Ukoliko se kod vašeg deteta dijagnostikuje kratkovidost, dalekovidost ili neki drugi oftalmološki poremećaj, važno je da se na vreme konsultujete sa lekarom i započnete lečenje, kao i da stvorite uslove pod kojima će dete svakodnevno da nosi naočare, jer doslednost direktno utiče na rezultat terapije.

U kojim slučajevima se deci prepisuju naočare za vid, a često ne žele da ih nose i savete kako to prevazići dao je vrhunski oftalmolog, oftalmohirurg, Vladimir Melnik.

Razlozi za nošenje naočara

Deci se prepisuju naočare ako imaju:

  • miopiju - dete dobro vidi izbliza i slabo u daljini;
  • dalekovidost - dete dobro vidi na daljinu a loše izbliza;
  • astigmatizam – dete uglavnom slabo vidi jer ne postoji jedinstvena tačka fokusa. Imaju miopiju - ispred mrežnjače, a dalekovidost - iza nje, sa astigmatizmom. Svetlosni zraci se konvergiraju na mrežnjaču u različitim tačkama, pa je slika zamućena i zamagljena;
  • strabizam - oči ne mogu da se fokusiraju na jedan objekat zbog stalnog ili periodičnog odstupanja vizuelne ose jednog ili oba oka od jedne tačke fiksacije;
  • ambliopija je stanje u kojem jedno oko vidi dobro, a drugo loše, a pošto mozak teško percipira različite informacije, „isključuje“ oko koje slabije vidi. U ovom slučaju, jedno sočivo je zatvoreno tako da je pasivno oko uključeno u rad (oko se zatvori flasterom)
  • Ambliopija se može razviti sa dalekovidošću, kratkovidošću i strabizmom.

Zašto deca odbijaju naočare

“Prema mojim zapažanjima, deca ne žele da nose naočare jer misle da ih čine ružnim ili smešnim. U stvari, pravilno odabrane naočare ne kvare sliku, već naprotiv - naglašavaju izgled, omogućavajući vam da dobro vidite na različitim udaljenostima. Dete možda ne razume zašto mora da ih nosi, pa je važno da objasne razloge lekar i roditelji. Treba reći da je zdrav vid prilika ne samo da uči, već i da postane vozač, trkač, pilot, fotograf, programer u budućnosti.

Neka deca nose naočare kod kuće, a u školi odlučno odbijaju, jer ih zadirkuju drugovi iz razreda. U ovoj situaciji važno je da uključite nastavnike koji moraju da objasne deci da su naočare neophodne za zdravlje. Ponekad se nose ceo život i to te osobe ni na koji način ne sprečava da postignu uspeh. Na primer, glumac i producent Džoni Dep je kratkovid na desno oko, a pevačica i modna kreatorka Viktorija Bekam kratkovida je na oba oka.

Ponekad deca ne žele da nose naočare ako im pritiskaju most nosa i jagodice, pomeraju se u mirovanju, menjaju položaj tokom kretanja. To znači da su pogrešno odabrane, a detetu je neprijatno u njima.

Uzrok mogu biti i glavobolja, vrtoglavica, zamor očiju, osećaj peska u očima, mučnina, što ukazuje na nekompatibilnost izabrane optike. Ako dete nikada nije nosilo naočare, nekoliko dana može da oseća vrtoglavicu. Obratite pažnju na okvir, ako nelagodnost ne nestane za nedelju dana, savetuje se da se obratite oftalmologu.

Kada birate naočare za dete, fokusirajte se na njegove želje. Mogu biti u boji, imati emotikone ili biljni ili životinjski dekor na nosačima, tekstilni flaster sa likovima iz omiljenih crtanih filmova (za slabovidnost, kada jedno sočivo treba potpuno zatvoriti). Za decu predškolskog uzrasta ovo može biti dodatna motivacija da svakodnevno nose naočare, jer je doslednost veoma važna.

U situaciji kada naočare ne rade, možete pokušati da pređete na kontaktna sočiva. Morate naučiti da ih pravilno stavljate i skidate detetu, vodite računa o njima. Obično deca to mogu samostalno da rade od 10. godine, ali postoje izuzeci. Glavna stvar je želja roditelja da pomognu i budu tu.

Takođe želim da napomenem da se nošenje naočara ili sočiva može kombinovati sa hardverskim tretmanom. Pod takvim tretmanom podrazumevam infracrvenu lasersku terapiju, lasersku stimulaciju, vakuum masažu, elektrostimulaciju, magnetnu terapiju, specijalne kompjuterske programe itd.”

BONUS VIDEO

Tata plače na putovanju bez dece TikTok/ashcasarez