Ležanje na stomaku je vežba za vašeg mališana, i iako se to vašoj bebi možda ne sviđa, ali je od suštinskog značaja da pomogne bebi da ojača. Istraživači su otkrili da bebe koje provode vreme licem nadole razvijaju motoričke sposobnosti brže od onih koje to ne rade.
Vreme na stomaku ne bi trebalo da bude mučenje
Vreme na stomaku pomaže bebama da na kraju nauče da se guraju na sve četiri, da se prevrću, da sede, da se pomeraju na stomaku, da puze i podignu se do stajanja. Takođe grade kognitivne veštine dajući vašem detetu drugačiju perspektivu.
Tačnije, vreme na stomaku pomaže vašoj bebi:
- Ojača mišiće koji su im potrebni za sedenje, puzanje i hodanje
- Izbegava ležanje i stvaranje ravne tačke na potiljku
- Vežba podizanje glave i grudi
- Poboljšava svoje motoričke veštine (radnje koje uključuju korišćenje mišića)
- Poboljšava koordinaciju ruku i očiju (kada posežu za igračkama tokom ležanja na stomaku)
Kada bi bebama trebalo da počne da leži na stomaku
Američka akademija za pedijatriju (AAP) preporučuje da svojoj bebi date malo vremena za ležanje na stomaku još prvog dana u bolnici. Što pre vaša beba počne da vežba stomak, pre će se naviknuti na to.
Počnite sa dve do tri sesije svaki dan. Neka svaka sesija bude kratka – samo nekoliko minuta. Neka novorođenčad mogu da izdrže samo minut na stomaku pre nego što počnu da se nerviraju. To je nepoznat položaj i beba može početi da plače odmah nakon što je položite. Ako beba počne da plače, podignite je i pokušajte ponovo kasnije.
Kako beba bude starija, dajte joj duže sesije od tri do pet minuta. Na kraju vežbajte do 30 minuta do sat vremena svaki dan, podeljeno u nekoliko sesija.
Kako da vežbate
Za početak pronađite bezbedno mesto na podu i spustite meko ćebe ili prostirku.
Uverite se da vaša beba nije gladna ili umorna kada je spustite na stomak. Takođe je dobra ideja da ih ne stavljate na pun stomak, što bi moglo biti neprijatno. (Sačekajte oko sat vremena nakon hranjenja da biste izbegli bljuckanje ili refluks kiseline.) Dobro vreme da probate je kada se vaša beba probudi iz dremke ili posle promene pelena.
Ostanite na dohvat ruke bebi kako biste je zaštitili. Možete leći sa njom ili sedeti u blizini. Razbacajte nekoliko igračaka u blizini da ih beba gleda – kada bude starija, možete podstaći bebu da posegne za njima.
Ako vaša beba počne da plače, pokušajte da je nagovorite da potraje još malo pričajući, pevajući ili igrajući se sa njom. Kada je vašoj bebi definitivno dosta, pokupite je i pokušajte ponovo kasnije.
Tolerancija vaše bebe na vreme u stomaku će se postepeno povećavati sa iskustvom i malo nagovaranja. Mnoge bebe postaju zadovoljnije na svom stomaku kako jačaju i osećaju više kontrole. Razmišljajte o tome kao o sopstvenim vežbama: one su mnogo prijatniji kada se naviknete na njih.
Da bi ušli u rutinu, neki roditelji prevrću svoje bebe na stomak nekoliko minuta nakon svake promene pelena. Lako je zapamtiti da to uradite, a beba to može i da očekuje. Beba takođe može da uživa u pogledu ako je na stolu za presvlačenje. Samo budite sigurni da držite ruku blizu da vaše dete ne može da se otkotrlja.
Ako vaša beba zaspi tokom vremena na stomaku, nežno je okrenite na leđa – to je ipak najsigurniji položaj za spavanje za bebe.
Vreme na stomaku po uzrastu
Vreme za stomak u početku može biti borba, ali uskoro će vaše dete savladati veštine poput podizanja glave i grudi i prevrtanja - a vreme za stomak će biti samo deo njihove uobičajene rutine. Evo šta možete očekivati prema uzrastu.
