Mnoge mame imaju dilemu kako da obuku bebu kada dođe zima i temperature postanu nešto niže. To, naravno, zavisi od toga gde će beba boraviti, ali generalno je pravilo da je dovoljno da dete obučete isto onako kako ste i vi obučeni, plus još jedan sloj garderobe.

Oblačenje kada ste u zatvorenom

Ukoliko dete boravi u zatvorenom prostoru gde je toplo, uglavnom je dovoljno da mu obučete jedan sloj odeće dugih rukava, ali možete eventualno da dodate čarapice kako bi nogicama bilo toplo.

Svakako, uzmite u obzir kolika je temperatura u prostoriji gde beba boravi i prilagodite odeću ako je potrebno. Na primer, ako vam je u kući dovoljno toplo da vi budete u majici kratkih rukava, dovoljno je da beba nosi jedan sloj odeće dugih rukava, ali ako je vama potrebno nešto više odeće da bi vam bilo toplo, najbolje je da i bebi obučete bar dva sloja odeće.

Odeća za boravak napolju

Ako će beba biti u kolicima ili na snegu duži vremenski period, razumljivo je da želite da se pobrinete da joj bude što prijatnije. Najbolje je da obučete više tanjih slojeva, koji će omogućiti da mališanu bude toplo.

Kapa je potrebna kako bi glavica zadržala toplotu, a dobra opcija su i vodootporni skafanderi ili jakne, ako će beba biti izložena snegu. Preporučljivo je da bebi stavite i rukavice i obujete čizmice, piše healthline.com.

Ukoliko dete vozite u kolicima, dobra opcija su i zimske navlake za kolica, ali obratite pažnju – ako je navlaka deblja, to znači da je bebi u kolicima toplije, pa pazite koliko slojeva odeće oblačite mališanu kako biste izbegli pregrevanje.

Odeća za vožnju u autu

Čini se da nije baš jednostavno obući dete prikladno za vožnju u automobilu, odnosno auto-sedištu. Američka akademija za pedijatriju preporučuje da mališanima ne oblačite debele zimske jakne ili skafandere kada sede u ovim sedištima, a razlog je bezbednost.

Stvar je u tome da pojasevi ne mogu da se zakače dovoljno blizu bebinog tela ako je obučena u skafander ili debelu jaknu, što predstavlja opasnost u slučaju saobraćajne nezgode.

Preporuka je da bebu, kada je vozite u automobilu, obučete u tanju, užu odeću, ali recimo u dva sloja – na primer, hulahopke ili helanke i pantalonice, a gore bodi i džemper, uz čarapice, čizmce, kapicu i rukavice.

Odeća za spavanje

Kada je reč o oblačenju bebe za spavanje, imajte na umu da mališani bolje spavaju u malo hladnijim prostorijima, a time se takođe smanjuje i rizik od sindroma iznenadne smrti odojčeta.

Pidžamice ili kombinezoni sa stopalima su dobar izbor, a kod mlađih beba se mogu koristiti i vreće za spavanje ili ih možete poviti ako je u sobi hladnije ili je prosto mališanu tako udobnije. Imajte na umu da se pokrivanje mališana ćebadima ne preporučuje do godinu dana, naročito noću, kada niste budni da nadzirete dete.

BONUS VIDEO:

Trik za gasove i grčeve kod beba TikTok/enchantednanny