Dečja gojaznost je iz godine u godinu sve rasprostranjenija, a sve češće se javlja i u ranom uzrastu. U razvijenim zemljama, svako treće odojče ima prekomernu telesnu težinu. Bucmaste bebe postaju gojazna deca, a skoro polovina gojaznih sedmogodišnjaka postaju gojazni odrasli ljudi.
Rizik po zdravlje
Kao i kod odraslih, gojaznost kod dece nosi brojne zdravstvene rizike, kao što su: kardiovaskularne bolesti, dečja hipertenzija (visok krvni pritisak), dijabetes, problemi sa zglobovima, a česte su i smetnje sa disanjem tokom spavanja. Ova deca mogu da imaju i brojne psihičke probleme, koji su rezultat odnosa drugih mališana prema njihovom "punačkom" izgledu. Dešava se da ih zadirkuju u školi, čak i odbacuju. A deca pate više od odraslih, lakše gube samopoštovanje i sklonija su depresiji.
Višak masnih ćelija
Gojaznost se obično definiše kao prekomerno nagomilavanje masnog tkiva. Uopšteno govoreći, gojazno odojče je ono čija ukupna težina ima više od 25 odsto masti - kod dečaka i više od 32 odsto masti - kod devojčica, ili 120 odsto od idealnog odnosa težine za dužinu. Merenje kožnog nabora mnogo tačnije određuje masne naslage.
Telo nagomilava mast povećanjem broja ili zapremine masnih ćelija. Ovo je važno za kontrolu dečje gojaznosti, jer se masne ćelije stvaraju uglavnom u dečjem uzrastu. Broj i veličina masnih ćelija brže raste kod gojaznih nego kod mršavih beba i dece, tako da ovi mališani na početku adolescencije već imaju više masnih ćelija nego što je potrebno.
Razlozi za gojaznost
Iako je pitanje jednostavno, niko na njega nije dao kompletan odgovor. Sva dosadašnja istraživanja ukazuju na kompleksnost faktora koji su u to uključeni, ali je jasno da su prve godine života, tačnije prvi meseci - presudan period za razvoj gojaznosti.
*Porodično nasleđe
Gojaznost je često nasledna. Naučnici su otkrili čak pet gena povezanih sa gojaznošću. Punački roditelji će, verovatno, da imaju istu takvu decu. Ako je gojazan jedan od njih, rizik od razvoja gojaznosti kod mališana je 40 odsto, a ako su oba gojazna, rizik raste do 80 odsto. Nasleđe se ispoljava u sklonosti ka gojaznosti, rasporedu masnih naslaga i reakciji na preveliko unošenje hrane. Takođe se nasleđuju afiniteti za određenu hranu - na primer, za slatkiše (koji su vrlo kalorični). Mališani koji vole slatko, svakako su redovno uzimali slatku hranu tokom odojačkog perioda.
Dakle, najvažniji faktor u nastanku dečje gojaznosti je gojaznost roditelja, pre svega majke. Deca gojaznih majki su manje aktivna, a u prvim mesecima više napreduju u telesnoj težini od dece čije majke nemaju prekomernu težinu - što ukazuje na urođenu sklonost ka nagomilavanju energije. To može da potiče od jakih genetskih predispozicija, ili od načina života (nezdrave ishrane i manjka fizičkih aktivnosti). Mnogi gojazni roditelji imaju gojaznu decu jer im nameću loše navike u ishrani još u periodu odojčeta.
*Malo trošenje energije
Bucmaste bebe su mirnije od mršavih, pokreti su im nespretni i "usporeni". Ta sporost nije posledica njihove gojaznosti, već njen uzrok. Naravno, kada dete jednom postalo debelo, njegova veličina ga dalje usporava.
*Nutritivni faktori
■ Za prekomernu telesnu težinu ima i drugih "krivaca". Pre svega, treba pomenuti zastupljenost šećera u ishrani. Majke svojim bebama rano uvode šećer u ishranu, što je u velikom broju slučajeva vezano za tradiciju. Neretko se dešava da zaslađuju sve što bebe piju, jer smatraju da je tako ukusnije.
■ Greška je i rano uvođenje nemlečne hrane. Većina majki misli da sa tim treba početi što ranije, kako bi dete bolje napredovalo. No, suviše rano uvođenje čvrste hrane, pre navršena četiri meseca - može da dovede do gojaznosti.
