beskrajno da se igraju i prave zamkove i tvrđave sa drugarima.

Naravno, najvažnije je da postoji plićak u kom će deca moći da se igraju, kao i da prelaz u "dubinu" ne bude strm i nagao.

Bitno je da se izabere i plaža koja nije blizu nekog kanalizacionog odvoda, kako bi se izbegli zdravstveni problemi i na moru veoma česte stomačne infekcije. Zato je veoma važno da sa sobom uvek nose putnu apoteku čiji je nezaobilazni sastojak probiotik.

Mame takođe preporučuju i sitan šljunak sa oblim kamenčićima. Oni sitni i oštri kakvi se nalaze na veštački napravljenim plažama mogu biti veoma nezgodni za nežna dečja stopala. Upravo zato je savet broj jedan svim mamama da deci ponesu sandale za plažu kako bi izbegli povrede i moguće opekotine od vrelog peska i šljunka.

Krupnije kamenje, stene, betonske plaže i slično su najnepopularniji izbor kada je reč o letovanju sa decom i pogodniji su za onu malo starijeg uzrasta koja umeju da plivaju.

Stavka na koju posebno treba obratiti pažnju jeste higijena na samoj plaži – konzerve, flaše i smeće predstavljaju veliki rizik po zdravlje mališana, a posekotine na polomljeno staklo nisu retkost.

Iako su cene suncobrana ove godine prilično paprene, važno je detetu obezbediti hlad kako bi se izbeglo da izgori i, naravno, ne treba zaboraviti redovno mazanje kremama za zaštitu od sunca. Stručnjaci kažu da je ove kreme sa što jačim zaštitnim faktorom (50 SPF) najbolje nanositi pre odlaska na plažu i posle svakog ulaska u vodu.