Da biste bili sigurni da je vreme pravo, možete potražiti neke ključne razvojne prekretnice pre nego što stavite bebu u visoku stolicu za hranjenje beba. Sedenje bez podrške i početak probanja čvrste hrane, na primer, dobri su pokazatelji da je vaša beba spremna. Evo šta treba da znate.
Kada vaša beba može da sedi u visokoj stolici?
Kada beba može da sedi uspravno bez podrške, ona je razvojno spremna da sedi u visokoj stolici. Trebalo bi da pokažu prilično dobru stabilnost i kontrolu kada sede, uz samo blago pomeranje. Sposobnost da drže glavu uspravno je takođe neophodna.
Proizvođači visokih stolica obično imaju preporuku za uzrast za svoje proizvode; većina predlaže da sačekate dok beba ne napuni 6 meseci pre upotrebe visoke stolice. To je dobra polazna tačka, ali prvo ćete želeti da se uverite da je vaša beba spremna. Na kraju krajeva, svako dete se razvija različitom brzinom, a iz bezbednosnih razloga ne želite da žurite.
Prednosti visoke stolice
Korišćenje visoke stolice ima koristi i za bebe i za roditelje. Na primer, omogućava vam da budete slobodnih ruku tokom obroka, tako da možete da jedete svoju hranu i lakše pomažete drugoj deci. Vaša beba takođe dobija sedište u prvom redu u porodičnoj interakciji koja se dešava oko stola i to pomaže njihovom društvenom i jezičkom razvoju.
Šta je sa visokim stolicama za ležanje?
Ako vaša beba još ne dostiže ove razvojne prekretnice ali i dalje želite da koristite visoku stolicu, razmislite o kupovini stolice sa naslonom. Mogu se koristiti u uspravnom položaju, tako da su takođe korisne dok vaša beba raste.
Nikada ne hranite bebu dok je u ležećem položaju; bebe kojima je potrebno ležanje nisu spremne za čvrstu hranu, tako da ovo predstavlja opasnost od gušenja. Umesto toga, mnogi roditelji smatraju da je ležeći položaj pogodan kao mesto za odmor njihove bebe možda dok pripremaju večeru ili jedu porodične obroke. Kada vaše dete može da sedi uspravno, možete postaviti stolicu u uspravan položaj za hranjenje.
Početak korišćenja
Kada vaša beba bude mogla da sedi uspravno, razmislite o tome da je upoznate sa visokom stolicom. Uzimanje stolice za "probnu vožnju" može im pomoći da se udobnije smesti na svom novom malom tronu. Dajte im tanjir, šolju i kašiku da se igraju i imaćete jednu prepreku manje koju treba da savladate kada dođe vreme da počnete da jede čvrstu hranu.
Neke bebe vole da budu deo društvene interakcije tokom obroka, pa postavite stolicu za hranjenje tako da vas beba može lako videti, ali ne mogu da dosegnu ništa na stolu. Takođe ne bi trebalo da mogu da šutiraju sto nogama, što bi moglo da dovede do njegovog prevrtanja.
Kada bebe mogu da započnu sa čvrstom hranom?
Većina beba je spremna da počne da jede čvrstu hranu između 4. i 6. meseci starosti. Iako je svaka beba drugačija, neki ključni pokazatelji da je vaša beba spremna da jede čvrstu hranu usklađeni su sa pokazateljima da je spremna da sedi u visokoj stolici, uključujući sposobnost da sedi bez pomoći uz čvrstu kontrolu glave i vrata. Takođe bi trebalo da otvore usta kada im se pruži hrana, prinesu predmete ustima i pravilno gutaju.
(Yumama/J.D.)
BONUS VIDEO
DOKTOR JE BEZ BLAMA TRAŽIO 900 €: Iskustvo mame Danijele iz Novog Sada kojoj je beba jedva preživela jer nije imala pare
SAMO JEDNA DEVOJČICA U SRBIJI SE OVAKO ZOVE: Svaki dan ga čujete, a ne bi vam palo na pamet da je žensko ime
MAME U SRBIJI ODABRALE: Ovo je lista od 10 najlepših imena za dečake, a ne zna se koje ima moćnije značenje
TRI RUSKA MUŠKA IMENA KOJA SRBI OBOŽAVAJU: Vrlo su popularna među mladim roditeljima, zvučna su i imaju moćna značenja
TRI ŽENSKA RUSKA IMENA KOJA SRBI OBOŽAVAJU: Nose ih brojne generacije, ali poslednje 3 godine su mega popularna