Mnogi roditelji primećuju da njihovo dete nije željno igranja u dvorištu, a kada se pomene fizičko vaspitanje, prevrću očima ili pokušavaju da izbegnu glumeći da su bolesni. Šta da radite ako dete ne želi da se bavi sportom, kaže Tatjana Musatova, psihološkinja.

Zašto vaše dete ne voli sport?

Lenjost nije uvek razlog zbog koga dete ne voli spost. Deca uopšte nisu toliko lenja kao što se obično veruje – naprotiv, njihov mozak, žedan informacija i aktivnosti, uvek zahteva nešto novo. Ali postoje razlozi koji mogu smanjiti motivaciju za sport. Prvo na šta roditelji ovakvog deteta treba da obrate pažnju je njegovo opštei stanje, ne samo fizičko. Učenje u školi je ozbiljan zadatak koji nije lak za svakoga.

Preopterećenost

Mnoga deca postaju veoma umorna od mnogo ljudi, komunikacije i buke – drugim rečima, doživljavaju senzorno preopterećenje. Sasvim je prirodno da posle napornog dana žele da se tiho igraju na računaru umesto da idu na sportski teren. Bolje je takvoj deci ponuditi individualne treninge ili kreativne aktivnosti gde mogu da sede u tišini i opuste se.

Slaba organizacija

Uslovi u sali za fizičko, svlačionici, mogu se razlikovati od fitnes klubova za „odrasle“, i to ne na bolje. Na primer, u školskoj svlačionici nikad nema dovoljno prostora da se mirno presvuče; Voda pod tušem je suviše hladna, a oprema zauzima celu torbu i nije zgodna za nošenje. Odgovornost može da leži i na nastavniku fizičkog vaspitanja: on ne želi i ne zna da zainteresuje decu, baci loptu deci na početku časa i samo pazi da niko ne bude povređen.

 U ovom slučaju, korisno je pokazati detetu da sport može biti zanimljiv – na primer, zajedno idite na neki trening, utakmicu, igrajte košarku ili fudbal ili organizujte sportske aktivnosti sa drugim roditeljima.

Jednostavno mu se ne sviđa

Konačno, dete možda jednostavno ne voli određeni sport.

Ne žele svi dečaci da idu na rvanje ili fudbal, ne žele sve devojčice da idu na gimnastiku ili ples. Da biste razumeli koji sport voli vaše dete, morate mu dati priliku da isproba različite opcije. Danas su svi sportovi organizovani tako da skoro svim deca mogu da sebezbedno bave. Važno je napustiti stereotipe i slušati dete - i devojčice vole fudbal, dečacima može odlično da ide ples. Čak i ako je uzrok utvrđen i dete je spremno da se bavi sportom, prvi korak može biti težak.

Individualni pristup i motivacija

Dete možete motivisati na različite načine. Ovde je važno pokazati roditeljske instinkte i individualni pristup. Možda voli da se takmiči i svaki zadatak pretvara u izazov? U ovom slučaju će mu se dopasti takmičenja i izazovi, koji se često održavaju u sportskim centrima.

Druga deca cene lični primer roditelja. Ovo je veoma efikasan alat. Slažete se, teško je detetu „prodati“ vrednost i važnost sporta ako sami roditelji više vole da leže sa knjigom na sofi. Pronađite sport u kome svi uživaju i prijavite se za njega zajedno. Nakon treninga, možete razgovarati o ovom događaju, razgovarati o dečjim mislima i osećanjima. Takvo zajedničko slobodno vreme će ojačati vašu vezu.

Ima i dece koja su spremna na sve, samo da su u društvu i bez dosadnih školskih pravila. Grupni trening je idealan za njih. I ovde postoje pravila, ali instruktori umeju da ih predstave zabavno i ne uništavajući entuzijazam čak i najozloglašenijih buntovnika i nemirka. Bavljenje sportom sa drugom decom je dobra za socijalizaciju i vežbanje.

Pohvala i podrška

Samo motivacija nije dovoljna. Dete mora da vidi i oseti da se njegov trud primećuje i ceni, ne samo tokom nastave, već uopšte.

Uzmite u obzir interesovanja vašeg deteta kada birate sport. Ne obezvređujejte interesovanja i hobije, ne pretvarajte izbor sporta u cenkanje. Pohvalite i podržite svoje dete, ohrabrite sve njegove pobede i napo . Ponekad je za odrasle samo odlazak do teretane posle posla pobeda, a isto važi i za decu. Činjenica da je dete angažovano već je za svaku pohvalu, čak i ako ne pokazuje visoke rezultate.

Izbegavajte preopterećenje, uključujući mentalno. Detetov raspored ne bi trebalo da bude zgusnut, trebalo bi da ima vremena za odmor i nerad. Ponudite svoju pomoć: na primer, oko domaćeg zadatka ili rada na kreativnim projektima.

Evo još nekoliko saveta za roditelje:

  • odustnite od prekomerne kritike
  • ne dižite ton i ne nabrajajte grešeke deteta
  • razgovarajte sa svojom decom više - to razvija odnose poverenja
  • podstaknite komunikaciju sa drugom decom, pozovite prijatelje svog deteta
    u posetu
  • Ne zaboravite da vodite svojim primerom.

Sport i fizička aktivnost vam omogućavaju da rasteretite svoj um, poboljšate zdravlje, pa čak i poboljšate odnose u porodici, jer vas zajednička aktivnost uvek zbližava. Ako vam se čini da vaše dete nije sportski top, razmislite – možda mu još niste pokazali sport koji će mu se svideti? Probajte nešto novo zajedno.

BONUS VIDEO

Znak da ste dobar roditelj  TikTok/20vc_tok