Regresija sna četvoromesečne bebe roditelje zna da dovede do ludila. Tek što ste uspostavili rutinu hranjenja i spavanja, stiže noćna mora. Ipak, ne bi trebalo da očajavajte jer to traje kratko, a sledeće smernice su sve što treba da znate.
Ukoliko imate bebu od četiri meseca i razmišljate o tome zašto još uvek ne spava ili zašto ste stalno budi, imamo ne baš sjajnu vest za vas! Dobrodošli u regresiju spavanja bebe.
Dešava vam se situacija da samo što ste uspostavili rutinu uspavljivanja i hranjenja, zadovoljni ste svime što ste napravili, ali eto – opet ne ide. Nemojte da brinete, regresije sna su tipične za sve bebe i traju do otprilike godinu dana. I nisu ništa strašno!
Što je regresija sna s četiri meseca?
Tipična regresija sna s četiri meseca znači da se noćno spavanje vaše bebe skraćuje, a ponekad je i mučno i podeljeno u vremenske intervale u kojima se beba budi i plače.
U takvim situacijama dešava se da se dnevni san produžava. Bebe takođe znaju da negoduju kada dođe veče i kada dođe vreme za spavanje, dok na popodnevnu dremku pristaju kao od šale.
Šta možete uraditi po tom pitanju?
Iako ćete biti očajni regresijom sna vaše bebe, ne menjajte ništa u dnevnoj i noćnoj rutini. Beba se već navikla na ono što radite samo joj je potrebna mala pomoć.
Zamračite sobu
Bebe s četiri meseca već imaju dnevni i noćni ritam spavanja, koji uveliko zavisi od dnevnog svetla. Dakle kada je dan one su budne, a kada je noć one spavaju. Ukoliko vaša beba ima regresiju sna, najbolje bi bilo i da tokom dana zamračite sobu kako bi se ona ponovo navikla na noćni ritam.
Držite se rutine
Rutina je spas u svakoj krizi, a beba će regresije spavanja imati još dva puta dok ne napuni godinu dana. Ponavljajte svako veče ono što ste radili prethodne, kako bi se beba osećala sigurno i znala šta da očekuje.
Svež vazduh
Iako bebe od četiri meseca nisu aktivne kao jednogoišnje bebe, pa se i ne umaraju toliko, svejedno su umorne i potreban im je odmor.
A šta to može da bude dobro za bebu? Odgovor je jednostavan- svež vazduh!
Popodne ili predveče izvedite bebu na svež vazduh kako bi se resetovala, verujemo da će joj prijati i da će lepše zaspati.
Pratite signale
Pratite alarme koje vam beba šalje jer vas oni mogu uputiti i pokazati vam da li je beba umorna ili ne. Neke bebe počnu da plaču, neke se uzvrpolje i postanu nemirne, neke bebe trljaju oči, lice, dok će druge da vam traže da ih stalno nosite. Pratite njihove "nervozne" signale i utešite ih.
Budite brzi
Ukoliko imate čudne navike dok uspavljujete bebu, na primer, da šuškate ili da palite svetlo, imajte na umu da je i to može nervirati. Pre nego što počnete da je spremate za krevet pripremite sve kako ne biste prekidali bebin san i kako bi vam "glatko" išlo uspavljivanje.
Skok u razvoju
Beba će regresiju sna dočekati odmah nakon skoka u razvoju nakon trećeg meseca. A to znači da će vrlo vervatno biti gladnija nego inače, pa se trudite da joj udovoljite. Sita beba je srećna beba.
Pročitajte i:
Zapratite nas i na Instagramu!
Pogledajte ovu objavu na Instagramu.
DOKTOR JE BEZ BLAMA TRAŽIO 900 €: Iskustvo mame Danijele iz Novog Sada kojoj je beba jedva preživela jer nije imala pare
SAMO JEDNA DEVOJČICA U SRBIJI SE OVAKO ZOVE: Svaki dan ga čujete, a ne bi vam palo na pamet da je žensko ime
MAME U SRBIJI ODABRALE: Ovo je lista od 10 najlepših imena za dečake, a ne zna se koje ima moćnije značenje
TRI RUSKA MUŠKA IMENA KOJA SRBI OBOŽAVAJU: Vrlo su popularna među mladim roditeljima, zvučna su i imaju moćna značenja
TRI ŽENSKA RUSKA IMENA KOJA SRBI OBOŽAVAJU: Nose ih brojne generacije, ali poslednje 3 godine su mega popularna