Konsultant za spavanje Elena Muradova, osnivač Dečjeg centra za spavanje i majka troje dece, deli praktične savete o tome kako dete da prenesete u krevetac da se ne probudi.

Kako uspavati bebu

Tokom prva 3-4 meseca nakon rođenja, beba se prilagođava potpuno izmenjenim uslovima i životu. Ovaj period se ponekad naziva "četvrti trimestar trudnoće", beba se lakše smiruje u uslovima skučenosti, topline, buke, kretanja, ljuljanja – svega na šta se naviknu u maminom stomaku. Roditelji instinktivno ponovo stvaraju ove uslove: nose dete na rukama, ljuljaju ga, pevaju mu. Postoje i drugi načini da pomognete vašoj bebi da ostane budna tokom tranzicije i da se oseća udobnije u krevetiću.

Nemojte žuriti da uzmete dete ako plače u snu

Novorođenčad ima veliki deo REM sna, tokom kojeg su prilično aktivna. Beba može da pomera ruke i noge, otvara oči, smeje se, pravi grimasu, pravi pokrete sisanja, grca, jeca, pa čak i malo plače. Ponekad može biti teško reći da li vaša beba spava ili ne. Ostanite u blizini i posmatrajte. Sasvim je moguće da će se dete vrlo brzo smiriti i mirno nastaviti. Ako je potrebno, pomozite mu da se smiri šištanjem i milovanjem. Beba se postepeno navikava da vreme spavanja provodi u krevetiću.

Učinite prve korake ka samostalnom uspavljivanju

Bebe se dobro smiruju zahvaljujući pokretima sisanja i ljuljanju. Važno je da beba sisa da se smiri i opusti pre nego što zaspi, a ne da zaspi u potpunosti. Pokušajte da je stavite u krevetac potpuno opuštenu, pospanu, ali još ne zaspalu. Ovo će dati priliku bebi da sama zaspi. Na kraju se beba navikne da zaspi sama u krevetiću.

Svake nedelje dete postaje teže. Teže ga je držati u naručju i dugo ljuljati. Ako stalno koristite isti način uspavljivanja, vaša beba će razviti stabilnu naviku da zaspi samo u takvim uslovima, to se zove „asocijacija na spavanje“. I svaki put kada se probudi (sva deca i odrasli se bude tokom prelaska iz jednog ciklusa spavanja u drugi, da na brzinu proveri da li je sve u redu), da bi ponovo zaspalo, potrebno je da bude u istim uslovima.

Formira se začarani krug - nemoguće ga je staviti u krevetac zbog asocijacije da zaspi, a ono ne može da se izvuče iz toga jer dete jednostavno ne zna kako da zaspi drugačije. Ako je dete od rođenja naviklo da zaspi, na primer, u naručju, a onda sa 1 ili 2 godine pokušavate da ga prebacite u poseban krevetac ili sobu, imaće snažan otpor. Zbog toga je sposobnost da se samostalno uspava tako važna. Možete pomoći svom detetu da nauči da samostalno zaspi u bilo kom uzrastu, počev od 4-6 meseci.

Uputstva korak po korak: prebacivanje bebe u krevetac

  • Nikad ne žurite, dajte sebi i bebi vremena. Neka se beba lepo uspava.
  • Zatim se nagnite preko krevetića i zadržite ovaj položaj neko vreme. U isto vreme, ne dozvolite detetu da „visi u vazduhu” čvrsto ga drži uz sebe, savijajući celo telo koliko god je to moguće. Pogodnije je izvoditi takve manevre u pričvršćenom krevetiću ili krevetiću sa visokim dnom.
  • Prvo postavite bebinu glavu, a zatim glatko, celo telo. Deca često osećaju anksioznost kada se prebacuju jer im glava „pada” na krevet. Za njih je to strašno.
  • Ne skidajte ruke odmah. Držite bebu još neko vreme, postepeno oslobađajući pritisak iz ruku.
  • Uklonite ruke jednu po jednu. Prvo nežno uklonite jednu, a drugu ostavite na bebi.
  • Zatim uklonite drugu ruku i lagano je držite slobodnom rukom.
  • Polako otpuštajući pritisak, uklonite ruku.
  • Stanite pored krevetića pre nego što mirno i polako napustite sobu.

Polaganje u pravo vreme

Uobičajeni razlog zašto se dete probudi kada se prebacuje u krevetac ili protestuje protiv spavanja: počinjete da ga stavljaju u krevetić prerano, kada još nije umorno, ili prekasno, kada je već uzbuđeno.

BONUS VIDEO

Džinovska beba od 4 meseca TikTok/devonkelley0