Mama šestoro dece i blogerka Moli De Frank uspela je u onome što je mnogim roditeljima teško – da ograniči deci upotrebu ekrana i svede je na minimum. Međutim, sve je ispalo lakše nego je očekivala, a i rezultati su je iznenadili.
Deca su se ponašala kao demogorgoni
Moli kaže da je primetila da se deca užasno ponašaju zbog upotrebe ekrana, te je odlučila da to prekine. "Moja deca su se ponašala kao demogorgon. (Demogorgon je demon koji se povezuje sa podzemnm svetom i smatra se moćnim bićem čije je ime tabu)", pisala je ova mama.
Ona kaže da je čak i kada su njena deca koristila ekrane samo sat vremena dnevno, to gušilo njihovu kreativnost, uzrokovalo svađe, psovanje i nestašluke. I zbog toga su ona i njen suprug odlučili da "povuku ručnu".
Da bi to uradili napravi su plan od 5 koraka za ukidanje ekrana:
- Potpuno ukidanje ekrana na 30 dana; vodite decu u biblioteku da izaberu knjige koje ih zanimaju
- Napravite listu igara – prisetite se nekih iz svog detinjstva
- Gledajte i analizirajte ponašanje dece i u kojim aktivnostima najviše uživaju
- Napravite dugoročni plan šta najviše odgovara vašoj porodici
Ovaj njen eksperiment pokazao je iznenađujuće rezultate.
Mama Moli ističe da je ukidanje ekrana zapravo bilo iznenađujuće lako, te da je njenoj devetogodišnjoj ćerki zapravo bilo drago što su ekrani isključeni iz dnevne rutine.
Osim toga, njena ćerka je za sedam meseci toliko napredovala u čitanju da "sada čita više knjiga nego što mogu da stignem da joj kupim", dok sin drži "porodične časove" slikanja.
"Moja deca se više igraju zajedno, kreativniji su, poslušniji, srećniji i bolje spavaju. Naravno, i dalje su ljudska bića i mogu da se posvađaju kao i sve braće i sestre. Ali, promena u njihovom ponašanju je bila odmah primetna i sve se promenilo nabolje", rekla je Moli.
Ona ističe da tehnologija može da bude korisna, ali da je važno da decu naučimo da ne budu opsednuta ili zavisna od nje.
Vodič za korišćenje ekrana
Američka akademija za pedijatriju je 2016. godine objavila listu preporuka koja može da pomogne roditeljima da ograniče deci upotrebu ekrana.
- Napravite porodični plan za korišćenje uređaja.
- Proverite koja vrste uređaja ili sadržaja se koristi i da li su prikladni za dete. ograničite vreme i vrstu sadržaja.
- Pomozite detetu da izabere edukativan sadržaj koji je dobar za njih.
- Kod dece starije od šest godina bi trebalo voditi računa da korišćenje uređaja ne bude nauštrb drugih aktivnosti, poput spavanja, porodičnih obroka, fizičke aktivnosti, škole i prijatelja...
- Ne dozvoljavajte deci da koriste uređaje dok uče ili rade domaći i pobrinite se da uređaj nije u njihovoj sobi kada treba da spavaju.
- Napravite u kući zone gde je zabranjena upotreba telefona i drugih uređaja – na primer, na stolu, kada svi zajedno jedete, prenosi telegrafi.com.
Na kraju, budite dobar primer detetu i potrudite se da pred njim što manje gledate u ekrane.
BONUS VIDEO:
Prelepa moderna grčka imena za dečake: Imaju veoma moćno značenje i ostavljaju snažan utisak
Proglašeno je najlepše ime na svetu: Zvuči prelepo na raznim jezicima, a ima i neverovatno značenje
Zašto se javlja gorušica u trudnoći? Evo kako da je ublažite i kada da se obratite lekaru
Nina je zatrudnela sa 15 godina: Za trudnoću saznala u 7. mesecu, otac deteta je krivi za sve
Zašto se javlja protein u urinu trudnica? Može da ukaže i na ozbiljno stanje koje ima ova 4 simptoma