Bez obzira na to da li imate sina ili ćerku, činjenica je da nije lako biti mama. Ali, verovatno ste se nekad zapitali, onako iz radoznalosti, da li je teže biti majka dečaka ili devojčice.

Kada imate ćerku, kao majka možete da je naučite mnogo čemu, poput toga kako se devojčice ponašaju i slično. Međutim, za mame je veći izazov odgajanje dečaka, smatra psiholog Svetrana Ievleva.

"Biti majka dečaka je veoma zanimljivo. Naučite toliko toga o psihologiji suprotnog pola, svakog dana iskusite poneko otkriće. Svet vidite potpuno drugim očima i prepoznajete neke stvari koje nikad niste znali, pa čak i radite nešto što nikad ranije niste. Na primer, ako ste u detinjstvu bežali od crva, sada ćete imati priliku da ga pogledate izbliza i vidite sve detalje – čak i ako ne želite, jer će vam ga sin verovatno doneti na nekom štapiću u potpuno neočekivanom trenutku", kaže ona za noviteroditeli.bg.

Psiholog Ievleva ističe da dečaci najčešće sve igračke vole da otvaraju i ispituju kako rade i šta ima unutra, a dodaje i da je veoma zabavno biti mama dečaka jer "oni uživaju da se šale i sami smišljaju šale".

Nikad vam neće biti dosadno

Psiholog smatra da je majkama teže da odgajaju dečake iz prostog razloga što u mnogim situacijama ne mogu da se oslone na svoje iskustvo. "’Znam zašto to radi, i ja sam bila dete’, pomislićete nekad, ali vi ste bili devojčica, a to nije baš potpuno isto kao odrastanje dečaka", pojašanjava ona svoje mišljenje.

Dečaci su drugačiji

Ievleva kaže da se razvoj, psihofiziološke karakteristike i ponašanje dečaka veoma razlikuju od devojčica, i to već od rođenja. Na primer, navodi ona, čak i sasvim mali, dečaci ne vole "mnogo" da pričaju, dok devojčice brže reaguju na mamin glas, proizvode dosta zvukova i brbljaju sa mamom i uveliko pre nego što progovore.

S druge strane, dečak će, smatra psiholog, vrlo pažljivo gledati svoju mamu, pratiće je svojim pogledom, pomeraće veselo rukice i nogice, ali neće se toliko oglašavati.

Ona takođe kaže da sinovi mnogo manje reaguju na pesmice, smeh, šapat nego ćerkee, te da se, za razliku od devojčica, mnogo brže umiruju dodirom nego rečima.

Ievleva kaže da se dečaci takođe sporije navikavaju na promene i vole da budu okruženi istim ljudima i stvarima, te da se ta karakteristika primećuje već u prvoj godini života, a često ostaje prisutna i kasnije.

Dečaci su, kaže psiholog, fizički aktivniji, pa često već od najranijeg uzrasta vole da ih mama ili tata bacaju uvis, hvataju, ljuljaju...

Iako je opet, naravno, sve individualno i razlikuje se od deteta do deteta, psiholog smatra da devojčice brže sazrevaju, te da je razlika u zrelosti do školskog uzrasta oko godinu dana, a u pubertetu oko dve godine.

"To se ne odnosi samo na psihofizičku zrelost, već i na socijalnu zrelost. Dečaci duže ostaju deca, imaju spontane reakcije, interesovanja i načine komunikacije", poručuje ona.

BONUS VIDEO:

Dečaka usrećuje čokolada TikTok/babysamanddad