Roštiljati možemo preko cele godine, ali je proleće najidealnije vreme za pripremu obroka na otvorenom. Hrana pripremljena na roštilju je zdrava za organizam, a roštiljanje kao takvo je savršen oblik druženja s porodicom i prijateljima.  A budete li se pridržavali barem nekih od ovih pravila, ovaj obrok ćete pamtiti svi - zbog ukusne hrane i sigurne zabave.

1. Izaberite niskokaloričnu hranu

Ako ne želite da imate problema sa zdravljem i težinom, na roštilju pecite piletinu, ćuretinu ili ribu. Sa peradi prethodno odstranite kožicu, a ribu obavezno isperite (i svakako je pre roštiljanja držite na hladnom). Namirnice marinirajte dan pre izleta (sa malo ulja - najbolje je maslinovo, i omiljenim začinima - mediteranski, čili, beli luk, biber, malo crvene paprike, ruzmarin, peršun...), i vaši gosti i ukućani neće poželeti crveno meso. Za još veće iznenađenje, meso pecite zamotano u foliji ili ga poslužite u pecivu s povrćem. Ako ne možete bez svinjetine ili teletine, potrudite se da kupite meso s manje masnoće. Dakle, šnicla, a ne kobasica! I ne preterujte sa hranom, radije pojedite više manjih obroka u toku dana.

2. Obavezno povrće

Ne zaboravite na povrće - meso je odlično, ali nije jedina namirnica na svetu. Povrće na roštilju može biti savršen obrok za vas, a razveseliće i vegetarijance među vama.

Da li ste probali da roštiljate pečurke punjene s malo putera i začina ili paprike napunjene pavlakom? Ražnjiće od tikvice, paprike, luka i paradajza? Niste? Ne znate šta ste propustili. Na roštiljski meni svakako uvrstite boje - povrće i voće jako se dobro slažu s mesom pa ih slobodno bacite na dim, bez obzira da li roštilj pravite na uglju, drvima, na struji ili plinu. 


Foto:Profimedia

3. Izbor salata

Salate držite podalje od roštilja, da bi bile sveže. U veliku posudu ubacite zelenu salatu, svež paradajz, papriku, luk i krastavac te sve začinite s malo, malo maslinova ulja. Možete dodati i čia smenke ili semenke lana. Ako niste od povrća, napravite klasičnu salatu od krompira u tri koraka: 1. skuvajte i izrežite krompir; 2. dodajte sveži luk; 3. stavite malo limuna, i imate sve potrebno za uživanciju.

4. Saveti za ukusan hleb

Birajte hleb od celih žitarica pa ga malo prepržite na rešetkama. Nemojte ga posebno mastiti, hleb će i onako da pokupi sve sokove hrane s roštilja. Ako to želite da izbegnete, onda najpre pecite hleb, a tek potom meso i povrće. Kasnije ga možete samo podgrejati. Na roštilju se može peći i pecivo za burgere pa razmislite i o tome i razveselite mališane.

5. Ne zaboravite poslastice

Voćna salata je idealan desert koji se neće pokvariti, rastopiti, a neće ugroziti ni vaše zdravlje i liniju. Voće, rekli smo, može biti sveže ili pečeno. Ako poželite da probate nešto novo, stavite nekoliko kriški jabuke na roštilj pa ih posle prelijte medom ili javorovim sirupom. Nećete zažaliti.

6. Voda, voda i samo voda

Što god jeli ili pili, ne zaboravite da pijete vodu. Hidracija tela jako je bitna, posebno na suncu - i to kad puno jedete, pijete, skačete... Ako smo fizički aktivni i jako se naprežemo te nam je vruće, gubitak vode znojenjem mnogo je veći. Alkohol i zaslađena pića ne pomažu jer mogu izazvati veći gubitak vode. Stoga pijte!

7. Čistoća je pola zdravlja!

Sve nabrojano služi uživanju i zabavi, ali postoji i jedan manje zabavan deo, a to je čišćenje roštilja. Pre pečenja, a i posle svaki roštilj mora se detaljno izribati. Ako želite zdravu i ukusnu hranu, pre početka pečenja najpre četkom za roštilj zgulite ostatke prošle zabave, a potom ga operite vodom i deterdžentom. Dobro isperite i stavite na vatru. Velika temperatura dodatno će ukloniti sve ono što ne želimo u organizmu i na hrani.