Za mnoge porodice, deljenje sobe s bebom je jedina dostupna opcija zbog ograničenog prostora ili drugih sličnih razloga. S druge strane, možda vam neće odgovarati ideja o spavanju u zajedničkoj sobi jer to može da ometa san drugih. Svi roditelji misle i rade ono što je najbolje za  bebu. Međutim, ako samo deljenjem spavaće sobe sa bebom, možete da smanjite rizik od SIDS-a za značajan procenat, onda vredi pokušati.

Evo nekoliko saveta za deljenje sobe sa bebama: 

1. Odmaknite krevetac

Samo zato što beba spava u istoj sobi, ne znači da treba da stavite krevetić pored svog kreveta. To će da vas natera da češće proveravate dete i ometate raspored spavanja . Održavanje određene udaljenosti između kreveta i bebinog krevetića daje oboma veću slobodu.

2. Držite bebu na oku

Cela ideja deljenja sobe je da budete sa bebom u istoj prostoriji kako biste mogli da se pobrinete za bebine potrebe čim se jave, a za to je važno da možete da vidite bebu iz svog kreveta. Stoga, umesto da stavite krevetac u ugao sobe gde ne možete da je vidite, postavite krevetac na mesto gde možete lako da pazite na svoje dete čim osetite da ste potrebni.

3. Bela buka

Uređaji za belu buku mogu pomoći u stvaranju udobnog mesta za spavanje za bebu tako što prigušuju druge uznemiravajuće zvukove koji mogu da remete bebin san, kao što su mališani koji trče po kući, zveckanje posuđa, televizor, muzik itd. Ako želite, koristite druge opcije za stvaranje belog šuma kao što su ventilatori, koji isto tako dobro funkcionišu.

 4. Obratite pažnju na osvetljenje

Jaka svetla možda nisu dobra ideja ako novorođenčad i malo dete dele sobu sa roditeljima. Pobrinite se da prostor za spavanje bude taman tako što ćete postaviti zamračne zavese i prigušena svetla. Mrak je savršen recept za čvrst san, međutim, držanje male noćne lampe upaljene ili držanje vrata kupatila lagano otvorenim sa uključenim svetlom, može vam pomoći da se krećete po mraku i vidite bebu.

5. Ublažite sva ometanja

Da li ste se ikada zapitali zašto su dečije sobe uvek u tako nežnim pastelnim bojama, pa, to je zato što umirujuće nijanse pomažu u boljem spavanju. Uverite se da nema stimulativnih smetnji kao što su složene zidne dekoracije, slike jarkih boja, koje mogu da ometaju  bebu. Takođe, ne držite u prostoriji televizor, mobilne telefone ili druge slične stvari.

6. Nabavite dobar tepih

Postavljanje tepiha je odličan način za stvaranje dva odvojena prostora u istoj prostoriji. Takođe, tepih može da apsorbuje zvukove kada želite da hodate na prstima u prostoriji bez uznemiravanja vašeg mališana.

Šta su mane?

Kao što je gore pomenuto, deljenje sobe sa bebama je odličan način da zaštitite svoju bebu. Međutim, postoje neki nedostaci koji su povezani sa ovom praksom. Prvo i najvažnije su šanse da beba migrira u roditeljski krevet, što odojčad stavlja u veći rizik od SIDS-a ili sindroma iznenadne smrti odojčadi. Osim što predstavljaju rizik za bebu, primećeno je da bebe koje dele sobu, spavaju kraće i da spavaju manje tokom noći. Kao rezultat toga, i majke takve bebe spavaju manje, pa su svi neispavani. Majke lišene sna su u većem riziku od postporođajne depresije .

BONUS VIDEO

Beba i pas TikTok/katcandootoo