Deca možda ne znaju uvek jasno da izraze šta ih boli, ali njihove emocije su snažne i iskrene. Iako se odraslima neke svakodnevne situacije mogu činiti bezazlenim ili čak nevažnim, deca ih često tumače kao znakove nepoverenja, odbacivanja ili čak izdaje. Upravo u tim trenucima, temelji bliskosti i sigurnosti mogu da se poljuljaju.

Psiholozi su za portal The Times of India izdvojili sedam specifičnih situacija koje se roditeljima čine normalnim, ali deca na njih mogu da gledaju kao da su ih njihovi najbliži izneverili.

1. Gledanje u telefon dok dete razgovara s vama

Kada odrasli tokom razgovora s detetom pogledaju u telefon ili neki drugi ekran, dete može da pomisli da njegove reči nisu vredne pažnje. Čak i kratko skretanje pogleda može da pošalje poruku da je nešto drugo važnije od onoga što ima da kaže.

2. Nazivanje osećanja dece "dramatičnim"

Kad detetu kažemo da preteruje ili da je preosetljivo, nesvesno mu šaljemo poruku da su njegovi osećaji nevažni ili pogrešni. To može da dovede do zatvaranja u sebe i suzdržavanja od izražavanja emocija u budućnosti.

3. Kršenje i najmanjih obećanja

Deca pamte. Preskočeni plan za bioskop ili zaboravljena priča za laku noć možda se čine sitnicama, ali mališani ih doživljavaju ozbiljno, pogotovo ako se dogode više puta. Takve "male" izdaje postepeno narušavaju poverenje koje deca gaje prema odraslima.

4. Deljenje njihovih briga bez pristanka

Kada odrasli, čak i s dobrim namerama, prenose dečje brige ili probleme drugim osobama bez detetovog znanja ili pristanka, dete može da se oseća izloženo i posramljeno. Poverenje tada lako biva narušeno.

5. Izbegavanje izvinjenja nakon greške

Deca najbolje uče kada su vođena primerom. Kada odrasli pogreše, a pritom se ne izvine, dete može da zaključi da njegova osećanja nisu vredna priznanja ili da izvinjenja važe samo za njih, a ne i za odrasle.

6. Ljutnja zbog iskrenosti

Ako dete kaže istinu, a odrasla osoba na to reaguje ljutnjom, dete može da razvije uverenje da iskrenost donosi probleme. Umesto da razvije otvoren odnos, mališan može da nauči da je bolje da ćuti i skriva svoje misli.

7. Odsustvo reakcije na nepravdu

Kada dete doživi nepravdu, bilo kod kuće ili van nje, a odrasli to ignorišu, ono može da pomisli da njegov glas nije važan. Osećaj da nema ko da stane u njegovu odbranu može da ostavi duboke posledice na njegovo samopouzdanje i osećaj sigurnosti.

BONUS VIDEO:

Znak da ste dobar roditelj  Izvor: Znak da ste dobar roditelj

(index.hr/Yumama/Nataša Zlatković)