Nekoliko puta do sada imali smo prilike da čujemo za decu leptire, najčešće kada se prikuplja novac za njihovo lečenje. U pitanju je bulozna epidermoliza, retko oboljenje kojeg se na koži veoma lako pojavljuju plikovi.

Ovi plikovi pojavljuju se jer je koža veoma osetljiva, a najčešće se to može primetiti već na rođenju. Koža dece koja imaju buloznu epidermolizu je toliko osetljiva da se plikovi pojavljuju čak i usled zagrljaja, maženja po leđima ili menjanja pelene, pa sve to može da dovede do pojave plikova i otvorenih rana.

Kod neke dece se plikovi javljaju na vlažnim tkivima koja oblažu usta, grlo, stomak, creva, rektum i druge delove tela. U tom slučaju, trenje uzrokovano gutanjem hrane ili pražnjenjem creva može da dovede do pojave bolnih plikova, piše na sajtu Američke akademije za dermatologiju.

Neki mališani imaju blaži oblik bolesti, te u tom smislu moraju da budu malo oprezniji kako bi sprečili neke povrede, ali kod nekih je bolest tako izražena da zaista utiče na svaki aspekt njihovog života i potrebna im je stalna medicinska nega.

Tipovi bulozne epidermolize

Simpleks bulozna epidermoliza je najčešći tip ovog oboljenja. U pitanju je najblaža forma, a plikovi se pojavljuju uglavnom samo na šakama i stopalima novorođenčeta. Kasnije tokom života može se desiti da plikovi prestanu da se pojavljuju, te da koža na ovim mestima samo ostane zadebljana.

Međutim, i ovaj tip bolesti može da bude ozbiljniji, te da se plikovi prošire bilo gde po koži ili unutar usta. Ipak, dobra vest i u tom slučaju je da se obično ozbiljnost oboljenja smanjuje s godinama, a kada plikovi nestanu, na koži ne ostaju ožiljci.

Distrofična bulozna epidermoliza jer drugi tip ovog oboljenja, a kod blažeg oblika se plikovi pojavljuju na stopalima, šakama, laktovima i kolenima. Može da se javi i teži tip oboljenja, te kod beba sa tim težim oblikom plikovi mogu da se rašite svuda po koži ili da čak na nekim delovima dete nema kožu. U najtežim slučajevima, plikovi se javljaju unutar usta i jednjaka i u tom slučaju se dete hrani kroz sondu.

Kod ovog tipa oboljenja nakon plikova ostaju ožiljci, a može se desiti čak i da se zbog plikova i ožiljaka koji se iznova pojavljuju i nestaju, prsti na rukama ili nogama spoje.

Junkciona ili atrofična bulzna epidermoliza može da se javi u blagom obliku, kada se plikovi pojavljuju na šakama, laktovima, kolenima i stopalima bebe, a obično se smanjuju do drugog, trećeg meseca života deteta.

Kod težih oblika se plikovi razvijaju na većim delovima tela ili digestivnom traktu, a ostavljaju i ožiljke na koži. Mogu se javiti i razne infekcije, gubitak kose, problemi sa disanjem.

Lečenje bulozne epidermolize

Dok za sada ne postoji lek za buloznu epidermolizu, naučnici se aktivno bave izučavanjem ovog retkog oboljenja, zahvaljujući čemu su do sada pronašli načine lečenja koji mogu da ublaže simptome.

BONUS VIDEO:

SEĆATE SE MALE GALE? Dete leptir ima ozbiljne posledice zbog torture drugarica u školi (KURIR TV) Kurir televizija