Ako roditelji žele da vide svog sina kao pravog muškarca i vođu, psiholog Natalija Gerasimova preporučuje da se uzme u obzir činjenica da su dečaci dosta drugačiji i da se razlikuju po ovim karakteristikama:

Energičnost

Zbog svojih fizioloških karakteristika, dečaci imaju veliku potrebu za fizičkom aktivnošću, bučnim izražavanjem emocija, aktivnim igrama. Oni se vrlo rado takmiče jedni s drugima, pokušavajući da istovremeno savladaju okolni prostor i popune ga. Teže su im aktivnosti koje uključuju mirovanje.

Rado eksperimentišu

Dečaci retko slušaju iskustva drugih ljudi. Važno im je da pokušaju sve i da naprave sopstvene greške. Ovaj način shvatanja sveta drugi često doživljavaju kao glupost ili znak nepoštovanja.

Loše doživljavaju kritike, komentare i duga predavanja

Dečaci teško podnose sve veći emocionalni stres. Potrebno im je tačno objasniti: šta tačno nije u redu u ponašanju i šta da se uradi.

Veoma su osetljivi na emocionalno stanje cele porodice

Poput lokatora, dečaci bez reči čitaju raspoloženja svojih roditelja i na svoj način pokušavaju da predvide svoje buduće postupke prema njima. Istovremeno, dečaci se teško nose sa emocionalnim stresom. Postaju anksiozniji i pokazuju neposlušnost i agresiju.

Ko treba da odgaja dečaka? Oba roditelja moraju odgajati sina. Važno je da svi odrasli članovi porodice učestvuju u ovom procesu. Štaviše, bake, deke, tetke i stričevi, koji imaju tendenciju da maze dete i ugađaju mu, treba da se pridržavaju linije ponašanja roditelja. Nedoslednost u postupcima odraslih dovešće do toga da dete iskoristi situaciju i traži naklonost osobe koja ga više pušta.

Geštalt terapeut, specijalista iz oblasti psihologije dečjeg razvoja Dmitrij Karpačev, kaže da mnogi roditelji greše u podizanju svojih sinova.

Pokušaji potiskivanja energije

Za mnogu decu hiperaktivnost nije simptom neuroloških bolesti, već osobina karaktera. Ako se dečak igra i trči 10 sati zaredom i nije umoran, nemojte ga ućutkivati ili pokušavati da ga zaustavite. Da biste smirili dete koje se igra, pokušajte da mu skrenete pažnju.

Preterana zaštita

Pokušaji roditelja da zaštite svoje dete od opasnosti su sasvim normalni i razumljivi. Ali neki odrasli se previše zanose time. Oni ne dozvoljavaju detetu ni jedan korak, preterano zaštitnički su nastrojeni, zabranjujući sve i time ga sprečavaju da nauči da živi punim plućima i samostalno donosi odluke.

U komentarima za časopis Mari Kler, psiholog Aleksandra Haris tvrdi da je takvo roditeljsko ponašanje često diktirano podsvesnim strahom da će se dete brzo osamostaliti i izmaknuti njihovoj kontroli. Prekomerna briga može izazvati osećaj bespomoćnosti deteta, dovesti do neodgovornosti i razvoja kompleksa.

Pretpostavka krivice

Mnogi ljudi imaju tendenciju da veruju stereotipima da su dečaci bezobrazni, samouvereni i agresivniji. To je donekle tačno, jer muški princip zahteva izražavanje. Dečak može biti nevaljao, neposlušan, pa čak i protestovati. Međutim, to ne znači da se sin može smatrati odgovornim za sve što se oko njega dešava isključivo zbog pola.

Ne za sve

Zabraniti svom sinu da nešto uradi mnogo je lakše nego mu objasniti zašto ne treba tako. Međutim, dete je ličnost, i svaka zabrana mora biti argumentovana i motivisana da se uradi ispravno. Možete odgajati svog sina da bude pravi muškarac i vođa tako što ćete mu dati priliku da bude nezavisan, donosi sopstvene odluke i uči iz grešaka.