Novorođenče
U ovom ranom periodu, jedan do dva minuta, četiri do pet puta dnevno može biti sve što vaše novorođenče može da podnese. Pre nego što mogu da okrenu ili podignu glavu, vreme za stomak nije baš privlačno. Da bi vašoj bebi vreme na stomaku bilo prijatnije, pokušajte sa praksom stomak na stomak: Lezite na leđa i stavite novorođenče na svoje grudi.
1. mesec
Sada kada je vaša beba više navikla na stomak, pokušajte da povećate dužinu svake sesije za minut ili dva. Ciljajte na sesije od tri do pet minuta. U ovom uzrastu, vaša beba može da počne da nakratko podiže glavu dok je na stomaku i okreće je s jedne na drugu stranu.
2. mesec
Sa 2 meseca, vaša beba će verovatno biti već navikla na ležanje na trbuščići i to će raditi bez po muke. Očekujte da beba podigne glavu dok je na stomaku i pomera je s jedne na drugu stranu. Da biste je ohrabrili, stavite zanimljive igračke u vidno polje sa obe strane. Ili, sedite sa strane i ohrabrite bebu da pomeri glavu da vas pogleda.
3. mesec
Sa 3 meseca, pokušajte da vaša beba provede 30 minuta na stomaku svaki dan, podeljeno na kraće sesije. Vaša beba sada verovatno mnogo bolje kontroliše svoju glavu – možda će moći da podigne glavu do 45 stepeni dok je na stomaku i da je drži mirno. (Možete ih ohrabriti držanjem igračke u visini očiju ispred bebe.) Neke bebe mogu da urade „mini sklek“ tako što će podići glavu i grudi i koristiti podlaktice kao podršku.
4. mesec
U ovom uzrastu, vaša beba će možda više voleti da je potrbuške na podu, gde ima toliko mogućnosti za istraživanje! Očekujte da vaša beba podigne glavu visoko bez ikakvog oslonca, podigne laktove i podigne grudi od poda. Može da posegne za igračkom koja visi iznad i početi da se prevrće sa stomaka na leđa.
5. mesec
Vaša beba će sada možda moći da se kotrlja sa leđa na stomak i sa stomaka na leđa - što znači da bi se vaše dete moglo valjati po sobi. U ovom trenutku, ne morate da brinete o tome koliko vremena vaša beba je na stomaku, jer je to savladala. Dok je stomak spušten, vaša beba može da se ljulja na stomaku, udara nogama i pravi plivačke pokrete rukama. Takođe može da pomera ruke napred da bi dohvatila igračke.
6. mesec
Mnoge bebe su u ovom uzrastu gospodare vremenom na stomaku. Mogu da se otkotrljaju na stomak i otkotrljaju na leđa kada im je dosta. Neke bebe mogu čak da počenu da se guraju sa stomaka u sedeći položaj, ili da ustanu na sve četiri i da se ljuljaju napred-nazad.
Šta ako moja beba mrzi da leži na stomaku
Mnogim bebama je udobnije na leđima, gde provode većinu svog vremena – uključujući sate spavanja i vreme provedeno u sedištima za kola, ljuljaškama.
Dakle, ako vaša beba izgleda jadno na stomaku, to bi moglo biti zato što joj je nepoznato. U početku, bebama je težak posao da drže glavu podignutu kada su na stomaku. Osim toga, odozdo ne mogu da vide baš ništa. Potrudite se da ih zabavite, igrajte se ali nikada ih ne silite.
BONUS VIDEO
DOKTOR JE BEZ BLAMA TRAŽIO 900 €: Iskustvo mame Danijele iz Novog Sada kojoj je beba jedva preživela jer nije imala pare
SAMO JEDNA DEVOJČICA U SRBIJI SE OVAKO ZOVE: Svaki dan ga čujete, a ne bi vam palo na pamet da je žensko ime
MAME U SRBIJI ODABRALE: Ovo je lista od 10 najlepših imena za dečake, a ne zna se koje ima moćnije značenje
TRI RUSKA MUŠKA IMENA KOJA SRBI OBOŽAVAJU: Vrlo su popularna među mladim roditeljima, zvučna su i imaju moćna značenja
TRI ŽENSKA RUSKA IMENA KOJA SRBI OBOŽAVAJU: Nose ih brojne generacije, ali poslednje 3 godine su mega popularna