Limeta je citrusna voćka koja se dodaje jelima i pićima jer daje poseban ukus. Nezaobilazan je sastojak u mnogim kuhinjama kao što su meksička, persijska i indijska i ima neverovatnu količinu C vitamina i skoro uopšte nema šećera, ...
Limeta, latinskog naziva Citrus aurantifolia i Citrus latifolia je biljka koja poreklo vodi iz Persije i Irana. Poznato je da je korišćena u Vavilonu. Ova citrusna voćka dolazi iz tropskih krajeva što znači da je neotporna na niske temperature. Kod nas se ne može saditi osim u saksiji.
Ukus joj može varirati od skroz kiselog pa do kiselkasto-slatkog , zavisno od sorte. Plod joj je tamno zelene boje, nešto je manja od limuna. Prijatnog je mirisa i tvrde kore. Listovi su joj ovalni, zeleni i na dodir i ostavljaju blag miris citrusa na prstima.
Limeta ne uzrokuje neka neželjena dejstva, a nuspojave usled konzumiranja nisu poznate. Čak štaviše, preporučuje se za svakodnevnu upotrebu zbog obilja vitamina i vlakana koje sadrži.
Ubrzaće metabolizam, koristiće vašim crevima u boljem i bržem varenju hrane. Kalorijska vrednost joj je mala, stoga sok slobodno pijte ukoliko ste na dijeti. Dozvoljena je trudnicama, a slobodno je dajte i vašim mališanima.
Osobe koje imaju želučane tegobe ipak trebaju biti na oprezu. Ako vam je sluznica nadražena, imate gastritične smetnje, najpre se konsultujte sa vašim lekarom.
Limeta kao lek
Sprečava nastanak srčanih oboljenja
Rastvorljiva vlakna iz limete pomažu osobama koja imaju problema sa srcem. Ona eliminišu loš holesterol i snižavaju krvni pritisak. Osim toga, smanjuju upale krvnih sudova, a to je prevencija za mnoga kardiovaskularna oboljenja, a naročito srčane i moždane udare.
Smanjuje respiratorne tegobe
Ulja iz limete bogata flavanoidima neverovatno su lekovita i zdrava. Upotrebljavaju se za pravljenje melema, a naročito za isparivače koji se koriste kod inhalacije.
Ako samo narendate koru limete i mirišete je, puno će vam pomoći u slučaju mučnine.
Pomaže kod artritisa
Jedan od mnogih uzroka pojave reumatoidnog artritisa je višak mokraćne kiseline koji se stvara u našem telu. Ona predstavlja svojevrsni otpad koji se normalnim mokrenjem izbacuje iz organizma.
Međutim kad se kiseline previse nakupi može doći do otežanog mokrenja pa čak i zapaljenja mokraćnih kanala i bešike. Kiselina iz limete ima sposobnost rastvaranja i na taj način povećava izbačenu količinu urina.
Limeta za lepotu
Nega kože
Sok od limete i prirodna ulja koja sadrži su veoma korisni za zdravlje naše kože. Mogu se koristiti oralno ili se nanose direktno na nju utrljavanjem.
Podmlađuju je, čini je sjajnom i održavaju njen prirodni sjaj. Zaštite je od svih vrsta infekcija. Vitamin C i flavonoidi koji se nalaze u limeti odlični su antioksidanti. Neprikosnoveni za naše celokupno zdravlje.
Limeta za lice je jako dobra, ona efikasno uklanja nečistoće, kao i mrtve ćelije sa kože. Zatim, vrlo uspešno leči perut ali i razne osipe i ekceme.
Ova citrusna voćla ima neverovatno osvežavajući miris pa je često jedan od glavnih sastojaka u lekovitim kupkama.
Nega kože glave
Sok od limete se često koristi kao jedan od sastojaka u šamponima za kosu. Kiselina iz njega na vrlo efikasan način eliminiše suvišnu perut.
Potrebno je da komadom limete trljate kožu glave nekoliko minuta a zatim je isperete mlakom vodom.
Međutim, limeta sok ponekad može previše osušiti kosu pa ga tada kombinujte sa maslinovim, kokosovim ili bademovim uljem.
Recepte za pića sa limetom pogledajte na sledećoj strani...