Stres se smatra jednom od pošasti doba u kojem živimo, zahvatio je sve sfere društva, od posla do porodice, a ni deca nisu izuzeta od ovog problema. Roditelji pod stresom mogu svoj stres preneti na svoju decu i obrnuto, u začaranom krugu. A stres utiče na decu kao i na odrasle na mnogo nivoa, od ponašanja i emocija do imunološkog sistema.

Stres i njegov mehanizam

Stres je fiziološka reakcija tela da se prilagodi različitim situacijama. Telo luči adrenalin, koji telo čini prisutnijim, efikasnijim, energičnijim u izazovnim situacijama. Zatim podiže kortizol, hormon stresa koji vam pomaže da se smirite, podižući nivo glukoze u krvi. Stres može biti koristan jer pomaže u preživljavanju, ali problem nastaje kada se dva hormona luče u prevelikim količinama zbog preteranog, ponovljenog ili hroničnog stresa. Višak adrenalina izaziva anksioznost i bes, dok visok kortizol izaziva osećaj tuge i nesigurnosti.

Posledice stresa na decu

Dete gubi samopouzdanje, postaje zatvoreno, agresivno, ljuto, izgubi želju za igrom ili motivaciju da radi ono što voli. Stres takođe može direktno da utiče na imuni sistem.  S obzirom da kod dece mozak nije u potpunosti razvijen, stres izaziva poteškoće u koncentraciji i učenju.

Stres i imunitet dece

Prevencija je jedan od najboljih načina za upravljanje mnogim aspektima vašeg svakodnevnog života. Isto važi i za stres. Bolja komunikacija, ohrabrenje, slušanje i uvažavanje poteškoća kroz koje prolazi i organizovanje svog života tako da se izbegnu mali izvori svakodnevnog stresa su samo nekoliko načina na koje možete pomoći svom mališanu. Pored toga, važno je pomoći mu da ima dobar imuni sistem.

Uravnotežena ishrana

Ishrana koja sadrži sve neophodne hranljive materije za pravilan razvoj imunog sistema, su sveže voće i povrće, žitarice, mahunarke bogate vlaknima, vitaminima i mineralima. Ako iz različitih razloga to nije moguće, možete da koristite i vitamine za imunitet dece, nakon što ste prethodno zatražili savet pedijatra. Ovo su metode za brzo podizanje imuniteta, a najefikasniji za imuni sistem su oni koji sadrže vitamin C i vitamin D. Takođe, esencijalne masne kiseline Omega-3 i 6, sa antiinflamatornom ulogom, ne smeju da izostanu. Ograničite konzumaciju prerađene hrane, koja sadrži višak soli, šećera i masti, jer mogu da oslabe imuni sistem.

Ravnoteža crevne flore

Preko 70% imunog sistema je koncentrisano u crevima. Neravnoteža flore u ovoj oblasti često dovodi do promene crevnog zida, gde se nalaze ćelije imunog sistema. Konzumiranje hrane koja sadrži prebiotike i probiotike, kao i suplemente, može pomoći u balansiranju crevne flore.

Zdrav način života

Nedostatak sna i stres slabe imuni sistem. Organi se regenerišu tokom spavanja, pa je neophodno da mališan ima kvalitetan san. Takođe, fizičke aktivnosti su korisne jer stimulišu sve organe i pogoduju eliminaciji toksina.

Deca mogu biti pod stresom iz više razloga, među kojima su najčešći porodični problemi, uspeh u školi i preterani zahtevi okoline, odnosi i poređenja sa drugima, vaspitanje kroz kazne i strah, ali i genetski faktor. Mališani su mnogo podložniji stresu od odraslih, ali psihološka podrška i jak imuni sistem mogu im pomoći da se bolje nose sa svakodnevnim izazovima.

BONUS VIDEO

Tata plače na putovanju bez dece TikTok/ashcasarez