Stomačni virusi koji su praćeni dijarejom i povraćanjem često se javljaju kod dece. Ponekad ovi neprijatni simptomi traju samo dan ili dva, a ponekad duže i uz njih se može javiti i povišena telesna temperatura.

U odnosu na opšte stanje deteta procenićete kakva mu je ishrana potrebna, ali je vrlo verovatno i da mališan neće baš ni želeti mnogo hrane. Međutim, važno je da jede barem malo, a kada najjači "udar" virusa prođe i vrati mu se apetit, evo koju hranu je najbolje da jede.

Preporuka je da detetu ponudite bananu, kompot, pirinač ili suvi tost, a u obzir može doći i neki suvi keks. Najpre detetu dajte manju količinu neke namirnice da biste videli kako će da reaguje i da li će ona uznemiriti sistem za varenje. Ako se kod mališana opet jave mučnina ili povraćanje, sačekajte još malo.

Hidratacija

Povraćanje i dijareja isrpljuju dete, zbog čega je jako važno paziti da mališan ne dehidrira. Najbolje je mališanu davati vodu, a u obzir mogu da dođu i prirodni, ceđeni sokovi razblaženi vodom, kao i pića koja sadrže elektrolite. Izbegavajte slatka i gazirana pića, kao i sva ona koja sadrže kofein jer to podstiče izmokravanje i doprinosi dehidrataciji.

Kod dece mlađe od godinu dana, lekari najčešće roditeljima preporuče i oralnu rehidrataciju. Ukoliko dete još uvek sisa, preporuka je češće stavljanje na dojku, tako da mališan jede češće, ali u manjim količinama. Savet je isti i kod mlečen dohrane – češće, a manje količine će u sistem za varenje lakše podneti.

Takođe, i za stariju decu je preporuka da se tečnost unosi češće u manjim količinama.

Znaci dehidracije

Najpre, obratite pažnju na to koliko tečnosti dete unese tokom dana, a kod mlađe dece će vam korisno biti da obratite pažnju i na broj mokrih pelena.

Kada je reč o starijoj deci, važna je informacija koliko puta je tokom dana mališan išao u toalet da mokri. Mali broj mokrih pelena, odnosno mali broj odlazaka u toalet kod starije dece su prvi znaci da je potrebno pojačati unos tečnosti.

Suva usta su drugi znak dehidracije jer je to znak da je smanjena proizvodnja pljuvačke usled nedostatka tečnosti. Osim toga, ako dete plače, a ne proizvodi suze, i to bi trebalo da bude znak za "alarm".

Čajevi i probiotici

Budite veoma oprezni ako detetu dajete neke čajeve, a najbolje je da se konsultujete sa pedijatrom. Naime, većina čajeva može da sadrži biljke koje ne prijaju deci kada imaju stomačne probleme.

Recimo, čaj od kamilice je u najvećem broju slučajeva bezbedan, ali to svakako ne treba da bude jedini izvor tečnosti koju dete unosi.

Ako je prošao najjači nalet stomačnog virusa i detetu se apetit barem malo vratio, možete da mu ponudite malo jogurta ili kiselog mleka, kako biste podstakli obnovu dobrih bakerija u crevima.

BONUS VIDEO:

AKO IMATE STOMAČNI VIRUS, OVO JEDINO TREBA DA ZNATE! Perišić otkrio simptome 3 najzastupljenija virusa u Srbiji Kurir televizija

(Yumama/N. Z.)