Šta je karakteristično za bebin šesti mesec?


Beba sve više "proučava" igračke, i to u dužem vremenskom periodu. Kada želi da se igra "posebnim" igračkama, u mogućnosti je da ih sama dohvati. Njen cilj može da bude dovoljno precizan - da se dokopa određenih predmeta.

● Verovatno je beba već otkrila radost u tome da do izvesnog stepena bude nezavisna. Kad god je to dozvoljeno, ona će da se "odgurkuje" okolo svojim ručicama i nožicama - kako bi mogla da se približi predmetima van svog domašaja.

● Vaša beba je sada dovoljno jaka da stabilno sedi u uspravnom položaju. Ona ne može da se sasvim sama postavi u sedeći položaj, ali će biti u stanju da se sama pridržava ako je stavite da sedne na prostirku na podu. Beba

Aktivnosti u šestom mesecu

* Drži glavu pravo kada se postavi u sedeći položaj. * Sedi sama, uz minimalnu podršku.* Proizvodi zvukove poput samoglasnika-suglasnika. * Poseže za predmetima da ih "zgrabi".* Prevrće se napred-nazad.* Otvara usta da prihvati kašiku.* Pije iz šolje, uz pomoć.* Može da drži flašicu.* Imitira neke izraze lica

će na početku da se podupire rukama, a uskoro će slobodno da sedi, dok će njene ručice biti zaokupljene igračkama. Kada se naginje prema napred, beba će da se pridržava rukama, i tako pokušati da spreči pad.

● Beba je naučila kako da uspešno komunicira svoje potrebe. Sada će početi da dobro prikazuje svaku svoju emociju. Bićete svedok njenih preslatkih osmeha i živahnih pokreta kada je srećna, kao i  mirnog, povučenog ponašanja kada je umorna, tužna, ili usamljena. Očekuje se da i dalje plače, kao što je činila ranije - kako bi signalizirala potrebu za pažnjom, hranom, ili promenom pelena.

● Vaša beba će nastaviti da eksperimentiše sa svojim glasom. Čućete iznenadne, glasne, jake izlive emocija, ali i nežno tepanje i gugutanje, kao i duge nizove na izgled nepovezanih zvukova. To beba pokušava da govori kao i vi, pa proizvodi glasove koje čuje oko sebe svakog dana.

Ljuljaške-ležaljke i stolice za odojčad su u ovom periodu pravi favoriti (bilo da su fiksnom ili položaju za ljuljanje). Prednosti su brojne. Beba može mirno da spava, zahvaljujući blagom njihanju i  nežnim pokretima, ili da se razdragano igra, srećna dok se ljuljuška u zabavnoj sedeljki-klackalici (koja je dobro pričvršćena).
Pogodnost kod ovakvih sedišta je i što naslon može da se nagne tako da pruža maksimalnu udobnost.

● Vaša beba će da koristi celu svoju ruku kao male grabulje - da bi posegnula za udaljenim predmetima i privukla ih sebi. Doduše, lako je moguće da postane frustrirana i počne da plače ukoliko ne može da dohvati stvari za koje je najviše zainteresoavana.

● Iako je, možda, u mogućnosti da brzo dospe do poda - taj pokret je za bebu ipak malo težak i nezgodan.

● Nemojte da se iznenadite ako beba počne da pokazuje zanimanje za hranu koju vi jedete. Javlja se i zanimanje da se hrani prstićima, kao i želja da se igra hranom.


Snežana Damnjanović Mitić