■ Odojčad na veštačkoj ishrani ima više izgleda da postane gojazna. Jedan od razloga leži u sastavu adaptiranog mleka, koji je "konstantan". Naime, majčino mleko se menja tokom podoja, pa na kraju sadrži znatno više masti nego na početku. Kako masti imaju zasićujuću ulogu, beba gubi apetit i prestaje da sisa. Toga nema u adaptiranom mleku, tako da bebe koje se veštački hrane - mnogo lakše dobijaju u telesnoj masi.
Prevencija gojaznosti
Gojaznost je lakše prevenirati nego lečiti, a tu je uloga roditelja presudna. Majci treba dati preporuku za dojenje, poučiti je da prepozna kada se dete prejede - da zaustavi hranjenje pre nego što se beba "prepuni". Između ostalog, ne treba je suviše često dojiti, na primer, svakog sata. Bebe koje bi htele tako često da sisaju, ne rade to zbog gladi, već iz nesigurnosti ili "komfora": uživajući na maminim grudima, one se oslobađaju stresa. Ako se beba hrani adaptiranim mlekom, bočica ne treba da bude spremna baš u svakom trenutku.
-Takođe, ne treba hraniti bebu kad god zaplače, jer plač ne mora da znači da je gladna ili žedna. Možda samo hoće da je uzmete u naručje, da bi se smirila. Najveći broj beba traži da se nahrani na svaka dva sata - do uzrasta od dva meseca, a na tri sata - do šest meseci. Posle šest meseci, bebe su zadovoljne sa tri obroka i dve užine.
-Ne preporučuje se da beba jede na brzinu (potrebno vreme da se najede je 15 do 20 minuta). Ako prestane da jede pre nego što isprazni bočicu, ne treba insistirati da je dovrši. Ne treba uključivati čvrstu hranu pre navršena četiri do šest meseci. Nikako ne uključujte slatkiše pre navršenih 12 meseci.
-Što pre beba postane vitko dete, veće su šanse da će imati optimalnu telesnu težinu u odraslom uzrastu. Poznato je da su prve tri godine period intelektualnog i psihičkog formiranja. To je, takođe, period formiranja zdravih navika u ishrani. Nutritivne navike uspostavljene u ranom detinjstvu, postaju model koji se prati i kasnije u životu.
Preporuke za prevenciju gojaznosti
- Najbolja je prirodna ishrana - dojenje.
- Nemojte prerano da uključujete čvrstu hranu. A kada dete počne sa njom, treba uključiti koncentrovanu hranu, koja je bogata hranljivim sastojcima, ali niskokalorična: radije dajte povrće nego voće, a žitarice umesto slatkiša.
- Svaki plač bebe ne znači da je gladna. Možda je žedna, usamljena, ili želi da se nosi.
- Ponudite bebu vodom između obroka, posebno ako je na ishrani adaptiranom formulom.
- Ne nalivajte bebu sokovima. Gotovi sokovi imaju isto toliko kalorija kao mleko, ali su siromašniji hranljivim sastojcima. Prekomerno uzimanje sokova u odojačkom periodu može da bude uzrok gojaznosti. Umesto koncentrovanih sokova, treba davati razblažene.
- Kada je budna, beba treba uvek da je u pokretu.
- Ne insistirajte da beba pojede sve iz tanjira. Kad zatvori usta i okrene glavicu, obrok je gotov.
Prim. dr med. Jasminka Komnenović, pedijatar-nutricionista
DOKTOR JE BEZ BLAMA TRAŽIO 900 €: Iskustvo mame Danijele iz Novog Sada kojoj je beba jedva preživela jer nije imala pare
SAMO JEDNA DEVOJČICA U SRBIJI SE OVAKO ZOVE: Svaki dan ga čujete, a ne bi vam palo na pamet da je žensko ime
MAME U SRBIJI ODABRALE: Ovo je lista od 10 najlepših imena za dečake, a ne zna se koje ima moćnije značenje
TRI RUSKA MUŠKA IMENA KOJA SRBI OBOŽAVAJU: Vrlo su popularna među mladim roditeljima, zvučna su i imaju moćna značenja
TRI ŽENSKA RUSKA IMENA KOJA SRBI OBOŽAVAJU: Nose ih brojne generacije, ali poslednje 3 godine su mega popularna