Stres ne možemo da izbegnemo, koliko god to želeli ili se trudili, a ne mogu ni deca. Neke situacija koje su mališanima stresne nama često deluju bezazleno ili smešno, ali njima su izvor veoma realnih briga.

Sve što možete da uradite je da naučite svoje dete kako da se izbori sa stresom, a evo i kako da to uspete.

1. Prvo smirite sebe

Zbog neurona ogledala, ljudi imaju sjajnu sposobnost da "čitaju" i usvajaju tuđe emocije. Zato, pre nego što pokušate da pomognete detetu da se umiri, najpre umirite sebe, budite mu primer i "šaljite" mu osećaj sigurnosti svojim prisustvom.

2. Pomozite mu da primeti senzacije u telu

I vi i dete možete da poradite na tome da ranije prepoznajete znake uznemirenosti jer će vam to dati vremena da se prilagodite situaciji i povratite kontrolu.

Može pomoći da dete pitate šta oseća fizički, mentalno, emocionalno kada se nađe u nekoj stresnoj situaciji. Pitajte ga šta najviše primećuje u takvim momentima i obratite pažnju na to šta mu pomaže da ta osećanja umiri, piše yourtango.com.

3. Naučite ga da diše

Sporo, svesno disanje je jedan od najbržih načina da se umire mozak i telo. To će vašem mališanu pomoći da shvati da ima više kontrole nego što mu se čini i daće mu vremena da bolje odreaguje na stres.

4. Naučite ga da su njegova osećanja normalna

Možete da kažete, na primer: "Vidim da si uznemiren, šta misliš da bi moglo da pomogne?" – to je bolja opcija nego da odmah ponudite rešenje.

Ne odbacujte brige mališana, razgovarajte sa njim, postavljajte mu pitanja "šta ako", koja će ga podstaći da razmišlja o tome šta ga čini emocionalno i mentalno jakim.

5. Pomozite mu da preuzmu moć

Možda se dete nalazi u situaciji koju ne može u potpunosti da kontroliše, ali može da kontroliše način na koji će reagovati. Razgovarajte sa mališanom o opcijama, i imajte na umu da je često dovoljno da dete zna da ima izbora, i da će se već zbog toga osećati bolje.

I možda najvažnije od svega, pokažite detetu da saosećate sa njim i slušajte ga pažljivo. Deca su mnogo otpornija kada znaju da im mama i tata čuvaju leđa, a podrška koju im sada dajete će imati mnogo uticaja na njihovu emocinalnu stabilnost kasnije u životu.

BONUS VIDEO:

Šta psiholog ne bi rekla svom detetu TikTok/psychologywithdrana