Postoje periodi u našem životu koji nas, bez obzira na to koliko smo spremni, ipak iznenade, pa se ne snađemo najbolje. Jedan od njih je i rođenje deteta. Toliko radosti, sreće… ali je uvek prisutna i neka sumnja: da li imamo dovoljno mleka, da li dobro dojimo bebu, razumemo li njene potrebe, da li smo dobri roditelji?

Stručnjaci kažu da je sve to sasvim normalno, ali mi i dalje ostajemo bez pravih odgovora na mnoga pitanja. Uostalom, čije savete slušati, kada dolaze sa svih strana? Zbog toga je, posle izlaska iz bolnice, patronažna sestra najdraži gost u kući. Ona pruža podršku i podsticaj svim članovima porodice, pre svega kada je u pitanju pomoć u negovanju bebe, ali i majke.

Upravo zbog toga je Milka Živković, dugogodišnja patronažna sestra, došla na ideju da otvori prvu privatnu patronažnu službu - "Nega Beba". Na pitanje odakle joj ideja, odgovorila nam je u dahu: "Da bi me majke imale za sebe - onoliko dana i vremena koliko im je potrebno da steknu sigurnost i samopouzdanje u odnosu sa novim članom porodice".

Patronažne sestre iz patronažne službe "NegaBeba" dolaze do porodilje i novorođenčeta istog dana po izlasku iz porodilišta. Nekim mamama je to zaista neophodno, kako bi se prva noć kod kuće lako prebrodila.

Kakvu vrstu usluga pružate?

- Mi se isključivo bavimo babinjarom (porodiljom do 40 dana), novorođenom bebom i odojčetom. Usluge koje pružamo su brojne: pravilna nega novorođenčeta, zbrinjavanje pupčanika, kupanje bebe, pravilna tehnika dojenja, kontrola stanja bradavica majke, podsticanje laktacije, rana stimulacija razvoja bebe, masaža bebe, način nošenja, položaj u krevecu, saveti o pravilnoj ishrani majke i odojčeta, kako se «boriti» protiv grčeva… i još mnogo toga.

Patronažna sestra je tu da ojača odnos između majke, deteta, supruga i porodice. Ima momenata kada treba približiti dete roditeljima, ali i roditelje detetu. Objasniti im, pokazati da su oni jedna velika porodica, u kojoj je neophodno uzajamno poštovanje i razumevanje. Tako da patronažna sestra veoma često bude važan član porodičnog tima, do onog trenutka kada roditelji osete psihofizičku spremnost za preuzimanje svih obaveza i odgovornosti oko novorođenčeta.

Koliko vremena provodite u poseti?

- Jedan od razloga zbog kojih sam odlučila da otvorim privatnu patronažnu službu "Nega Beba" je i taj što sada roditelji biraju vreme kada žele da dođem do njih, a ja ostajem onoliko dugo koliko je njima potrebno. Posete se određuju prema potrebi, a njihov broj i vremenski okvir zavise od pojedinačnog slučaja. Nekad je to sat i po, nekad dva i po sata, a nekad i duže.

Ja ne nosim sat, ne žurim nigde, i svima nam je zaista lepo, jer smo maksimalno opušteni. Naša služba radi sedam dana u nedelji, od 9 do 20 časova, pa svako može da izabere vreme posete koje njemu najviše odgovara.

Da li porodilje mogu da vas pozovu ukoliko imaju samo problem sa dojenjem ili ranom?

- Naravno! Mi ćemo, bez obzira na razlog poziva, uvek da pregledamo stanje rane od epiziotomije ili carskog reza kod porodilje, i po potrebi da je na adekvatan način obradimo. Uvek ćemo da pregledamo i stanje dojki, jer mastitis može da se pojavi i dvadesetog dana od porođaja.

Kao što sam rekla, mi se bavimo porodiljama, novorođenčetom i odojčetom, pa samim tim - sve ono što se javlja u tom periodu, u mogućnosti smo da zbrinemo, ili uputimo roditelje na pravu adresu. Naša služba kao konsultante ima pedijatra, nutricionistu, fizijatra, ginekologa…

Vaša poruka roditeljima?

- Patronažna služba "Nega Beba" je uvek tu da vam pomogne da uživate sa porodicom, da steknete veštinu u radu sa bebom (ili bebama), naročito ako ste mladi roditelji. Pažnja, ljubav i vreme provedeno sa detetom, mnogostruko povoljno će da se odrazi u budućnosti.

Dragi roditelji, sada znate gde možete da potražite pomoć, i od koga da dobijete odgovore na pitanja koja vas muče. A to će vam omogućiti da sa ljubavlju i mirom uživate u odrastanju vašeg deteta.

Tekst priredila Vesna Stanimirović