Roditelji žele da deca imaju poverenja u njih, žele da oni budu prve osobe kojima će se dete obratiti kada mu se desi nešto lepo, ali i kada su u pitanju one manje lepe a važne stvari. Žele da se njihovi naslednici osećaju dovoljno sigurno da pitaju sve što žele i da podele svoje emocije, a za to je potreban odnos pun poverenje.

Nije dovoljno samo reći detetu "meni možeš uvek da se obratiš", već je potrebno da ono to zaista i oseti. Pružite primer, budite iskreni i otvoreni, savetuje dečja terapeutkinja i licencirana klinička savetnica Kelsi Mora koja je radila sa više od 1.000 mališana, i otkriva kojih šest koraka može u tome da vam pomogne.

1. Normalizujte razgovor o osećanjima

U svom poslu, Mora podržava porodice kroz neke od najtežih razgovora – uključujući bolesti, hospitalizacije, traume i smrt. Naučila je da su ti trenuci mnogo lakši kada je dete svakodnevno izloženo otvorenoj komunikaciji, a ne samo onda kada naiđu teški životni trenuci.

Kada deca vide da odrasli imenuju i dele svoja osećanja, nauče da je u redu da rade isto. To im daje tihu, nepisanu dozvolu da se otvore. To bi moglo da zvuči poput: "Malo sam zabrinut da ćemo zakasniti u školu i na posao. Hajde da radimo zajedno."

Radi se o pružanju primera - kada naglas imenujemo emocije, i dobre i neprijatne, učimo decu da osećanja nisu nešto što treba da se krije, kaže Mora.

mama i dete.jpg
Foto: Shutterstock

2. Ne izbegavajte teške stvari

Kada deca gledaju kako odrasli izbegavaju određene teme, brzo nauče šta je "van granica" i mogu još više da brinu zbog njih. To može da uključuje situacije kada roditelji izbegavaju da govore o tome zašto neko koristi invalidska kolica ili nešto slično.

Kada izbegavamo neprijatno ili nepoznato, učimo decu da o takvim temama ne treba da se govori. Umesto toga, pokušajte da stvorite prostor gde su sva pitanja dobrodošla, radoznalost se susreće sa smirenošću, a iskrenost je deo svakodnevnog života.

3. Budite iskreni u vezi sa svojim izazovima

Za mnoge roditelje, emocionalna otvorenost ne dolazi prirodno. Možda niste odrasli u domu gde su se slobodno pokazivala ili delila osećanja, i to je u redu, ali to ne znači da svom detetu ne možete da ponudite nešto drugačije.

Možete da počnete i tako što ćete iskreno razgovarati sa detetom da niste odrastali u domu gde se govorilo o osećanjima, ali da znate da je to važno i da želite to da promenite. Iskrenost je važan korak u izgradnju poverenja.

4. Pružite primer, ne ispitujte

Kada pitate dete kako je provelo dan, verovatno ćete dobiti odgovor od jedne reči. Pokušajte drugačije – umesto da tražite od deteta da se ono prvo otvori, podelite nešto o svom danu: "Današnji dan mi je bio baš naporan. Bila sam uzbuđena jutros, ali onda se desilo nešto neočekivano zbog čega sam postala frustrirana. Prošetala sam i to mi je pomoglo da se bolje osećam. Sada sam srećna što sam sa tobom i što mogu da čujem kako si ti proveo/la dan", kaže terapeutkinja Mora za cnbc.com.

5. Neka iskren razgovor postane deo rutine

Jednostavan, ali moćan način za održavanje komunikacije je da ona postane deo porodične rutine. Mora ističe da u njenom domu svake večeri imaju visoko-nisko-visoko razgovor, u kojem svako od njih deli vrhunac svog dana, nešto što je bilo teško i jedan pozitivan trenutak.

mama i dete.jpg
Foto: Shutterstock

6. Naučite strategije za suočavanje sa izazovima

Kada govorite o osećanjima, takođe otvarate vrata za razgovor o veštinama suočavanja koje vam mogu pomoći da se nosite sa njima. Na primer, nakon što naglas imenujete svoju frustraciju, možete dodati i: "Kada se tako osećam, pokušavam da duboko udahnem da bih pomogla svom telu da se smiri".

Možete čak i da vežbate nekoliko umirujućih udisaja zajedno pre spavanja. To je jednostavan, moćan način da se pokaže da je regulacija emocija normalna i izvodljiva.

Poverenje se gradi u malim trenucima

Deca uvek gledaju. Oni ne samo da čuju šta kažete – oni primećuju kako to kažete, kada kažete i šta izbegavate.

Ako želite da vam dete poveri velike stvari, pokažite mu da vam može verovati i za male stvari. Prihvatite i potvrdite njegova osećanja i pokažite da je važno ono što mu je na umu. Budite iskreni, normalizujte emocije i stvorite prostor za iskrene razgovore - čak i kada su teški.

BONUS VIDEO:

Šta psiholog ne bi rekla svom detetu Izvor: Šta psiholog ne bi rekla svom detetu