Postoji mnogo razloga zašto jajne ćelije mogu biti lošeg kvaliteta ili male količine. Najčešći uzroci su povezani sa poremećenom funkcijom jajnika. Ako se ne leče, to može dovesti do neplodnosti ili problema sa plodnošću kod žena.  Iz tog razloga, važno je steći jasno razumevanje sindroma policističnih jajnika, lečanja ovakve neplodnosti i nekih kompatibilnosti VTO-a i PCOS-a.

Šta treba da znate o PCOS-u?

Oko 40 odsto neplodnih žena ima dijagnozu ovulatorne disfunkcije. Nepravilni, skraćeni i odsutni menstrualni ciklusi su znaci koje treba smatrati uznemiravajućim. To su signali kojima vaše telo pokušava da vam kaže da je nešto pošlo naopako. Problemi sa ovulacijom mogu da se pojave iz više razloga:

  • poremećaja u ishrani
  • ekstremnog gubitka težine ili vežbanja
  • hiperinzulemije
  • hiperandrogenizma (povišenog nivoa muških hormona)
  • hiperprolaktinemije (povišenog nivoa prolaktina)
  • gojaznosti
  • tumora hipofize
  • bolesti štitne žlezde

Sindrom policističnih jajnika (PCOS) je stanje koje utiče na menstrualni ciklus žene, plodnost, hormone, proizvodnju insulina, srce, krvne sudove i izgled. To je najčešći hormonski problem kod žena u reproduktivnom dobu. Insulinska rezistencija je obično primarni uzrok PCOS. Sa PCOS-om, žene proizvode višak insulina, a to ometa pravilno lučenje FSH i LH iz hipofize. Ovako je ovulacija retka ili izostaje. Sindrom policističnih jajnika (Stein-Leventhal sindrom) pogađa 5-10% žena u reproduktivnom periodu.

Kada žena ovulira, njen folikul oslobađa zrelo jajašce. Ako imate PCOS, razvoj vašeg folikula se zaustavlja u ranoj fazi, ostavljajući vas sa nagomilavanjem malih, benignih cisti koje oslobađaju estrogen. Ovo nakupljanje povećava vaše jajnike i uzrokuje povećanje ćelija koje luče muške hormone (androgene) poput testosterona. Ovi hormoni stimulišu razvoj muških osobina. To znači da možda imate neredovne menstruacije (ili ih uopšte nemate), nepravilan nivo insulina, akne, gojaznost i prekomeran rast dlaka na licu, grudima ili stomaku.

Lečenje

Ako osećate ili vidite da nešto nije u redu sa vašim menstrualnim ciklusom, vaš prvi korak bi trebalo da bude poseta lekaru. Da biste dijagnostikovali PCOS ako postoje uznemirujući simptomi, moraćete da posetite kliniku za plodnost, gde će profesionalac obaviti niz testova i kompletnu zdravstvenu procenu, uključujući fizički pregled, testove krvi za merenje nivoa hormona i ultrazvuk za pregled jajnika. Tek nakon ovih neophodnih procedura, moguće je da se potvrdi da imate PCOS.

Nakon toga, na osnovu rezultata evaluacije, lekar će vam dati preporuke o vašim daljim radnjama.

U većini slučajeva, opcije lečenja uključuju uzimanje lekova za stimulaciju ovulacije. Pošto je PCOS povezan sa povišenim nivoima insulina, lekar vam može prepisati neke lekove za smanjenje nivoa insulina. Zapravo, ovo je veoma efikasna opcija, jer kod 40 odsto žena sa PCOS pozitivni metformin sam izaziva ovulaciju.

Veruje se da žene sa PCOS reaguju na lekove za plodnost drugačije od onih koje nemaju ovo stanje. Štaviše, veruje se da čak i kod pacijentkinja sa PCOS-om odgovor može biti različit – ili previše dobar ili suviše loš.

Žene koje suviše dobro reaguju mogu da ovuliraju sa mnogo jajnih ćelija, što predstavlja veće šanse za višestruku trudnoću ili sindrom hiperstimulacije ovulacije (OHSS). Da bi se kontrolisali rizici vezani za višestruki porođaj, takvim pacijentkinjama se preporučuje postupak vantelesne oplodnje, a ako postoji rizik od OHSS-a, lekar može da vam preporuči da počnete sa nižim dozama lekova za plodnost.

Pošto je PCOS povezan sa povišenim nivoima insulina, lekar će vam preporučiti da pratite zdravu ishranu kako biste kontrolisali insulin u krvi. Najbolji način da to uradite je da se pridržavate dijete sa malo ugljenih hidrata koja se sastoji od jaja, zelenog povrća, orašastih plodova i bobičastog voća i izbegavanja prerađene hrane.

Manje popularan tretman PCOS-a je operacija. U ovom slučaju, lekar će smanjiti ciste jajnika kako bi poboljšao vaš hormonski disbalans i ovulacijski ciklus, ali to je privremeno rešenje. Vrlo često se ciste ponovo pojavljuju kod žena sa PCOS-om nakon nekog vremena, jer prvobitni problem nije rešen – njihovi jajnici i dalje prekomerno proizvode folikule.

Stope uspešnosti PCOS i VTO-a

Žene koje imaju PCOS obično mogu imati decu bez ikakvih ozbiljnih prepreka – kako prirodnim začećem, tako i vantelesnom oplodnjom. VTO kod žena sa PCOS je obično veoma uspešna – većina može da zatrudni u prvoj godini lečenja, ali one predstavljaju veći rizik od pobačaja – otprilike 1 od 5 slučajeva.

Stope uspeha u lečenju PCOS-a i VTO-a su prilično visoke, a štaviše, stopa uspeha VTO-a koji vodi do živorođenih beba kod žena sa PCOS-om je veoma slična onoj kod zdravih. Dakle, ako se leči, ovo stanje nije ozbiljna prepreka za trudnoću.

PCOS i VTO stimulacija

Uz pravilan tretman PCOS neplodnosti, VTO može biti veoma uspešan, jer lekar može da kontroliše vaš menstrualni ciklus, indukuje ovulaciju i implantira embrion bez ikakvih ozbiljnih izazova. Najteža i najdugotrajnija faza u VTO-u je stimulacija pravilne ovulacije lekovima. Pošto sve žene različito reaguju na lekove za stimulaciju, vaš lekar će morati da bude veoma pažljiv u izboru.

Mnoge klinike za plodnost nude usluge VTO-a i PCOS. Uz visok tempo savremene tehnologije i medicinskog napretka, ovakve opcije lečenja postaju još efikasnije.

Ako imate bilo kakve uznemirujuće simptome, veoma je važno da se konsultujete sa lekarom, jer kada se bolesti jajnika otkriju rano, mogu da se uspešno leče. Sindrom policističnih jajnika i vantelesna oplodnja su potpuno kompatibilni, a štaviše, obično se povezuju sa visokim stopama uspešnosti ove procedure.

BONUS VIDEO

Život sa 16 dece TikTok/kennadee_haddock