Podrigivanje bebe je često ključni deo procesa hranjenja; može to učiniti kada menjate grudi, nakon nekoliko mililitara formule ili kada beba završi sa jelom. Ako lije suze dok podriguje, možda to govori o gladi, posebno ako ste prestali da hranite da bi beba podrignula. Međutim, druga pitanja bi takođe mogla biti u igri. Evo nekoliko razloga zašto bi vaša beba mogla da plače kada podrigne.

Zarobljeni gas

Bez obzira da li je vaša beba dojena ili hranjena na flašicu, ona će neizbežno progutati malo vazduha zajedno sa svojim mlekom ili formulom. Kada previše vazduha ostane zarobljeno u njihovom stomaku, to može dovesti do nelagodnosti sa gasovima, uzrokujući da vaša beba plače i možda čak i povlači noge.

Podrigivanje pomaže vašoj bebi da oslobodi vazduh koji je zarobljen u stomaku i čini joj situaciju udobnijom tokom i nakon hranjenja. Takođe može smanjiti količinu bljuckanja sa kojom morate da se nosite, prema Američkoj akademiji za pedijatriju (AAP).

Neke bebe razvijaju kolike i imaju tendenciju da prolaze kroz duge periode plača svaki dan, što često odgovara hranjenju. Bebe sa kolikama obično plaču više od tri sata dnevno najmanje tri dana u nedelji. Kolike obično počinju oko 2 nedelje starosti i dostižu vrhunac oko 6 nedelja. Kada vaša beba napuni 4 meseca, ove epizode ​​grčeva bi trebalo da se smire.


Ako sumnjate da vaše novorođenče može imati kolike, važno je da ih pregleda pedijatar. Drugi potencijalni uzroci preteranog plača će morati da budu isključeni pre nego što se mogu dijagnostikovati grčevi.

Ako vaš pedijatar dijagnostikuje grčeve, oslonite se na pomoć drugih da biste prebrodili ovo teško vreme. Obično bebe sa grčevima plaču uveče, pa zamolite prijatelje, članove porodice ili partnera da vam pomognu. Možda možete naizmenično tešiti bebu kako ne biste postali mentalno iscrpljeni ili frustrirani. I podsetite se da su kolike obično kratkotrajne. Kada vaša beba napuni 4 meseca, verovatno će nestati.

Refluks kiseline

Ako vaša beba ima tendenciju da bude nervozna nakon jela, ili ako prilično izbaci, može imati gastroezofagealni refluks (GER) ili refluks kiseline. Ovo stanje se javlja kod oko dve trećine beba i obično nije razlog za zabrinutost, iako može učiniti vašu bebu malo nervoznijom nego što je normalno kada jede. Obično se refluks kiseline pojavljuje kada vaša beba napuni 2 do 3 nedelje i dostiže vrhunac oko 4 ili 5 meseci starosti. Ali kako vaša beba sazre, nauči da drži glavu podignutu i ​​počne da sedi, ovo stanje će se verovatno rešiti. Kada dostignu svoj prvi rođendan, refluks kiseline možda više neće biti problem. U međuvremenu, možete pomoći da ublažite njihovu nervozu tako što ćete ih držati uspravno najmanje 30 minuta nakon hranjenja. Takođe bi trebalo da izbegavate aktivnu igru kao što je poskakivanje ili stavljanje u ležaljku dok im se sadržaj stomaka ne smiri.

Preosetljivost na hranu ili alergije

Neke bebe, posebno one koje su dojene, će plakati nakon jela zbog osetljivosti na hranu. Na primer, možete primetiti da vaša beba ima tendenciju da bude nervozna ako imate kofein ili ako jedete začinjenu ili gasovitu hranu poput brokolija ili kupusa. Možete pokušati da privremeno eliminišete ove namirnice iz svoje ishrane ili ih izbegavate neposredno pre nego što dojite. U retkim slučajevima, bebe hranjene formulom i dojene mogu biti osetljive na ili čak alergične na protein kravljeg mleka. Ova vrsta alergije se javlja kod oko 3% odojčadi. Osim što plaču nakon hranjenja, mogu razviti osip, povraćati ili imati dijareju. Ako primetite bilo koji od ovih simptoma, ili ako samo sumnjate na alergiju na mleko, važno je da razgovarate sa pedijatrom vašeg deteta. Obično se ova situacija može lako rešiti eliminisanjem mlečnih proizvoda iz vaše ishrane ako dojite ili prelaskom na biljnu formulu ako hranite formulu.

Koliko često treba da podrigne bebu?

Korisno je podrignuti bebu nekoliko puta dok se hrani. Možete početi tako što ćete ih podrigivati svaki put kada pojedu nekoliko zalogaja, svakih pet minuta ili kada promenite grudi. Ako ih periodično podrignete, biće manje zarobljenog vazduha u njihovom stomaku, a ispuštanje manjih količina vazduha neće biti tako neprijatno kao ispuštanje veće količine.

Međutim, čak i sa podrigivanjem, neke bebe i dalje uzimaju mnogo vazduha dok doje ili se hrane na flašicu. Možete smanjiti količinu vazduha koju vaša beba upija tako što ćete je hraniti u uspravnijem položaju umesto da joj dozvolite da leži ravno na leđima.

Ako dojite, uverite se da je vaša beba čvrsto stegnuta, to može da smanji količinu vazduha koju proguta. Ako hranite na flašicu, izaberite cuclu koja ima odgovarajuću brzinu protoka za uzrast i razvoj vaše bebe. To znači da obratite pažnju na veličinu i broj rupa na vrhu bradavice. Ako je protok prebrz, vaša beba će možda morati da uzme velike gutljaje i proguta mnogo vazduha tokom procesa. S druge strane, cucla koja ima suviše spor protok takođe može dovesti do gutanja vazduha. Cucle dolaze u nekoliko oblika i veličina, a možda ćete imati više sreće sa nekim vrstama od drugih. Eksperimentišite sa različitim dok ne pronađete onu koja radi. Očekujte da promenite tip cucle kako vaša beba raste i postaje veštija i zrelija hranilica.

(Yumama/J.D.)

BONUS VIDEO

Recept za čorbu od povrća malog šefa TikTok/ best_chefme