Veoma je važno znati da celulit nije samo estetski problem nego i zdravstveni. Nekada celulit može biti i stvar genetske predispozicije, sporog metabolizama, određenih hormonski poremećaja (posebno u trudnoći) i slaba cirkulacija.

Zato je potrebno da pre bilo kog od (agresivnih) tretmana u borbi protiv celulita najpre je promenite navike u ishrani. A evo i male pomoći.

Pročitajte na koji način na organizam utiču određene namirnice, i na osnovu toga sami možete napraviti jelovnik koji vam odgovara...

Vitamini C i B6

Ako želite problem da ublažite, obogatite ishranu vitaminima, koji jačaju vezivno tkivo. Istraživanja su pokazala da C vitamin, osim što je dobar antioksidans, snižava nivo masnoće u krvi, ojačava krvne sudove i vezivno tkivo. Nedostatak ovog vitamina, kojim je bogato voće i povrće, može izazvati slabljenje krvnih sudova, kao i proširene vene.

Vitamin B6 takođe pomaže jačanje vezivnog tkiva i deluje kao prirodni diuretik (eliminiše vodu i materije koje celulit čini vidljivijim).

Ima ga u:zelenom lisnatom povrću, mahunarkama, piletini, ribi i bananama, a veoma je bitan za pravilnu apsorpciju cinka. Naime, ovaj vitamin je uz kalcijum vrlo važan, jer stimuliše lučenje kolagena, sastavnog dela vezivnog tkiva.

Antioksidansi

Hrana puna antioksidansa neutrališe slobodne radikale i pomaže regeneraciju oštećenog tkiva. Osim vitamina, kao antioksidansi deluju i polifenoli i bioflavonoidi.

Ima ih najviše ujabukama, kruškama, crvenom bobičastom voću i voću iz porodice citrusa. Kad je povrće u pitanju, preporučuje se zeleno lisnato, jer je bogato vlaknima, ali i šargarepa, zbog vitamina A i E.

Lecitin i masne kiseline

Lecitin sprečava gomilanje masti na zidovima krvnih sudova, istovremeno obnavljajući oštećeno tkivo. S druge strane, masne kiseline pomažu dopremanju vode do oštećenih ćelija i vezivnog tkiva te podstiču hidrataciju ćelija.

Ima ih najviše u: soji, krompiru, spanaću, paradajzu, karfiolu, orašastim plodovima, morskoj ribi, semenkama lana.. Brokoli, spanać i grašak takode su bogati zdravim masnim kiselinama, koje regenerišu oštećeno vezivno tkivo.

Proteini

Umesto svinjskog mesa, uvrstite u ishranu piletinu ili ćuretinu. Proteini iz živinskog mesa podstiču lučenje kolagena, koji zateže vezivno tkivo oko masnih ćelija i čini da koža izgleda glatko.

Ima ih najviše u: mesu, jaima, ribi i obranom mleku. Ukoliko ste ljubitelj vegetarijanske ishrane unećete proteine jedući zeleno lisnato povrće, orašaste plodove ili pšenicu. Vegetarijanci svakako bolje znaju kako skinuti celulit sa stomaka, jer su veoma retko gojazni.

Voda

Ne pokušavajte da se rešite celulita ako niste spremni da konzumirate dovoljno vode. Istraživanja su pokazala da je on manje primetan na zdravoj, hidriranoj koži, pa je voda od ključnog značaja za poboljšanje izgleda problematičnih područja. Ova dragocena tečnost nije kalorična, a donekle izaziva osećaj sitosti.

Takode, preporučuje se sočno voće i povrće, poput dinje, grožđa, paradajza, krastavca…

Recepti

Šejk od borovnica

Sipajte u blender 1 šolju svežih ili zamrznutih borovnica, 2 šolje bademovog ili kokosovog mleka, pola supene kašike domaćeg meda i prstohvat cimeta, pa dobro izmiksajte.

Topli napitak sa kakaom

Umutite dve šolje obranog mleka i tri supene kašike crnog, nezasladenog kakao praha. Grejte smesu uz neprekidno mešanje na srednje jakoj vatri, ali pazite da ne proključa. Skinite s vatre i dodajte pola kasičice cimeta. Služite pre nego što se ohladi.

Salata od povrća

Izmešajte dva velika očišćena i krupno isečena krastavca, tri krupno isečena velika paradajza i 2/3 šolje krupno isečenog crvenog luka. Začinite ekstradevičanskim maslinovim uljem i pobiberite po želji. Ukrasite lišćem bosiljka ili nane.

Pileća salata sa voćem

Izmešajte 5 šolja kuvanog pilećeg mesa isecenog na kocke, solju prepolovljenih bobica grožđa, pola šolje celera isečenog na kockice i 3 kašike sitno iseckanog crvenog luka. Tome dodajte smesu od 3 kašike ekstra devičanskog maslinovog ulja, 2 kašike limunovog soka i malo bibera. Služite na tacni obloženoj svežim listovima zelene salate.