Ako vam dete je krenulo u vrtić i često se desi da drugu decu ujeda, u tom slučaju morate da uložite sve napore da pomognete detetu da što pre prevaziđe ovu fazu, da se sprijatelji sa decom u grupi i sa vaspitačicama. Uz to u ovom uzrastu deca još uvek slabo komuniciraju sa svojim vršnjacima. Mnogi su tek nedavno naučili da pričaju i ne mogu da izgrade dijalog ili da objasne nešto s drugom detetu. Ako kao rezultat njihove interakcije nastane nezadovoljstvo, onda je prvo što detetu instinktivno padne na pamet da ujede, to mu je najlakši način da izrazi svoja osećanja.

Kako napominje psiholog, zadatak odraslih je da nauče decu da izraze svoje ogorčenje na druge načine. Na primer, da lupi nogom, odmahne prstom. Ako beba već dobro govori, onda ga morate naučiti da kaže "ne!" ne dam!" umesto da se brani ujedanjem. Ovo bi trebalo da budu veoma kratka, glasna fraza.

„Najbolje je to da objasnite tokom igre, kada uzimate lutke i direktno igrate različite situacije mnogo, mnogo puta. Onda možete da odglumite takve scene direktno sa detetom“, savetuje Marina Romanenko.

Stručnjak takođe preporučuje smišljanje svih vrsta poučnih priči na istu temu. Takvi formati deluju efikasnije na decu nego samo razgovori.

U kojim slučajevima je potrebno kontaktirati specijaliste?

„Ako dete ujede, obratite pažnju na prisustvo drugih navika i neurotičnih manifestacija. Možda grize nokte, olovke, pucketa prstima, ima nemiran san, često vriska i histeriše, ima tikove, drhtavicu, opsesivne pokrete ruku ili nogu i povlačenje. Uzrok mogu biti potisnuta iskustva i kao rezultat, visoka anksioznost, što može dovesti do neuroze. Onda se morate obratiti kvalifikovanim specijalistima i oni će vam sigurno pomoći“, objasnila je klinički i edukativni psiholog, specijalista iz oblasti porodične i dečije psihologije Marija Skrinjikova .

BONUS VIDEO

Dvorište sa bazenom raj za decu Instagram/mrs_ermerson