Početak škole može na neki način da odredi dalji tok školovanja, zbog čega nije loše da svog budućeg prvaka počnete da učite nekim veštinama, koje nemaju veze sa azbukom i brojevima.
Psiholog Ekaterina Klomova otkriva koje veštine i sposobnosti možete da vežbate, a biće od koristi detetu kada krene u školu.
Dobrovoljnu pažnju
Dobrovoljna pažnja je sposobnost dece da se koncentrišu na nešto što im nije baš previše interesantno. Formira se tek oko šeste, sedme godine, zbog čega nema smisla mlađe dete terati da se koncentriše na ono što ga ne zanima.
Da biste naučili dete da se koncentriše, najpre ga morate naučiti da ne odustaje dok ne završi neki zadatak. Drugo, važno je da mu dajete vreme za samostalne aktivnosti kada dete može da "zabavi sebe".
Sposobnost da razume vezu između uzroka i posledice
Razumevanje uzročno-posledične veze je sam početak razvoja logike. Glavni način razvoja logičnog razmišljanja je kroz razgovor sa detetom, prenosi reči psihologa deti.mail.ru. Kada čitate knjige, razgovarajte o tome šta se desilo, zašto, pobrinite se da dete razume logičan sled događaja u priči. Isto možete da radite i kada gledate crtać, film ili razgovarate o tome kako ste proveli dan.
Sposobnost da izrazi svoje misli i osećanja
Razvoj govora podrazumeva širenje vokabulara, sposobnost da dete sastavlja rečenice, ali i njegov smisao za humor. Govor se razvija kroz razgovore i čitanje. Objašnjavajte detetu značenje nepoznatih reči, ohrabrite ga da iznese svoje mišljenje ili da samo smisli objašnjenje za neke stvari koje ne razume.
Sposobnost pamćenja
Da biste pomogli dete da razvija pamćenje, učite sa njim pesmice, gledajte fotografije sa putovanja i pitajte ga da vam priča da li se seća nečega sa putovanja.
Možete da pokušate i sa nekim od različitih igara pamćenja, poput toga da ređate predmete na pod, zatim, kada dete ne gleda, sklonite jedan, a ostale izmešate i tražite od mališana da pogodi koji predmet nedostaje.
Sposobnost da prati instrukcije
Dete će u školi morati da sasluša nastavnika, da prati njegove instrukcije. Ova sposobnost se najčešće razvija u svakodnevnom životu, kada tražite od mališana da uradi dve ili tri stvari u nizu. Ako vam deluje da vaše dete još nije razvilo tu veštinu, pravo je vreme da počnete da vežbate!
Finu motoriku
Fine motoričke veštine su važne ne samo za pisanje, već i za razvoj mozga. Crtanje, bojenje, senčenje, kao i pravljenje oblika od plastelina, pravljenje mozajka, vez, pletenje, pa čak i kuvanje, sve su to aktivnosti koje "treniraju" ruku i indirektno je pripremaju za pisanje.
Želju za učenjem
Kada dete kreće u prvi razred, važno je da razume šta je škola i šta se tamo dešava, kao i da želi da uči. Mališani su po prirodi radoznali, sve žele da znaju, pa ako se u to ne „mešate“, već ih samo ohrabrujete u tome, biće savršeno spremni za školu.
Psiholog upozorava da zato ne treba da plašite dete školom, pričama kako će biti teško, već da mu jednostavno objasnite da treba školu da shvati ozbiljno. U tome može da pomogne priča o vašem iskustvu iz škole, a možete i da se igrate, tako da vi budete učitelj, a dete đak, a zatim da zamenite uloge.
BONUS VIDEO:
DOKTOR JE BEZ BLAMA TRAŽIO 900 €: Iskustvo mame Danijele iz Novog Sada kojoj je beba jedva preživela jer nije imala pare
SAMO JEDNA DEVOJČICA U SRBIJI SE OVAKO ZOVE: Svaki dan ga čujete, a ne bi vam palo na pamet da je žensko ime
MAME U SRBIJI ODABRALE: Ovo je lista od 10 najlepših imena za dečake, a ne zna se koje ima moćnije značenje
TRI RUSKA MUŠKA IMENA KOJA SRBI OBOŽAVAJU: Vrlo su popularna među mladim roditeljima, zvučna su i imaju moćna značenja
TRI ŽENSKA RUSKA IMENA KOJA SRBI OBOŽAVAJU: Nose ih brojne generacije, ali poslednje 3 godine su mega popularna