Zdrave bebe ne "kake" u materici. Hranljive materije im se isporučuju preko pupčane vrpce, već rastvorene u krvi i potpuno spremne za upotrebu, tako da se feces, stolica, praktično ne formira.

"Kakenje" počinje nakon rođenja! U prva 24 sata života, beba kaki mekonijum, poznat i kao originalni izmet. To je gusta zeleno-crna masa, poput plastelina, bez mnogo mirisa. Mekonijum se sastoji od sluzi, vode, žuči i ljuštenih ćelija iz crevne sluznice, piše portal heinz-baby.ru.

Zatim, u prvih 2-3 dana života, mekonijum se postepeno zamenjuje prelaznim fecesom. Ovo je tečna stolica, čija boja može varirati od tamno zelene do svetlo narandžaste. I tek do 7-8 dana beba počinje da kaki "normalno".

Kod dojene dece učestalost stolice je obično jednaka učestalosti hranjenja, tj. novorođenče može da kaki do 12-15 puta dnevno, u malim porcijama. Normalno, stolica malog deteta je tečna, različitih nijansi žute boje, kiselkastog mirisa.

Bebe hranjene formulom "kake" ređe - 1-4 puta dnevno. Njihova stolica je gušća, ponekad neprijatnog mirisa, braonkasto-zelenkaste boje.

Pošto se crevna mikroflora razvija u prvim mesecima života, priroda stolice, njena učestalost, boja i konzistencija mogu se promeniti, to je normalno. Trebalo bi da se obratite lekaru ako vaša beba ima bol u stomaku i/ili penu, sluz ili tragove krvi u stolici.

BONUS VIDEO:

Ženi na porođaju oči postale krvave TikTok/reynaybella

(Yumama/T.A.S.)