Samopouzdanje je put do liderstva

Od rođenja, svako dete je prazna ploča. Njegov karakter, maniri, emocionalni razvoj, ponašanje i postupci umnogome će zavisiti od njegovih roditelja i obrazovnog sistema. Da biste izbegli greške i odgajali svog sina da bude pravi muškarac, koristite preporuke navedene u nastavku.

Saveti za majke

Da ne bi pogrešile u podizanju sina, preporučljivo je da se majke pridržavaju nekoliko preporuka:

Uzadržite se od sažaljenja

Preterano sažaljenje je pogubno za dečaka. Ubija samopoštovanje i sposobnost efektivne interakcije sa svetom oko nas. Nemojte žuriti da sažaljevate i grlite mališana nakon svake modrice, dajte mu priliku da nauči da se sam nosi sa poteškoćama. Istovremeno, sin mora shvatiti da će mu majka u slučaju ozbiljnih problema sigurno pomoći i podržati ga. Često grlite svog sina. Dečaci su veoma nežni i potreban im je fizički kontakt. Majčin zagrljaj pokazuje im ljubav, daje im osećaj zaštite i održava njihovo samopouzdanje.

Budite iskreni. Ako nešto ne ide dobro u životu, priznajte to. Budite slabi, umorni, uznemireni. Videći ovo, budući pravi muškarac će želeti da pomogne i pokušaće da bude jak, brižan i važan.

Naučite da poštujete

Ne bi trebalo da smatrate sebe i svog sina kao jednu celinu. Dete je posebna ličnost sa svojim mišljenjem, željama i pogledom na svet. Ima pravo da protestuje, da ne ispuni očekivanja svoje majke i da pravi greške bez naknadnih majčinih primedbi. Dajte mu priliku da napravi sopstvene greške i nauči svoje lekcije iz života.

Kako odgajati sina bez oca?

Majke koje same odgajaju sinove danas nisu retkost. Kada se nađete u ovoj situaciji, važno je da ne pokušavate da preuzmete ulogu oca. Da biste sprečili da vaš sin odraste infantilan i slabe volje, olabavite kontrolu. Dajte svom detetu priliku da se izrazi, donosi sopstvene odluke i uči iz svojih grešaka, čak i ako izgleda da nije spremno za to. Važno je da vaš sin ima muški primer u životu. Ovo je moćan vaspitni faktor. Primer ne mora da bude vaš rođeni otac. Može ga zameniti rođak, stariji brat, učitelj, sportski trener, psiholog. Ovde nije važno krvno srodstvo, već iskustvo, kvalitete i karakteristike ponašanja koje dečak usvaja tokom komunikacije sa muškarcem.

Saveti za očeve

U podizanju dečaka, ponašanje oca ima ogroman uticaj. Tata svojim primerom demonstrira sinu kako čovek treba da se ponaša u datoj situaciji. Ako je otac glava porodice i vođa, dete će pokazati liderske kvalitete u životu iu budućim porodičnim odnosima.
Kako otac treba da se ponaša prema sinu? Pre svega, otac mora da voli dete, ali i da ga nauči disciplini. Važno je držati se zlatne sredine, a da se ne pretvorite u strogog tiranina i ne budete previše meki u vaspitanju.

Otac mora aktivno da učestvuje u životu svog sina, da drži reč i da svojim primerom pokaže kvalitete i ponašanje koje želi da vidi u svom detetu. Jednako je važno da otac pokaže poštovanje i ljubav prema majci, jer je skladan odnos među roditeljima ključ srećnog porodičnog života za dečaka.

Izraz „Budi muškarac“ se često koristi u odnosu na dečake kao zabrana suza i drugih ispoljavanja emocija. Objasnite svom sinu da je plač prirodna reakcija i da u tome nema ništa loše. Ne prisiljavajte ga da sakrije svoja osećanja i sve zadrži za sebe od ranog detinjstva.

Takođe, razgovarajte sa svojim detetom, posebno kada radite nešto zajedno. Ovo će vam pomoći da uspostavite emocionalnu vezu sa vašim sinom i stvorite odnos poverenja. Dečak će odrastati otvoreniji i spremniji za dijalog.

BONUS VIDEO

Deca upijaju navike roditelja, a pre svega one loše - Da li je efektinija kazna ili nagrada? Obratite pažnju na negativne promene kod dece i zatražite pomoć! Kurir televizija