Ono što roditelji govore ima ogromnog uticaja na decu, kažu psiholozi, i otkrivaju koje rečenice bi trebalo da izbegavate.
1. Pusti, ja ću
Sasvim je normalno da roditelji žele da pomognu detetu, ali treba mališanima dati prostora i prilike da se postepeno osamostaljuju. Direktor centra za razvoj dece dr Tova Klajn ističe da time što govorite detetu "pusti, ja ću" šaljete poruku da ono to ne može i da da samo odrasli znaju kako da urade to što treba. Ova rečenica loše utiče na samopouzdanje mališana.
2. Šta nije u redu s tobom
Koliko god da ste u trenutku iznervirani ili ljuti, ne treba da kažete detetu "šta nije u redu s tobom?". Bračna i porodična terapeutkinja Keril Mekbrajd ističe da kada detetu osoba koja mu je autoritet, od koje zavisi i bezgranično joj veruje kaže da nešto nije u redu sa njim, ono će u to da poveruje.
3. Ne znam kako ćemo platiti račune ovaj mesec
Klinički psiholog dr Bred Klonc ističe da mnoge porodice imaju finansijskih problema, ali je njegov savet da deca ne budu previše upućena u to. "Ne treba da ih uključujemo u stvari na koje nikako ne mogu da utiču. Prenošenje tog terata na dete izaziva uznemirenost".
4. Vežbom do savršenstva
Svakako je važno da deca nauče da ne odustaju ako nešto ne urade dobro, već da iznova pokušavaju. Međutim, stalno ponavljanje ove rečenice može da stvori veliki pritisak na mališane, koji će steći utisak da ako pogreše, to znači da nisu dovoljno vežbali. "Deca se ona pitaju ’šta nije u redu sa mnom?’ Vežbam, vežbam, a još uvek nisam najbolji", poručuje dr Džoel Fiš.
5. Možeš da budeš šta god želiš
Roditelji žele da ohrabre decu da prate svoje snove, međutim, treba biti oprezan. Neke studije su pokazale da postavljanje preambicioznih ciljeva može da bude štetno, te da ima neke posledice poput neetičkog ponašanja. Osim toga, psiholog Erika Rajščer navodi da nije dobro govoriti deci da mogu sve iz prostog razloga što ne može baš svako dete koje želi da postane hirurg ili uspešan sportista.
Stručnjaci ističu da ova fraza ima štetan efekat na decu jer se odgovornost prebacuje sa ponašanje deteta na njegovu navodnu neadekvatnost. Drugim rečima, mališan će verovati da su njegova osećanja problem, što nije poruka koju želimo da pošaljemo jer dete ima pravo da se oseća kako god da se oseća.
7. Ja onda idem, a ti ostani sam/a
Gotovo da ne postoji roditelj koji barem jednom nije zapretio detetu da će negde otići bez njega, kada mališan odbija da krene. Međutim, profesor psihologije dr Alan Srauf ističe da se deca zbog toga osećaju nesigurno jer je za njih pomisao da bi roditelji mogli da ih ostave zastrašujuća.
8. Ostavi me na miru
Budimo realni, sva deca su ponekad naporna i u nekim trenucima izluđuju roditelje, ali evo zašto nije dobro da im tada kažete "ostavi me na miru". Stručnjaci kažu da će dete internalizovati ovu poruku, te će steći utisak da nema smisla da razgovara sa vama, pošto ga odbacujete, čime će se vremenom udaljiti od vas.
9. Super si to uradio/la, što ne možeš uvek tako
Kada odmah iza komplimenta usledi "ali", time će fokus zapravo više biti stavljena na negativno umesto na pozitivno, a to nije ono što želite.
10. Baš si me naljutio/la
Klinički psiholog dr Timoti Gan ističe da je najvažniji zadatak roditelja da ostane smiren, bez obzira na to šta se desilo. Na taj način ćete izbeći da u besu kažete nešto što ne mislite, a osim toga, ponašanje deteta ćete mnogo bolje ispraviti ako ostanete smireni.
11. Nemoj to da jedeš, ugojićeš se
Ako želite da se dete zdravo hrani, onda se usredsredite na to da mu nudite raznovrsne, zdrave namirnice, a nikako na kilažu mališana. Komentari o telesnoj težini jako štetno utiču na samopouzdanje dece.
12. Debela sam, moram na dijetu
Potrudite se da nipošto ne komentarišete negativno svoj izgled pred detetom jer time ne samo da omalovažavate osobu koju ono voli, već mu dajete i loš primer odnosno učite da se isto odnosi prema svom telu.
Deca plakanjem pokazuju svoje emocije i frustracije i jako je važno da ih u tome ne sprečavate. Treba da znaju da je u redu da se osećaju i srećno, i tužno, i ljuto, i besno...
14. Ma dobro, nije to toliko važno
Ono što za vas nije bitno, za dete možda jeste, a ovom rečenicom mu u tom slučaju šaljete pogrešnu poruku, tj. činite da se oseća postiđeno zbog svojih emocija.
15. Strašno si lenj/a
Dečji psiholog Stejsi Hejns ističe da deca nisu lenja, te da često postoji realan razlog zašto nisu u stanju da postignu ono što se od njih traži. Ova rečenica loše utiče na samopoštovanje deteta, a osim toga, svakako ga neće motivisati da se ponaša drugačije, samo će učiniti da se loše oseća.
16. Zašto sve moram da ti kažem 100 puta
Ukoliko svaki zahtev detetu morate da ponovite bezbroj puta, razmislite o načinu komunikacije – možda bi trebalo nešto da promenite i drugačije pristupite mališanu.
17. Previše si zahtevan/na
Da, činjenica je da je roditeljima poneka teško da ispune sve potrebe svojih mališana, ali ova rečenica je užasno bolna za njih i uči ih da poriču svoje potrebe.
18. Uradi kako sam rekla ili...
Stručnjaci kažu da je mnogo efikasnije da detetu uvek objasnite zašto i kako nešto treba da učini. Tako će mu biti jasnije zašto želite da se ponaša na određen način i veće su šanse da će vas poslušati.
BONUS VIDEO:
Još uvek nema komentara - sjajna prilika da pokreneš diskusiju.