Deci su do treće godine života tabani ravni, a dijagnoza ravnih stopala ne može da se postavi pre pete godine, kaže traumatolog-ortoped dr Nikolaj Samorjadov. On ističe da bi na prevenciji mišićnoskeletnih poremećaja trebalo početi da se radi što pre, a evo šta to sve podrazumeva.

Do treće godine

Od rođenja do oko godinu i po dana beba ne može da hoda, i za to vreme je dovoljno da je ponekad izmasirate, da je ne povijate previše tesno, da joj ne oblačite male čarape ili pantalone sa stopicama, kao i da je ohrabrujete da bude fizički aktivna.

U uzrastu od godinu i po do tri godine se formira luk na stopalu, i do treće godine bi dete trebalo da ima fiziološki valgus odnosno da je stopalo blago nagnuto ka unutra. Važno je da se obrati pažnja ako su stopala i nakon toga nagnuta ka unutra jer se mogu razviti takozvane X noge ii uvrnuto stopalo, što može da dovede i do krivljenja kičme.

Dr Samorjadov ističe da se korekcija fiziološkog valgusa ispravlja vežbanjem kroz igru, ponekad je potrebno nošenje posebne obuće ili uložaka, a deca mlađa od tri godine bi tu obuću trebalo da nose samo napolju. U kući bi, ističe stručnjak, trebalo da hodaju bosi ili u čarapama.

Kupanje stopala u toploj vodi sa morskom solju takođe je dobro za stopala mališana. U lavor možete da stavite i kamenčiće različitih oblika i veličina i da pustite dete da hoda po nekim ravnijim kamenčićima, kao i da ga ohrabrite da hvata kamenje nožnim prstima, prenosi aif.ru.

Zabavne vežbice za stopala takođe mogu da budu od pomoći, a mogu da se izvode uz dečje pesme. Na primer, dete može da hoda na prstima ili petama, kao i da spušta stopalo lagano od pete ka prstima. Takođe, dete može da vežba stopala i tako što će rolati loptu njima ili tako što će pelenu na podu "složiti" nogama u harmoniku, pa je zatim ispraviti.

Od treće do pete godine

U ovom uzrastu mogu da se jave dva problema sa stopalima – valgus stopala (unutrašnji deo stopala nagnut ka unutra) i varus (prednji deo stopala nagnut ka unutra, spoljašnja ivica ispupčena). Oba problema mogu se ispraviti ukoliko se reaguje na vreme.
U tom uzrastu se, kaže traumatolog-ortoped, korekcija stopala radi pomoću ortopedskih cipela.

Posle pete godine

Nakon pete godine ortopedska obuća više nije dovoljna za ispravljanje deformiteta stopala. Tada se preporučuju ortopedsi ulošci čak i obući koja se nosi kod kuće. Ovi ulošci rade tako što treniraju mišiće.

Podloge za masažu stopala koje su neravne (ali je važno da dete ne oseća bol ili nelagodu kada gazi po njima) i po kojima dete treba da hoda ujutru i uveče po jedan do pet minuta.

Fizikalna terapija

Pored fizikalne terapije koja se sprovodi uz nadzor stručnih lica, i sve vežbe koje se rade od najranijeg uzrasta mogu da budu korisne – na primer, hodanje uzbrdo, rolanje kocki ili olovaka po podu stopalima, podizanje raznih predmeta prstima nogu... Stalnim ponavljanjem ovih vežbi se stopala mališana brzo istreniraju.

Dnevna fizička aktivnost – stopala deteta se razvijaju kada ono trči, skače, penje se, vozi bicikl, trotinet (samo je važno da menja strane, te da naizmenično koristi obe noge).

BONUS VIDEO:

Video Player is loading.
Current Time 0:00
Duration 0:00
Loaded: 0%
Remaining Time 0:00
 
Stream Type LIVE
Stream Type LIVE
Vežbe za stopala (deca) Izvor: Vežbe za stopala (deca)