Fina motorika, odnosno motoričke veštine, predstavljaju sposobnost da pravimo pokrete koristeći male mišiće u našim rukama i zglobovima. Oslanjamo se na ove veštine za obavljanje ključnih zadataka u školi, na poslu i u svakodnevnom životu.

Ovi mali pokreti su toliko prirodni za većinu ljudi da obično ne razmišljamo o njima. Ali fine motoričke veštine su složene. Oni uključuju koordinisani napor između mozga i mišića. Izgrađene su na grubim motoričkim veštinama koje nam omogućavaju da pravimo veće pokrete, poput trčanja ili skakanja.

Evo nekoliko primera kada koristimo finu motoriku:

  • Držimo olovku ili pišemo
  • Crtanje
  • Korišćenje tastature
  • Korišćenje makaza, igle i drugih alata

Ruska naučnica u oblasti neuronauke, psiholingvistike i teorije uma TatjanaČernigovskaja na svom predavanju "Kako naučiti mozak da uči", objašnjava zbog čega je toliko važan razvoj finih motoričkih sposobnosti kod dece.

"Suočeni smo sa veoma teškim zadatkom: nalazimo se na spoju između osobe koja je pisala po svesci i čitala obične knjige i osobe koja čita hipertekstove, ne zna uopšte da piše, bavi se ikonicama na kompjuteru, pa čak ni ukucava tekstove. Važno je shvatiti da je ovo druga osoba i da ima drugačiji mozak.

Mi odrasli volimo ovaj drugačiji mozak i sigurni smo da u njemu nema opasnosti. Ali ipak ima. Ako malo dete, kada dođe u školu, ne nauči da piše, navikavajući se na male filigranske pokrete olovke, ako u vrtiću ništa ne vaja, ne seče makazama, ne vezuje perle, onda njegove fine motoričke sposobnosti nisu razvijene.

A to je upravo ono što utiče na govorne funkcije. Ako kod svog deteta ne razvijate fine motoričke sposobnosti, nemojte se kasnije žaliti da mu mozak ne radi." - zaključila je doktorka, a prenosi portal lifedeeper.ru.

Pročitajte i - Dr Ranko Rajović: Kako da proverite motoriku kod svog deteta

BONUS VIDEO:

Znaci da je beba sita i zadovoljna TikTok/msheilapozo

(Yumama/T.A.S.)