Bahato, samoživo ponašanje nije rezervisano samo za tinejdžere, veoma često se loši maniri i nedopustivi ispadi se dešavaju deci u svim školskim uzrastima, pa i mlađima. Zašto se ovo dešava u vremenu kada roditelji nikada nisu bili posvećeniji svojoj deci?

Neretko imamo priliku da vidimo klinca sa anđeoskim licem kako gura drugog i govori mu reči od kojih mi, odrasli, pocrvenimo. Nažalost, za mnogu decu učtivost je strana veština kao i razumevanje japanskog. Neverovatna stvar, s obzirom na to da većina odraslih, verovatno uključujući i njihove roditelje, uči  da je važno poštovanje i lepo ponašanje. Iako skoro svi roditelji opominju svoju decu sa, "Toliko puta sam ti rekao da pozdraviš kada sretnemo nekoga!", izgleda da to nema željeni efekat. Razlog je jednostavnan: deca ne rade ono što kažu mama i tata, već ono što rade.

Opšte mišljenje pedagoga i prosvetnih stručnjaka je da treba zapravo da se roditelji ponašaju ovako:

  • Ako ste dete slučajno udarili, nehotice ga povredili ili nešto pogrešili, važno je da se izvinite. Recite mu da time pokazujete drugoj osobi da vam je žao i pomažete da se oseća bolje, dok ispravljate svoju grešku.
  • Za svaku kritiku ili upozorenje potrebno je bar jednom pohvaliti dete, za dobru stvar koju je uradilo.
  • Ako se dete igra, nemojte ga iznenada prekidati, već ga 5 minuta ranije obavestite da će morati da dođe za sto, prekine igru.
  • Pozdravite ga ljubazno i osmehnite se, svaki put kada dođete kući ili kada odlazite. Ne škodi ni rukovanje ili zagrljaj. Objasnite mu da se to uvek radi kada sretnete nekoga koga poznajete ili kada odlazite.
  • Koristite magične reči "molim" i "hvala" što je češće moguće. Deca brzo nauče da je veća verovatnoća da će kada kažu „molim“ dobiti ono što žele.

  • Ne prekidajte ga kad nešto priča. Mališani na taj način uče da je prirodno da slušaju druge do kraja i da ne pričaju sa njima u isto vreme. Za nestrpljivo dete ovo će biti pravi izazov. Objasnite da i on želi da ga drugi slušaju kada nešto priča.
  • Izbegavajte da ogovarate svog nestrpljivog kolegu u prisustvu deteta, grdite osobu u redu u supermarketu što se previše sporo kreće ili psujete u saobraćaju kada je mališan u autu.
  • U ludom svetu oko nas često se dive onima koji daju slobodu svojim trenutnim hirovima. Ko zalupi vrata nekom drugom u lice, umesto da ih drži otvorena, brže stiže na odredište. To su poruke koje deca dobijaju iz sveta odraslih. Zato je, pre nego što razmislimo o tome kako svoje dete vaspitavate da bude pristojno, bitno da shvatimo i sami da lepo ponašanje i pažnja prema drugima ne predstavljaju beskorisni napor.

Kada su direktno izloženi grubom ponašanju drugih, bilo da su meta ili svedoci ovakvih manifestacija, ljudi usvajaju grube gestove i imaju tendenciju da se ponašaju na isti način, pokazalo je istraživanje sprovedeno na Univerzitetu Florida.

Koordinatori studije došli su do zaključka da svaki kontakt koji imamo sa osobom koja je gruba ili koja ima negativan stav prema nama utiče na naše ponašanje kao zarazni virus, što negativno utiče na ljude sa kojima dalje komuniciramo. Ovaj "virus" se može nenamerno preneti i nesvesno pokupiti, a dace su mu najpodložnija.

BONUS VIDEO

Tata plače na putovanju bez dece TikTok/ashcasarez