Jedan od većih izazova sa kojim se svaki roditelj suočava jeste spavanje dece, ali i da ga nagovori da ode na spavanje u dogledno vreme kada malo poraste. Mame i tate znaju da trčanje sa donjim delom pidžame po kući, dok gornji deo držite u rukama i pokušavate da uhvatite mališana i objasnite zašto je važno da spava zaista može da bude iscrpljujuće.

Pročitajte i - Jednostavan trik modernih mama za brzo uspavljivanje

Bez obzira koliko se menjali principi roditeljstva, vaspitavanja, i dobili razne nove smernice, jerno ostaje isto - spavanje je od izuzetnog značaja za razvoj deteta. Mnogi stručnjaci ističu da je idealno da dete zaspi u 21:00, a evo šta se menja ako u tome uspete:

1. Brže će se uspavati
Možda mislite da što duže deca ostaju budna, to su umornija i brže će zaspati. Ne, baš naprotiv. Brojna istraživanja su pokazala da što deca kasnije odu u krevet, to im je duže potrebno da počnu da dremaju. Kao rezultat toga, deca koja odu u krevet pre 9 uveče spavaju 78 minuta duže od dece koja idu u krevet kasnije, piše David Wolfe. Takođe je mnogo manje verovatno da će se probuditi usred noći.

2. Hormoni rasta
"Od toga kada dete spava je verovatno jednako važno ili možda važnije koliko i kako spava", kaže pedijatar Mark Vajsblut. Mnogo pre nego što vaše dete postane tinejdžer, hormoni već igraju glavnu ulogu u njegovom razvoju. Rast deteta u velikoj meri zavisi od lučenja hormona koji se prikladno naziva "humani hormon rasta". Lučenje ovog hormona dostiže vrhunac u 22 sata, ponovo u ponoć, a zatim još jednom u 2 sata ujutru. Ali evo caka – ovaj proces ne funkcioniše kako treba osim ako vaše dete ne spava u to vreme. Najintenzivnije se hormon luči u prvim satima spavanja.

3. Produktivnost
Dakle, znamo da deca koja odu u krevet pre 21h dobijaju više, bolje spavaju. Takođe znamo da to pomaže njihovom rastu. Ali evo treće prednosti: Biće produktivniji! Koji roditelj to ne želi? Kako izveštava Parents.com, deca koja se bolje odmaraju imaju bolji raspon pažnje i mogu bolje da se ponašaju u školi.

"Simptomi nedostatka sna i ADHD-a, uključujući impulzivnost i rastresenost, skoro potpuno se odražavaju jedni na druge", kaže dr Džudit Ovens, direktorka medicine spavanja u Dečjem nacionalnom medicinskom centru u Vašingtonu.

Kako da podstaknete svoju decu da odu u krevet ranije
Naravno, svi ovi saveti su beskorisni ako vaše dete odbija da legne u krevet pre 9 uveče.

Evo nekoliko saveta da to zaobiđete:

  • Vežbajte ono što propovedate! Nemojte samo poslati svoje dete u krevet, a zatim ga mučiti zvucima televizije ili razgovorima koje čuje dok leži u sobi. Spremite se za krevet! Čak i ako čitate tiho u svojoj sobi, ovo će biti primer vašoj deci i pokazati im da moraju da se smire.
  • Napravite neku vrstu rituala za spavanje. Da li vaše dete ima omiljenu knjigu? Pročitajte im jedno poglavlje pre spavanja. Počeće da se raduju tim sesijama čitanja.
  • Neka vaše dete ugasi ekrane najmanje dva sata pre spavanja. Plavo svetlo koje emituju ekrani veoma otežava uspavljivanje. Ako ih isključite pre spavanja, mozak vašeg deteta će pomoći da proizvodi melatonin – hormon koji signalizira vreme za spavanje.

Zabranjeno preuzimanje dela ili čitavog teksta i/ili foto/videa, bez navođenja i linkovanja izvora i autora, a u skladu sa odredbama WMG uslova korišćenja i propisima Zakona o javnom informisanju i medijima.

(Yumama/T.A.S.)

BONUS VIDEO:

Dlakavo dete TikTok/bmr_officiel