Sluzokoža nosa je vrlo osetljiva i često reaguje na spoljašnje faktore kao što su alergeni. U dodiru sa alergenima, u nosu se proizvodi veća količina sluzi (slina), što rezultuje ili kijavicom (i kijanjem) ili zapušenim nosem. Često se, zbog slivanja iz nosa, javlja i kašalj, naročito noću, kada je dete u horizontalnom položaju.

Kijavica se najčešće javlja kao pratilac prehlade ili gripa, i obično je uzrokovana virusima, tako da upotreba antibiotika nije ni od kakve pomoći. Uz pravilan pristup, simptomi mogu da se olakšaju, ali da bi se organizam u potpunosti oporavio, mora sam da se izbori sa virusom, za šta je potrebno vreme.

Vrste sluzi

Da bi se rešio problem, potrebno je otkriti šta je uzrok kijavice, što ponekad može da se utvrdi na osnovu vrste, odnosno boje i gustine sluzi.

Bezbojna tečna sluz
Najčešće se javlja kod akutnih alergija. Dete često kija, a nosić mu je izrazito crven, jer ga svaki čas briše i na taj način iritira.

Gusta bela i sivkasta sluz
Javlja se kod dece koja su sklona problemima sa sinusima (zapušeni sinusi). Vrlo često se uz takvu sluz javlja i upala grla, a neretko i bronhitis.

Zelena grudvasta sluz
Iako se smatra da se javlja samo kod bakterijskih infekcija, to često nije tako, osim u slučajevima kada je praćena temperaturom. Zelene sline su primetne i kod dece koja imaju hronični problem sa ORL putevima (otorinolaringološkim - uho, grlo i nos).

Kada kod doktora?

Ako kijavica traje duže od dve nedelje, potrebno je da posetite doktora.

Savet +Dete koje je prehlađeno, treba da unosi što više tečnosti. Najbolji su topli napici kao što su čajevi i voda, ali su dobri i prirodno ceđeni sokovi, kao i obična voda.

Takođe, ako vaša beba ima do tri meseca, svaka pojava kijavice treba da se prijavi pedijatru.

Ukoliko je kijavica praćena temperaturom, ako dete kašlje kao da laje, ili se žali na povremeni bol u uvu, odvedite ga na pregled.

Čišćenje nosića

Dok je beba još mala, nosić se uspešno čisti ukapavanjem fiziološkog rastvora i upotrebom pumpice. Prvo se u nosić stavi nekoliko kapi rastvora, pusti se da malo odstoji kako bi sadržaj u nosu smekšao, a zatim se upotrebi pumpica. Čim dete malo poraste, počnite da ga učite kako da „duva“ nos. I za stariju decu isto važi pravilo da se u nozdrve ukapa ili naprska fiziološki rastvor, a posle par minuta dete treba dobro da izduva nos.

Kapi ili bilo koje druge lekove za ublažavanje simptoma nemojte da koristite bez konsultacije sa pedijatrom.

Važno je napomenuti da je čišćenje sluznice nosa poželjno isključivo kada postoji prehlada, odnosno kada je sluznica obolela. Potpuno je besmisleno čistiti bebin nosić svako veče ako za to ne postoje indikacije. Zdravoj sluznici nosa česta ispiranja mogu samo da smetaju. Da ne pominjemo da većina beba plače i otima se kada im se čisti nosić, pa se na taj način suze slivaju kroz nozdrve, što samo pogoršava situaciju. Takođe, pod pritiskom od plakanja, sav sekret iz nosa se sabija u uvo, i tako se stvara osnova za dalju komplikaciju. Naravno, fiziološki rastvor i kapi za nos su odlično rešenje kada za tim postoji potreba.

Tekst: Manja Perić Mitić